Software house, freelancer czy własny zespół — jak zbudować projekt IT?

Tomasz

Gdy masz pomysł na produkt, budżet i plan dalszego rozwoju, czas znaleźć idealny zespół, który stworzy twój projekt. Które rozwiązanie będzie najlepsze: zatrudnienie freelancera, współpraca z software housem, czy budowa własnego zespołu? 

Różne projekty wymagają zupełnie innego podejścia, więc zanim zdecydujesz się na konkretny model współpracy, ustal dokładnie zakres projektu. Poniżej znajdziesz wady i zalety każdego z rozwiązań, które pomogą ci podjąć właściwą decyzję. 

Zatrudnienie freelancera

Zalety

Praca z freelancerem sprawdza się przede wszystkim przy małych projektach, ale głównie takich, których nie zamierzasz rozwijać w najbliższej przyszłości. Lepiej więc zatrudnić freelancera do jednorazowych zadań, jak stworzenie landing page’a czy prostej statycznej strony. 

Co więcej, znalezienie freelancera jest stosunkowo łatwe, a dodatkowym atutem jest to, że większość z nich może rozpocząć pracę od zaraz. Mogą też szybko zakończyć dany projekt i z pewnością zapłacisz im mniej niż software house’owi czy pełnoetatowemu pracownikowi. 

Wady

Freelancer zazwyczaj kończy swoją pracę na etapie przekazania ci ostatecznej wersji projektu. Jeśli więc oczekujesz utrzymania aplikacji, dalszego wsparcia czy ewentualnej naprawy błędów, musisz poradzić sobie z tym na własną rękę

Nawet jeśli znajdziesz full-stack developera, trudno oczekiwać od jednej osoby, aby zrealizowała wszystkie zadania obejmujące backend, frontend, przeprowadzenie testów, kwestie związane z UI/UX itp. Z drugiej strony, zarządzanie kilkoma freelancerami jednocześnie też nie należy do najłatwiejszych zadań.  

Co więcej, programiści działający na własną rękę czasem pracują poza standardowymi godzinami pracy, co może mieć negatywny wpływ na komunikację. Zwykle pracują też nad wieloma projektami jednocześnie, co może zmniejszyć ich zaangażowanie w twój projekt. Warto mieć też świadomość, że jeśli freelancer otrzyma lepszą ofertę, może opuścić twój projekt w połowie pracy. 

Współpraca z software housem

Zalety

Gdy potrzebujesz pełnego pakietu usług, zarządzanych przez doświadczony zespół i chcesz zbudować produkt od zera, współpraca z software housem jest dobrym rozwiązaniem. Firmy programistyczne przykładają dużą wagę do skompletowania zespołu, składającego się z ekspertów, specjalizujących się w określonych technologiach i branżach. Są również zaznajomieni z najnowszą technologią i trendami, więc masz pewność, że otrzymasz produkt wysokiej jakości. 

Warto również rozważyć współpracę z software housem, gdy chcesz stworzyć dużą aplikację o złożonej logice, na którą możesz przeznaczyć większy budżet. Takie rozwiązanie sprawdza się też, gdy prowadzisz dużą firmę działającą offline, ale wykorzystującą systemy informatyczne do poprawienia wydajności. 

To także dobry pomysł dla firm, które tworzą produkty online, mają własny zespół, ale z ograniczonymi mocami przerobowymi. Innym przykładem jest sytuacja, w której konieczne jest skalowanie zespołu przez jakiś czas i potrzebujesz ekspertów w danej dziedzinie. 

Wady

Jednym z największych problemów, jakich firmy obawiają się, zlecając swoje projekty, są różnice kulturowe lub inna strefa czasowa. Wszystko to często skutecznie rozwiązuje się za pomocą odpowiednich narzędzi i umiejętności komunikacyjnych. 

Kolejną rzeczą jest cena, która z reguły jest wyższa niż w przypadku pracy z freelancerem. Wynika to jednak z wieloletniego doświadczenia zespołu, co przekłada się na jakość. Ponadto, zanim firma rozpocznie pracę nad twoim projektem, może minąć kilka tygodni. Jeśli jednak wybierzesz do współpracy ceniony software house, warto poczekać. 

Własny zespół

Zalety

Budowanie produktu z własnym zespołem jest najlepszą decyzją dla firm budujących złożone produkty IT. Zwłaszcza jeśli projekt wymaga przetwarzania poufnych danych, a dostęp powinien być objęty ścisłą kontrolą. Zlecanie takich projektów zewnętrznej firmie może być ryzykowne i bezpieczniej tworzyć go wewnętrznie, nawet jeśli wiąże się to z wyższymi kosztami. 

Własny zespół programistów to również dobre rozwiązanie dla dużych firm technologicznych, których produkty osiągają komercyjny sukces. Pracownicy utożsamiają się z produktem, dzięki czemu mogą płynnie realizować długoterminowe projekty, nawet te oparte na skomplikowanych scenariuszach. Poprawki mogą być wprowadzane wtedy, kiedy są potrzebne, bez żadnych opóźnień. Łatwiej też reagować w kryzysowych sytuacjach. 

Wady

Jeśli twój zespół projektowy jest niewielki, być może będziesz musiał zatrudnić więcej osób. Utworzenie nowego zespołu (lub powiększenie obecnego) może okazać się kosztowne i czasochłonne, gdyż niełatwo znaleźć najlepszych specjalistów. Upewnij się więc, że twoją firmę stać na taki ruch. 

Koszty związane z zatrudnieniem programistów dotyczą nie tylko wynagrodzenia, ale też zapewnienia zespołowi sprzętu i odpowiednich narzędzi, powierzchni biurowej czy benefitów. Do tego należy dodać koszty związane z rotacją personelu, wdrożeniem i szkoleniem zespołu, L4, podwyżkami, zwolnieniami itp. Wszystko to ma realny wpływ na ostateczny koszt projektu. 

Podejmij właściwą decyzję

Czas na rozważenie wszystkich za i przeciw i podjęcie odpowiedniej decyzji. 

Podsumowując, gdy potrzebujesz niewielkiego projektu z drobnymi ulepszeniami, który nie wymaga późniejszego utrzymania i nie jest związany ze ściśle określonym terminem realizacji, zatrudnienie freelancera jest dobrym pomysłem. 

Jeśli jednak potrzebujesz większej aplikacji ze złożoną logiką, wymagającą zarządzania projektem, pomyśl o współpracy z software housem lub o budowie produktu we własnym zakresie. Upewnij się, że twój zespół ma odpowiednie umiejętności, moce przerobowe i zasoby, pozwalające na stworzenie projektu. Jeśli nie dasz rady ukończyć projektu wewnętrznie, software house będzie najlepszym rozwiązaniem. 

Related Posts
24 czerwca 2021
Dług technologiczny na celowniku: jak skutecznie sobie z nim poradzić?
Dług technologiczny to powszechny problem, z którym boryka się wiele zespołów deweloperskich. Mimo że pojawia…
Czytaj więcej
2 lutego 2024
Diamenty Forbesa: Blurify wśród najlepszych firm w Polsce
Mamy to! Zostaliśmy wyróżnieni w 16. edycji rankingu Diamentów Forbesa. To ogromne osiągnięcie, które pokazuje,…
Czytaj więcej
29 listopada 2019
Wycena projektu IT – jak zrobić to dobrze?
Podanie ostatecznej ceny projektu, który nie istnieje, brzmi jak wróżenie z kryształowej kuli. Jak więc…
Czytaj więcej