UX/UI design w kontekście rozwoju oprogramowania: co warto wiedzieć?

Jan
Jan
Content Writer

W dobie cyfryzacji, zarówno strony internetowe jak i aplikacje muszą oferować UX/UI design na odpowiednim poziomie, aby przyciągnąć i zatrzymać klientów. Tezę tę potwierdzają liczne badania, w tym firmy Forrester, które wykazało, że efektywne UI może podwoić konwersję, a UX może ją nawet zwiększyć czterokrotnie. W tym artykule przedstawimy znaczenie UX i UI w rozwoju oprogramowania oraz wskażemy istotne aspekty, które należy uwzględnić w trakcie ich tworzenia.

Czym jest UX/UI design

UX (User Experience) to sposób projektowania produktu, który uwzględnia interakcje użytkownika z nim i dąży do zapewnienia mu satysfakcji i wydajności. UI (User Interface) to część wizualna produktu, która zawiera wszystkie elementy komunikacji pomiędzy użytkownikiem a systemem. W praktyce, UX zajmuje się użytecznością i użytecznością produktu, a UI dba o jego estetykę i funkcjonalność. Całość tych działań wchodzi w skład designu aplikacji.

UX design: co to?

UX design to proces tworzenia aplikacji oraz stron internetowych, które łączą funkcjonalność z przyjemnością użytkowania. Praca nad UX wymaga badań i analizy tego, jak użytkownicy się zachowują, czego potrzebują i z czym się borykają. Korzyści z dobrze zaprojektowanego UX designu to:

 • Zadowolenie użytkowników: Intuicyjny UX design zwiększa satysfakcję użytkowników, którzy są bardziej lojalni i chętniej polecą nasz produkt innym.
 • Produktywność: Spójny UX design umożliwia użytkownikom szybsze i dokładniejsze wykonywanie zadań.
 • Przychody ze sprzedaży: Dobrze wykonany UX design przyciąga i zatrzymuje płatnych klientów, którzy przez to są bardziej skłonni do zwiększania zakupów w obrębie aplikacji. 
 • Koszty wsparcia: Dobrze zaprojektowane UX design minimalizuje błędy, przez co zwiększa opłacalność .
 • Wizerunek marki: UX kształtuje pozytywny wizerunek twojej marki, budując zaufanie i lojalność klientów.

UI design: co to?

UI desing dotyczy aspektu wizualnego aplikacji. Obejmuje ono nie tylko układ, kolorystykę i typografię, ale także elementy interaktywne. Projektowanie UI ma istotne znaczenie dla zapewnienia odpowiedniej estetyki, która odzwierciedla tożsamość marki. Korzyści z efektywnego projektowania UI to:

 • Estetyka: Atrakcyjny UI design przyciąga uwagę użytkownika i budzi pozytywne skojarzenia, zachęcając ich do dalszego poznawania aplikacji.
 • Użyteczność: Jakościowy UI design ułatwia nawigację i interakcję w obrębie aplikacji. Odpowiednio zaprojektowane elementy takie jak przyciski, menu i paski sprawiają, że aplikacja jest funkcjonalna i łatwa w obsłudze.
 • Rozpoznawalność marki: Spójny i atrakcyjny UI design wzmacnia tożsamość twojej marki. Użytkownicy będą kojarzyć elementy graficzne charakterystyczne dla twojego brandu, co pozytywnie wpływa na lojalność i zaufanie.
 • Szybkie uczenie: Intuicyjnie zaprojektowany UI design pomaga użytkownikom szybko i bez wysiłku nauczyć się obsługi twojej aplikacji, bez konieczności korzystania z długich samouczków lub przewodników. Sprawia to, że twoja aplikacja jest bardziej przyjazna i dostępna dla większej liczby osób.
 • Dostępność: Projektowanie UI uwzględnia również użytkowników z niepełnosprawnościami. Elementy takie jak tekst alternatywny, obsługa klawiaturą i zmienne rozmiary czcionek zapewniają, że każdy może korzystać z twojej aplikacji komfortowo.

UX/UI design: proces projektowania

UX/UI design to kluczowy element projektowania oprogramowania, który zapewnia, że produkt odpowiada na potrzeby i oczekiwania użytkowników. Proces ten składa się z kilku etapów. Przyjrzyjmy się im dokładniej:

 1. Badania rynku: Badania rynku pozwalają ci poznać twoją grupę docelową oraz konkurencję. Poprzez analizę trendów rynkowych i konkurentów uzyskujesz wiedzę o preferencjach i oczekiwaniach użytkowników.
 2. Badania użytkowników: Badania użytkowników są niezbędne do zrozumienia zachowań, potrzeb i problemów użytkowników. Metody takie jak ankiety, wywiady i testy użytkowników dostarczają zarówno ilościowych, jak i jakościowych danych na temat pragnień, uczuć twoich użytkowników.
 3. Wireframing: Na podstawie wyników badań tworzysz szkice. To proste plany twojego interfejsu, które ukazują jego strukturę i hierarchię treści, dostosowane do potrzeb użytkowników i celów biznesowych, bez wchodzenia w szczegóły.
 4. Prototypowanie: Dzięki interaktywnym prototypom będziesz mógł symulować rzeczywistą aplikację. Ten etap jest kluczowy dla walidacji wyborów projektowych, identyfikacji problemów z użytecznością i zbierania opinii użytkowników, pomagając interesariuszom zwizualizować finalny produkt.
 5. Testowanie użyteczności: Przeprowadzaj testy z prawdziwymi użytkownikami, aby zidentyfikować ew. problemy. Śledzenie interakcji użytkowników z twoim prototypem pomaga usprawnić  działanie finalnego produktu. 
 6. Iteracyjne projektowanie: Iteracyjne projektowanie polega na badaniu, prototypowaniu, testowaniu i dostosowywaniu rozwiązań w celu osiągnięcia optymalnego rezultatu.

Wyżej wymienione fazy procesu projektowania wchodzą w skład szerszego pojęcia, jakim jest proces tworzenia aplikacji, o którym szerzej pisaliśmy we wpisie blogowym Proces tworzenia aplikacji w pigułce – 6 kluczowych etapów.

UX/UI design: pięć podstawowych zasad projektowania

Aby zapewnić skuteczność projektu UX/UI, należy przestrzegać tych pięciu podstawowych zasad:

 1. Projektowanie skupione na użytkowniku: Skoncentruj się na użytkowniku, poznając jego potrzeby, pragnienia i zachowania. Don Norman, lider UX/UI, podkreśla, że myślenie projektowe zaczyna się od empatii. Widzimy to na przykładach aplikacji takich jak fitness tracker, z prostym logowaniem, przewodnikami żywieniowymi i planami treningowymi.
 2. Przejrzystość: Podstawą UX/UI designu jest przejrzystość i przewidywalność. Steve Krug, orędownik rzeczonej użyteczności, zauważa, że przecież mało kto czyta instrukcję obsługi. W efekcie wszystkie elementy powinny być umieszczone w ten sposób, aby “prowadzić użytkownika za rękę”, jak w przypadku stron do rezerwacji podróży z prostymi krokami do rezerwacji lotu i hotelu.
 3. Spójność: W projektowaniu UX/UI spójność układu, języka i interakcji użytkownika jest niezbędna. Jakob Nielsen, autorytet w dziedzinie użyteczności, podkreśla, że użytkownicy wolą, aby twoja strona działała tak samo, jak wszystkie inne strony, które już znają. Zasada ta jest widoczna w aplikacji do czytania wiadomości, która zachowuje spójny format artykułów w różnych sekcjach, ułatwiając czytelnikom szybką adaptację.
 4. Ograniczenia poznawcze: Rozpoznanie ograniczonej zdolności poznawczej użytkownika jest kluczowe. George A. Miller, psycholog, wyjaśnia, że pojemność pamięci jest ograniczona do około siedmiu elementów. Ta wskazówka jest niezwykle ważna w projektowaniu UX/UI, jak na przykład narzędzie do zarządzania projektami z minimalistycznym designem i jasnym podziałem zadań.
 5. Customizacja interfejsu: Dostosowanie interfejsu do własnych preferencji jest ważne dla każdego użytkownika. Przykładem takiego interfejsu jest aplikacja do finansów osobistych, która oferuje personalizowalny panel, na którym użytkownicy mogą wybrać, jakie informacje chcą widzieć i jak monitorować swoje wydatki.

Case study: rozwiązanie dla pacjentek z endometriozą

Nasze rozwiązanie dla pacjentek z endometriozą ilustruje znaczącą rolę projektowania UX/UI w produktach cyfrowych. Skoncentrowana na pomocy pacjentkom w radzeniu sobie z bólem, aplikacja wykorzystuje projektowanie zorientowane na użytkownika, kładąc nacisk na empatię, łatwą komunikację i efektywne śledzenie objawów, poprawiając doświadczenie użytkownika.

Nasz zespół, we współpracy z klientem, rozpoczął od szczegółowego planu, obejmującego kompleksowy brief, badania konkurencji i analizę rynku, po których nastąpiło spotkanie inaugurujące, aby uzgodnić naszą wizję.

W fazie projektowej tworzyliśmy szkice, które konsultowaliśmy z klientem na cotygodniowych spotkaniach. Dzięki temu szybko weryfikowaliśmy nasze pomysły i koncentrowaliśmy się na tym, co aplikacja ma robić, a nie tylko jak wygląda. Stworzyliśmy brandbook z prostymi kolorami i czcionkami.

Ten projekt pokazuje, jak ważne jest dbanie o UX/UI w projektowaniu aplikacji. Od dokładnych badań i współpracy z klientem po stworzenie aplikacji, która jest prosta w obsłudze i atrakcyjna wizualnie.

UX/UI design: podsumowanie

Projektowanie UX/UI stanowi kluczowy element w rozwoju oprogramowania mający wpływ na satysfakcję użytkowników. Dobrym przykładem efektywnego podejścia do projektowania jest aplikacja przeznaczona dla kobiet z endometriozą. Nasze zrozumienie potrzeb użytkowników umożliwiło nam stworzenie interfejsu, który nie tylko jest intuicyjny, ale także wyróżnia się swoją estetyką na tle konkurencji.

Jeśli poszukujesz zespołu posiadającego doświadczonych designerów, zachęcamy do kontaktu z nami. W Blurify zrealizujemy twoją wizję oprogramowania, priorytetowo traktując UX/UI design, który rozwiązuje realne problemy. 

Related Posts
26 sierpnia 2020
4 typy narzędzi, których nie musisz tworzyć od podstaw
Wprowadzasz nowy produkt na rynek? Nie musisz wymyślać koła na nowo, szczególnie gdy nie ma…
Czytaj więcej
16 marca 2023
Jak wysłać e-mail w PHP używając Twilio SendGrid?
Każdy właściciel strony internetowej rozumie, że wysyłanie wiadomości e-mail jest jednym z kluczowych elementów budowania…
Czytaj więcej