Ile kosztuje stworzenie aplikacji? 7 czynników, które wpływają na cenę

Adam
Adam
CEO & Co-founder

Planujesz zbudować nowy produkt i zastanawiasz się, jaki będzie faktyczny koszt stworzenia takiego oprogramowania? Na wstępie zapewne Cię nie zaskoczymy – to naprawdę zależy i nie ma jednej właściwej odpowiedzi.

Na szczęście możesz sprawdzić, jakie czynniki wpływają na koszt i wstępnie oszacować jego przybliżoną wartość. Przeczytaj artykuł, aby poznać szczegóły – odkryjesz 7 kluczowych czynników determinujących koszt aplikacji, co pozwoli Ci podejmować bardziej przemyślane decyzje biznesowe. 

Koszty tworzenia aplikacji – o jakich kwotach w ogóle mowa?

Ile kosztuje stworzenie dedykowanej aplikacji? To pytanie bardzo często słyszymy od naszych klientów. Na ostateczną cenę wpływa jednak bardzo dużo czynników, zarówno dotyczących Twoich wymagań oraz konkretnego pomysłu, jak i zewnętrznych czynników rynkowych. Na samym początku warto zadać sobie pytanie, jaki produkt chcesz stworzyć i z kim zamierzasz rozpocząć współpracę – stawki różnią się od rodzaju partnera, którego wybierzesz, a także od danego regionu. 

koszt stworzenia aplikacji
Co wpływa na koszt stworzenia aplikacji?

Koszt większości rozwiązań, które tworzymy, rozpoczyna się od kilkudziesięciu tysięcy złotych. Mimo że stworzenie dokładnej wyceny jest bardzo trudne, warto podjąć współpracę z firmą, która jak najbardziej przybliży Ci koszt Twojego produktu, oszacowując m.in. ilość godzin koniecznych do realizacji. My ze swojej strony proponujemy darmową wycenę — wypełnij krótki formularz, a my przeanalizujemy Twoją sytuację i przedstawimy Ci estymację. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o estymacji projektu IT, zobacz ten artykuł.

Aby jednak w pełni zrozumieć, skąd biorą się wspomniane kwoty i co rzeczywiście wpływa na koszt oprogramowania, czytaj dalej.

Koszt stworzenia aplikacji: 7 kluczowych czynników

Zobacz, co w największym stopniu wpływa na finalną cenę danego produktu. Oczywiście zdarzają się też poboczne kwestie, ale na początek skupmy na tych, które mają największe znaczenie. Zaczynamy.

1. Rodzaj projektu i funkcjonalności

To jedne z bardziej oczywistych, a jednocześnie niezwykle istotnych czynników, które determinują ostateczny koszt aplikacji. Im bardziej skomplikowane oprogramowanie, bogate w wiele różnorodnych funkcji, tym większy nakład pracy, a tym samym koszt takiego projektu. Na zakres cenowy wpływa typ projektu, czyli co konkretnie zamierzasz stworzyć.

Spróbuj określić jej funkcjonalności, gdyż będzie to punktem wyjścia do oszacowania jej ceny. Dosyć istotnym czynnikiem jest wybór platformy dla aplikacji – przykładowo, jeśli ma być ona dostępna zarówno w wersji mobile, jak i przez przeglądarkę z poziomu komputera i laptopa, to jej koszt będzie wyższy. Dotyczy to tego, jaka będzie liczba funkcji – z pewnością jeśli będzie to prosta aplikacja z podstawowym zakresem elementów, będzie znacznie tańsza niż taka, która posiada dużo zaawansowanych funkcji. Opracowanie podstawowych funkcji, takich jak logowanie i subskrypcja, zajmuje od 20 do 25 godzin, podczas gdy bardziej zaawansowane funkcje, takie jak integracja systemów płatności i analityka wizualna, wymagają od 150 do 250 godzin i mają wyższą cenę.

Integracje API, wykorzystywane często przez sklepy internetowe, podnoszą koszty tworzenia aplikacji mobilnych, a zaawansowane technologie, takie jak uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja, dodatkowo obciążają budżet. Nawet coś tak popularnego, jak na przykład geolokalizacja, wpływa na wyższy koszt aplikacji. Ogólnie rzecz biorąc, należy ocenić konieczność i wykonalność funkcji przed wydaniem na nią cennych zasobów.

Warto wziąć pod uwagę fakt, że choć niektóre funkcjonalności z pozoru mogą wydawać się proste, odpowiednie i kompleksowe wdrożenie może zająć trochę czasu. Jeżeli zastanawiasz się, jak zoptymalizować koszty, możesz stworzyć listę topowych funkcjonalności, bez których nie wyobrażasz sobie istnienia Twojej aplikacji. Pomyśl też o stworzeniu MVP, które będzie zawierało głównie niezbędne funkcjonalności. Dzięki temu zobaczysz, jak użytkownicy reagują na Twój produkt i które funkcje są istotne wobec oczekiwań klienta. Wspaniałą rzeczą w MVP jest to, że ułatwi ci pozyskanie finansowania od inwestorów zewnętrznych, jeśli zdecydujesz się kontynuować i w pełni rozwinąć swój pomysł.

2. Zespół. 

To czynnik, który bez wątpienia bezpośrednio wpływa na koszt aplikacji. W zależności od rodzaju współpracy i wielkości danego zespołu, cena pracy będzie inna. W dzisiejszych czasach szczególnie sprawdza się outsourcing usług IT, który staje się niezwykle popularny i w zdecydowanej większości przypadków oznacza oszczędność i wygodę. Outsourcing daje też możliwość współpracy z firmami z całego świata, dzięki czemu masz bardzo szeroki wybór. Z kolei dzisiejsza technologia bardzo ułatwia komunikację, czyniąc zdalną współpracę baardzo efektywna i przyjemną. 

zespół koszt aplikacji
Wielkość zespołu wpływa na koszt stworzenia aplikacji webowej

Stawki kształtują się w zależności od kraju, z którego pochodzi firma – z reguły najniższe ceny oferowane są przez developerów w Indiach, a najdrożej jest w USA. Polska wypada bardzo konkurencyjnie na tle reszty świata, a developerzy uchodzą za jednych z najlepszych w swoich fachu. 

Duże znaczenie ma również wielkość zespołu, który będzie pracował nad Twoim produktem. Zespół powinien składać się z developerów i doświadczonych project managerów, którzy doradzą zarówno na poziomie technologicznym, jak i biznesowym. 

3. Design i UX.

Zapewne wiesz, że w dzisiejszych czasach zapewnienie użytkownikowi najlepszych doświadczeń związanych z Twoim produktem to podstawa. Choć dobry design i styl są niezwykle istotne, nie zawsze musisz (choć oczywiście możesz) decydować się na dedykowane rozwiązanie.

Aby rozstrzygnąć, co będzie dla Ciebie lepsze, wróćmy do początku. Zastanów się do jakiego grona odbiorców kierujesz swój produkt i jak szerokie będzie jego zastosowanie. Spójrzmy na prosty przykład – jeśli planujesz prace nad oprogramowaniem mającym służyć procesom wewnętrznym, design zapewne nie będzie najistotniejszym elementem Twojego projektu. Nie musisz wtedy inwestować w wyjątkowe, dedykowane grafiki – wystarczy skorzystać z gotowych szablonów, co pozwoli oszczędzić.

Jeśli jednak zamierzasz kierować aplikację do bardzo szerokiego grona odbiorców i ma to być produkt masowy, kierowany na różne rynki, odpowiedni design może być jednym z ważniejszych czynników wpływających na jego późniejszy sukces.

Dzisiaj rynek programistyczny skupia się na użytkownikach, ich potrzebach i doświadczeniu.  Ogromna ilość aplikacji na rynku wpływa na to, że klienci mają możliwość wyboru rozwiązań o estetycznym designie, prostej nawigacji i wysokiej wydajności. Dlatego odłożenie sporej kwoty na projekt wizualny jest ważnym krokiem w szacowaniu kosztów tworzenia aplikacji. Koszt stworzenia niestandardowych aplikacji obejmuje spersonalizowany projekt interfejsu użytkownika/UX, czyli specyficzne przyciski, ikony, i inne elementy. Choć ma to spory wpływ na cenę, jednak doświadczeni specjaliści od projektowania sprawią, że Twoja aplikacja będzie wyglądać estetycznie i zapewni wspaniałe wrażenia użytkownika. Ostatecznie taka inwestycja może się opłacić i zaowocować przyciągnięciem dużej liczby użytkowników

4. Technologie.

Na koszt aplikacji webowej wpływa też język i technologie, które będą użyte do jej stworzenia. Wszystko zależy oczywiście od potrzeb i specyfiki projektu. Aby dowiedzieć się więcej, na co zwrócić uwagę przy doborze konkretnej technologii do projektu, polecamy zapoznać się z poniższym artykułem.

Przykładowo programowanie w PHP będzie o wiele tańsze, gdyż technologia ta jest na rynku od lat i cieszy się dużą popularnością. Często wykorzystywana, przyciąga bogactwem gotowych funkcji, które można z łatwością zastosować w kodzie. Cena aplikacji budowanej w JavaScript będzie dużo wyższa. Z kolei Java wykorzystywana jest zazwyczaj w dużych korporacjach do budowania ciężkich i kompleksowych aplikacji (szczególnie sprawdza się w rozwiązaniach bankowych).

5. Testowanie.

Kluczowe elementy aplikacji powinny być dobrze przetestowane – w końcu zależy nam na eliminacji wszelkich błędów i poprawnym działaniu produktu. Testy to nieodłączna część działań. Nie zawsze od razu pisane są testy jednostkowe, czy automatyczne, dlatego często później i tak trzeba wrócić do przetestowania całego systemu. Oczywiście takie działania wpływają na koszt aplikacji, ale zapewniają jej stabilność i wygodę użytkowania.

6. Ilość i typ odbiorców docelowych.

Choć wynika to poniekąd ze wcześniejszych punktów, jest to czynnik, który i tak warto wyodrębnić. Zastanów się do kogo trafi Twój produkt i czego faktycznie oczekują tacy odbiorcy. Poza dopasowaniem produktu do grupy docelowej pod kątem funkcjonalności, designu, itp. dochodzą również kwestie technologiczne.

Przykładowo, jeśli zamierzasz stworzyć narzędzie wewnętrzne, kwestia bezpieczeństwa aplikacji będzie istotna, ale nie na tyle kluczowa jak w przypadku produktu, z którego korzystają miliony użytkowników. Takie oprogramowanie trzeba dobrze przygotować, a następnie utrzymywać, co również będzie wiązać się z wyższym kosztem. To nakreśla nam kolejny czynnik, który będzie wpływał na późniejszy koszt aplikacji webowych.

7. Bieżące utrzymanie.

Koszt utrzymania pojawi się z czasem i należy również pamiętać o nim przy planowaniu budżetu na budowę aplikacji. Cena stworzenia aplikacji nie kończy się wraz z uruchomieniem produktu. Jeśli zaraz po wydaniu aplikacji przestaniesz nad nią pracować i nie będziesz jej stale monitorować, będziesz miał nieaktualne oprogramowanie. Bez ciągłej konserwacji, aktualizacji, naprawiania błędów i dodawania nowych funkcji, Twoi klienci stracą zainteresowanie aplikacją i dokonają wyboru na rzecz nowszego i bardziej innowacyjnego rozwiązania na rynku.

Produkty po czasie mogą też wymagać zmian, czy rozbudowy pod kątem nowych funkcjonalności, itp. Choć to przyszłościowe kroki, warto pamiętać o takich możliwościach i być przygotowanym na ewentualną inwestycję, aby stale ulepszać dany system.

Jak oszacować poprawnie koszty projektu? Zajrzyj do artykułu w którym dowiesz się jak upewnić się, że nie przekroczysz swojego budżetu i unikniesz typowych błędów popełnianych podczas szacowania kosztów tworzenia aplikacji na Androida i iOS?

Kilka podpowiedzi, jak zbudować aplikację przy ograniczonym budżecie

Jak możesz upewnić się, że średni koszt stworzenia aplikacji webowej pozostanie na jak najniższym poziomie, bez utraty jakości?

Faza odkrywania — Warsztaty produktowe

Na tym etapie konieczne jest zrozumienie procesów zachodzących w aplikacji. Przeprowadzamy warsztaty produktowe, które pomogą Ci dokładnie poznać działanie Twojego produktu, tak by uniknąć błędów w trakcie dalszego rozwoju aplikacji. W ich trakcie analizujemy funkcjonalności i poziom skomplikowania aplikacji, dzięki czemu jesteśmy w stanie trafnie doradzić, jaką technologię najlepiej zastosować. Zrozumienie całości pozwoli pracować efektywniej i szybciej, unikając niespodzianek. Dzięki warsztatom i zrozumieniu zakresu projektu jesteśmy w stanie przygotować bardziej szczegółowe określenie kosztów projektu.

Product workshops –
when do you need them?
Pobierz checklistę teraz! 👇 👇

Właściwy dostawca oprogramowania

Warto dokładnie przeanalizować doświadczenie oraz stos technologiczny przyszłego dostawcy oprogramowania. Odwiedź stronę internetową, zapoznaj się z ich dotychczasowym doświadczeniem, poznaj stworzone przez nich produkty i przeczytaj recenzje. Profesjonalne firmy tworzące oprogramowanie są uczciwe i stawiają na dogłębne poznanie potrzeb swoich klientów oraz zrozumienie ich obecnej sytuacji na rynku, oraz celów biznesowych.

Dbaj o komunikację z zespołem

Zespoły deweloperskie bardzo sobie cenią regularny feedback od klienta w czasie sprintów projektowych. W trakcie budowy aplikacji Product Manager dba o jasny i przejrzysty Backlog, tak byś znał stopień zaawansowania prac w projekcie na każdym jego etapie. Zwinna metodologia ułatwia zrozumienie i wdrożenie tej koncepcji między zespołem, a interesariuszami projektu.

Dlaczego tak bardzo sobie cenimy komunikację? Jakie cechy posiada skuteczny zespół Agile? Przeczytaj o tym w artykule Zespoły Agile – czym charakteryzują się zwinne zespoły projektowe?

MVP — prosty projekt

Zacznij od funkcji podstawowych i najpierw zbuduj podstawową wersję aplikacji (MVP). Nie „sięgaj do gwiazd” od samego początku i wykorzystuj tylko te funkcjonalności, które są niezbędne do zaspokojenia potrzeb użytkowników. W przypadku pomyślnego uruchomienia pierwszej wersji aplikacji możesz przejść do czegoś bardziej złożonego.

Zaplanuj zakres, ale zachowaj elastyczność

Zaplanuj zakres budowy aplikacji i trzymaj się go. Możesz zwiększyć zakres w kolejnych fazach i iteracjach, ale w przypadku pierwszej wersji staraj się trzymać planu. Następnie zostaw też trochę miejsca na elastyczność. Korzystaj z metodologii Agile i częstego śledzenia prac, testowania oraz zwiększania zakresu w kolejnych iteracjach w zależności od potrzeb. Dzięki wprowadzaniu szybkich zmian w razie potrzeb możesz lepiej kontrolować swój budżet.

Zbieraj informacje zwrotne

Zacznij zbierać opinie tak wcześnie, jak to możliwe. Opinie użytkowników pokażą Ci, czego potrzebują i co im się podoba, za co są gotowi zapłacić i które funkcje należy usunąć. Bez odpowiedniej ciągłej informacji zwrotnej nie otrzymasz obiektywnej opinii o swoim produkcie, co powstrzymałoby Cię przed rozwojem i doskonaleniem.

Wycena aplikacji webowej – podsumowanie

Jak widzisz koszt Twojego produktu zależy od wielu różnorodnych czynników. W tekście wskazaliśmy na kilka kluczowych kwestii, ale oczywiście temat jest szeroki i można bardziej szczegółowo podejść do tematu. 

Kluczem do sukcesu jest nawiązanie współpracy z firmą, która zrozumie Twoje potrzeby biznesowe i przedstawi odpowiednią estymację. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, często nie jest możliwe podanie dokładnej ceny projektu, ale im więcej informacji uzyskamy od klienta, tym bardziej spersonalizowaną wycenę będziemy w stanie przygotować. Koszt aplikacji webowej pozwala na poznanie ceny poszczególnych funkcjonalności, co ułatwia podjęcie decyzji o wybraniu ostatecznego kształtu aplikacji i jej elementów.

Jeśli zastanawiasz się ile może kosztować Twój produkt – skontaktuj się z nami – wyjaśnimy wszelkie wątpliwości i oszacujemy przybliżony koszt projektu. 

Related Posts
4 października 2022
Dlaczego warto używać React Native do tworzenia aplikacji mobilnych?
Spojrzenie na liczby użytkowników smartfonów robi wrażenie. Według danych Statista (2022),​​ 83,40% światowej populacji (6,648…
Czytaj więcej
8 lipca 2021
Skalowanie aplikacji — jak efektywnie zarządzać danymi?
Rozwijanie aplikacji we właściwy sposób i zapewnienie możliwości skalowania pozwala przygotować projekt na rosnącą liczbę…
Czytaj więcej
15 czerwca 2023
Ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej?
Rynek aplikacji mobilnych rośnie bardzo dynamicznie. Według raportu Grand View Research, globalny sektor osiągnął wartość…
Czytaj więcej