Proces tworzenia aplikacji w pigułce – 6 kluczowych etapów

Adam
Adam
CEO & Co-founder

Jak wygląda proces tworzenia aplikacji? Z jakich etapów się składa i co wpływa na jego efektywność? Zapewne zadajesz sobie podobne pytania jeśli planujesz stworzyć swój wymarzony produkt. To bardzo dobrze — taka wiedza jest kluczowa z biznesowego punktu widzenia i pozwoli Ci dokładnie zrozumieć, jak będzie przebiegać praca nad Twoim projektem.

W poniższym artykule zgromadziliśmy najważniejsze informacje dotyczące tworzenia aplikacji. To idealny przewodnik dla obecnych i przyszłych product ownerów, a także wszystkich tych, którzy chcą poznać cykl powstawania nowego produktu IT. Zaczynamy!

Proces tworzenia aplikacji w praktyce

Stworzenie aplikacji webowej wymaga zastosowania dobrze zaplanowanego, kompleksowego procesu, którego głównym celem jest dostarczenie Ci produktu spełniającego Twoje potrzeby biznesowe. Składa się on z kilku etapów, podczas których trzeba zadbać o właściwe planowanie, design produktu i co szczególnie istotne – sprawny kod.

My wyodrębniliśmy 6 głównych etapów pomocnych w tworzeniu aplikacji, według których pracujemy od samego początku. Właściwe planowanie działań to już połowa sukcesu, dlatego zawsze dbamy o to, aby trzymać się sprawdzonych metod i działać efektywnie w oparciu o określony plan. Jak to wygląda w praktyce? Sprawdź poniżej:

 1. Poznanie potrzeb i analiza
 2. Wyznaczenie planu i timeline’u projektu
 3. Design produktu
 4. Development — tworzenie aplikacji
 5. Wdrożenie aplikacji
 6. Monitoring i rozwój produktu.

Na każdym etapie tworzenia aplikacji kluczowe jest zrozumienie dokładnie zakresu projektu, jego specyfiki i celów biznesowych. Taka baza wiedzy pozwala później działać efektywnie i realizować kolejne kroki zgodnie z oczekiwaniami.

Oczywiście tworzenie aplikacji jest procesem rozłożonym w czasie, a ostateczny termin dostarczenia rozwiązania zależy m.in. od zakresu pracy, a także rodzaju funkcjonalności. Podobnie jest z kosztami przygotowania takiego projektu — jeśli zastanawiasz się, jaka będzie cena Twojej aplikacji, przeczytaj artykuł, gdzie przedstawiamy 7 czynników wpływających na koszty.

etapy tworzenia aplikacji

ETAP I. Poznanie potrzeb i gruntowna analiza

Pierwszym, podstawowym krokiem w procesie tworzenia aplikacji jest przeanalizowanie projektu i wszystkich jego najważniejszych elementów. Naszym celem jest poznanie Twoich celów, zakresu pracy i funkcjonalności, które mają zostać wdrożone. Aby produkt osiągnął sukces, musisz mieć odpowiednio dobraną strategię, a także zastanowić się nad grupą docelową, do której skierowana jest aplikacja. Warto odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

 • Kim jest użytkownik docelowy? Jakie są oczekiwania klienta?
 • W jaki sposób produkt rozwiąże potencjalne problemy grupy docelowej?
 • Jak możesz odpowiednio trafić w ich potrzeby poprzez dany produkt?

Dobrym punktem wyjścia jest przetestowanie swojego pomysłu właśnie pod tym kątem. Po zapoznaniu się z projektem nasz zespół może przygotować estymacje kosztów Twojego projektu IT, propozycję składu dedykowanego teamu, który będzie pracował na sukces projektu, propozycję technologiczną, itp.

Warsztaty produktowe sposobem na dokładną analizę potrzeb aplikacji

Bardzo pomocną techniką, która pozwoli Ci zobaczyć, jak będzie funkcjonowała Twoja aplikacja, są warsztaty produktowe, których istotną częścią jest sesja Event Storming. Opierają się one na dokładnej analizie produktu wraz ze wszystkimi zdarzeniami, które w nim zachodzą.

Bardzo pomocną techniką, która pozwoli Ci zobaczyć jak będzie funkcjonowała Twoja aplikacja są warsztaty produktowe. Zawsze zachęcamy do udziału w tych wyjątkowych sesjach – są one źródłem cennych wniosków i pozwalają z szerszej perspektywy spojrzeć na dany produkt.

Co jeszcze dadzą Ci warsztaty produktowe?

 • Dokładnie poznasz działanie swojej aplikacji

Podczas warsztatów odkryjesz, co dokładnie dzieje się z Twoją aplikacją w momencie, gdy zostają uruchomione kluczowe procesy, poznasz niezbędne integracje do wdrożenia i wyciągniesz wnioski, które pozwolą Ci podjąć odpowiednie decyzje biznesowe w przyszłości. 

 • Zwizualizujesz sobie produkt

Po części Event Storming otrzymasz materiały w postaci wirtualnej tablicy pokazującej wszystkie działania użytkownika w danej ścieżce. W trakcie warsztatów omawiamy też wstępne widoki aplikacji, a po ich zakończeniu otrzymasz klikalny propotyp, który pozwoli Ci zwizualizować sobie wygląd produktu. 

 • Zweryfikujesz wcześniejsze założenia dotyczące tworzenia aplikacji

Szersza perspektywa wpłynie na wychwycenie elementów wcześniej nieuwzględnionych w projekcie, zaplanujesz funkcjonalności, które będą opłacalne biznesowo.

 • Przyśpieszysz prace nad tworzeniem aplikacji

Jeśli informacje na temat produktu będą jasne i konkretne, wtedy można szybko przystąpić do działania, a w trakcie trwania projektu nie będzie koniecznych wiele zmian do wprowadzenia. 

Pobierz swojego ebooka! 👇 👇

ETAP II. Planowanie działań w procesie tworzenia aplikacji

Poznanie potrzeb jest kluczowym krokiem w dalszym planowaniu pracy. W drugim etapie tworzenia aplikacji nasz zespół kompleksowo przygotowuje ramowy plan działania, uwzględniając czas potrzebny na realizację projektu Po warsztatach i dogłębnym przeanalizowaniu zakresu projektu, takie działanie przychodzi zdecydowanie łatwiej — można ustalić czas i wkład specjalistów potrzebny do osiągnięcia najważniejszych celów.

W zależności od potrzeb, przed rozpoczęciem pisania pierwszej linii kodu przez developerów, odbywa się również kick-off meeting, którego celem jest poznanie zespołu projektowego face-to-face, omówienie dalszej pracy, ustalenie zasad komunikacji, a także sposobu zarządzania projektem.

Dostarczanie poszczególnych funkcjonalności będzie odbywało się cyklicznie, w oparciu o metodologię Agile. Planujemy zatem najbliższe spotkania, w tym codzienne daily meetings, 2-tygodniowe sprinty, a także podsumowania i retrospekcje, których celem jest dzielenie się feedbackiem i nieustanna praca nad zwiększeniem efektywności zespołu.

ETAP III. UX/UI design produktu

To moment, w którym konieczne jest dokładne zastanowienie się nad stroną wizualną stroną produktu i jego designem UX/UI. Wyjaśnijmy pokrótce te pojęcia – w końcu w dzisiejszym świecie UX i UI to podstawa.

W skrócie, UX czyli user experience to dbałość o intuicyjność nawigacji i sposób funkcjonowania aplikacji, natomiast UI koncentruje się przede wszystkim na projekcie wizualnym.

Dobrze zaprojektowane produkty IT są składową ich sukcesu. W końcu intuicyjna nawigacja, przyjemny wygląd i łatwość obsługi zarówno aplikacji webowych, jak i aplikacji mobilnych pozwala przyciągnąć klientów i wpłynie na pozytywne opinie o produkcie.

W zależności od projektu praca może się różnić, możemy postawić na dedykowany design, bądź wykorzystanie gotowego szablonu i jego adaptację, wszystko w zależności od potrzeb Klienta i jego grupy docelowej. Opracowanie interfejsu wymaga zwrócenia uwagi na każdy szczegół, aby produkt spełniał nie tylko cele funkcjonalne, ale był również przyjazny w odbiorze.

ETAP IV. Development, czyli przechodzimy do rzeczy

Mając na uwadze wnioski z wcześniejszych etapów, rozpoczynamy proces tworzenia aplikacji, w którym nasi programiści przystępują do działania. W procesie uczestniczy też dedykowany Project Manager, który czuwa nad sprawnym przebiegiem całej pracy.

Zapewne już wcześniej spotkałeś się z pojęciem metodologii Agile, czy sprintów. Tak jak wspominaliśmy wyżej, wytwarzanie oprogramowania z reguły odbywa się w ściśle określonym cyklu, który jest podzielony na mniejsze etapy tworzenia aplikacji. Dzięki temu dostarczanie funkcjonalności odbywa się w sposób cykliczny i ciągły — zazwyczaj w 2-tygodniowych sprintach. W czasie pracy regularnie odbywają się też testy aplikacji, aby jak najszybciej wyłapać ewentualne błędy. Pod lupę brana jest poprawność dostarczanych funkcjonalności i kodu, aby żaden najmniejszy błąd nie umknął uwadze.

Po zakończonej pracy nad dedykowanym oprogramowaniem konieczne jest kompleksowe przetestowanie całości — testerzy “przeklikują” każdy element aplikacji w celu wyłapania błędów. Rezygnowanie z testów może przyczynić się w przyszłości do błędnego działania produktu, a także dodatkowych kosztów. Po testowaniu aplikacja jest gotowa, aby ujrzeć światło dzienne i może zostać przekazana w ręce pierwszych użytkowników.

Etap V. Wdrożenie aplikacji

Przyszedł czas na wypuszczenie produktu na rynek! To bardzo pozytywny moment, także powoli możesz świętować zakończenie czasochłonnego procesu tworzenia aplikacji.

Początkowo aplikacja jest udostępniana małej grupie odbiorców, aby zebrać pierwszy feedback — ewentualne uwagi czy poprawki uwzględniamy i poprawiamy, oczywiście po wspólnym uzgodnieniu zakresu prac.

Etap VI. Monitoring i rozwój produktu

Po wypuszczeniu aplikacji najlepiej nie zostawiać jej samej sobie — dlatego dochodzi jeszcze jeden etap powdrożeniowy, który jest niezwykle istotny. Monitoring i opieka powdrożeniowa mają na celu śledzenie bieżącego funkcjonowania aplikacji, aby udało się jak najszybciej wyłapać pojawiające się błędy. Wdrażamy wtedy narzędzia do monitorowania umożliwiające szybki czas reakcji w razie awarii.

Ten etap zakłada również gromadzenie informacji o produkcie i pomysłów na ulepszanie go w przyszłości. W końcu stale rozwijając aplikację, zadbasz o jej atrakcyjność, a także osiągniesz kolejne cele, docierając do nowych użytkowników.

Jak widzisz, proces tworzenia aplikacji jest kompleksowym, dobrze zaplanowanym działaniem, które obejmuje cały cykl życia produktu. Mamy nadzieję, że ten artykuł pozwoli Ci zrozumieć istotę biznesową poszczególnych etapów i zapoznać się z najważniejszymi pojęciami. Warto podkreślić, że proces ten przedstawiamy w oparciu o swoje doświadczenia i może on nieznacznie się różnić w zależności od systemu pracy Twojego partnera technologicznego, choć “core” działań powinien być ten sam.

Masz pomysł na produkt? Chcesz omówić proces budowy aplikacji mobilnych czy webowych? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania.

Related Posts
21 grudnia 2022
5-gwiazdkowe opinie od Klientów na Clutch
Jeśli chcesz zbudować aplikację webową czy mobilną, wybór odpowiedniego zespołu programistów może być wyzwaniem. Z…
Czytaj więcej
23 sierpnia 2021
Wymagania niefunkcjonalne aplikacji – czym są i jak je poprawnie opisać w specyfikacji projektu?
Właściwe określenie wymagań funkcjonalnych i niefunkcjonalnych aplikacji to niezwykle istotny krok, jeśli planujesz stworzenie nowego…
Czytaj więcej
14 lipca 2021
Prototypowanie aplikacji w praktyce — jak zaprojektować dobry produkt?
Masz pomysł na aplikację, od miesięcy wymyślasz kolejne funkcjonalności i nie możesz się doczekać, aż…
Czytaj więcej