Prototypowanie aplikacji w praktyce — jak zaprojektować dobry produkt?

Adam
Adam
CEO & Co-founder

Masz pomysł na aplikację, od miesięcy wymyślasz kolejne funkcjonalności i nie możesz się doczekać, aż twój produkt ujrzy światło dzienne? Może najpierw warto sprawdzić, czy spełni wymagania potencjalnych użytkowników? Jak? Wybierz prototypowanie aplikacji.

Prototypowanie aplikacji przede wszystkim pozwala na zweryfikowanie produktu na jego wczesnym etapie, co zapobiega powstaniu rozwiązania przeładowanego funkcjonalnościami. Sprawdź, jak zweryfikować pomysł i dlaczego warto zacząć od prototypu. 

Czym jest prototypowanie aplikacji?

Prototypowanie jest graficzną prezentacją całej aplikacji lub danej funkcjonalności w celu zobrazowania działania produktu. Pozwala to na sprawdzenie przepływu użytkownika i zrozumienie funkcjonalności aplikacji przez właścicieli produktu. Prototypem mogą być szkice czy prosta makieta stworzona przez UX designera lub grafika. Prototypowanie pomysłu nie uwzględnia kodowania, więc jest dobrym i szybkim sposobem na zweryfikowanie Twojej wizji produktu, koncepcji biznesowej, a talże wyłapanie wad i zalet produktu. Wszystko to będzie pomocne przy skalowaniu aplikacji

Takie rozwiązanie jest szybsze i tańsze od prac programistycznych oraz pozwala na przetestowanie aplikacji (lub pomysłów) i dokonywanie ewentualnych zmian niemal natychmiast, przed rozpoczęciem głównych prac. Głównymi zaletami prototypowania aplikacji są więc oszczędność czasu i pieniędzy. 

Prototypowanie aplikacji jest istotną częścią procesu tworzenia oprogramowania, bowiem daje szybką informację zwrotną na temat samego produktu. Warto jednak wspomnieć, że walidacja pomysłu nie jest budowaniem funkcjonalności. Wstępną wersję produktu można przedstawić za pomocą MVP, czyli produktu z zestawem prostych funkcjonalności. 

Dlaczego warto wykorzystać prototyp oprogramowania?

Głównym celem stworzenia prototypu oprogramowania jeszcze przed rozpoczęciem prac programistycznych jest przetestowanie aplikacji i walidacja pomysłu, zebranie informacji zwrotnej i wdrożenie ewentualnych poprawek

Samo tworzenie produktu jest pracochłonnym procesem, więc im lepsze przygotowanie i zrozumienie potrzeb biznesowych, tym sprawniejsza praca na dalszych etapach. Każda kolejna zmiana czy przebudowa aplikacji w trakcie pracy nad nią wiąże się ze zwiększeniem nakładu czasu i pracy, co przekłada się na koszt projektu. 

Co ciekawe, walidacja pomysłu za pomocą prototypu pomaga też startupom przyciągnąć uwagę inwestorów. Prototyp oprogramowania pozwala na zebranie informacji zwrotnej od użytkowników, dzięki czemu łatwo udowodnić, że istnieją odbiorcy, chętni do korzystania z aplikacji. 

Prototypowanie aplikacji – jak wygląda proces?

Proces prototypowania aplikacji warto podzielić na kilka etapów – dzięki temu zyskasz pewność, że aplikacja dokładnie odpowiada potrzebom użytkowników. 

Poznanie funkcjonalności

Zanim przystąpi się do prototypowania, warto dobrze poznać swoje wymagania biznesowe. Często pomaga w tym zorganizowanie warsztatów produktowych, które są  jednym z najskuteczniejszych sposobów na zrozumienie produktu i zależności oraz poznanie procesów, zachodzących w systemie. Warsztaty pomagają odpowiednio rozpisać działanie aplikacji, z uwzględnieniem wszystkich widoków i planowanych rozwiązań. 

Pobierz swojego ebooka! 👇 👇

Skupienie się na użytkowniku

Z dokładną wizją produktu stworzenie prototypu aplikacji jest znacznie łatwiejsze. Ważna jest tutaj koncentracja na użytkowniku – już na tym etapie należy jasno wskazać jakie problemy rozwiązuje dana aplikacja

Podstawowe wymagania aplikacji powinny więc opierać się na rozwiązaniu prawdziwych problemów użytkowników. Warto też sprawdzić działania konkurencji, aby stworzyć produkt wyróżniający się spośród aplikacji dostępnych na rynku. Niezbędne jest więc przeprowadzenie researchu, aby określić produkt market fit, czyli stworzyć aplikację, odpowiadającą na potrzeby klientów i wpasowująca się w trendy rynkowe.

Zastanawiasz się, jak przygotować się do projektu informatycznego, aby przyniósł korzyści biznesowe? Sprawdź: Jak dobrze rozpocząć projekt informatyczny? 6 kroków do sukcesu.

Stworzenie makiety

Kolejnym krokiem jest prototypowanie pomysłu, czyli stworzenie prototypu samodzielnie lub przy pomocy specjalistów. Mogą to być zarówno proste szkice na papierze, jak i klikalne makiety, stworzone w przeznaczonych do tego programach, jak Sketch, Miro, Azure, czy Balsamiq. Przy tworzeniu makiety najlepiej skoncentrować się na najważniejszych funkcjonalnościach, opierając się na wnioskach z warsztatów produktowych. 

Informacja zwrotna i wprowadzenie zmian

Gotowa makieta pozwala na zebranie feedbacku od potencjalnych użytkowników i partnerów w celu sprawdzenia, czy produkt w takiej formie spełnia zakładane funkcje i czy odpowiada na potrzeby odbiorców. To również moment na wprowadzenie poprawek i ewentualnych zmian oraz odświeżenie prototypu i ponowną walidację pomysłu. 

Testy możesz przeprowadzić samodzielnie, jednak warto poprosić o pomoc wyspecjalizowaną agencję. Praca z prototypem powinna opierać się na obiektywizmie, który trudno zachować, znając aplikację od początku jej tworzenia. Zewnętrzna firma nie tylko przeprowadzi testy, ale również skupi się na ścieżce użytkownika i wszystkich spostrzeżeniach, jakie pojawią się w trakcie testowania produktu. 

Wykorzystaj zebrane informacje zwrotne, aby zmienić i ulepszyć prototyp. Przetestuj go ponownie – jeśli nadal konieczne będzie wprowadzenie zmian, popraw prototyp. Proces ten powinien być powtarzany, dopóki zostaną wyeliminowane wszelkie wątpliwości, które mogłyby mieć wpływ na gotowy produkt. Ważne jednak, aby na tym etapie skupić się na głównych funkcjonalnościach, a nie na dopieszczaniu mało istotnych elementów

Walidacja pomysłu – czy produkt jest odpowiednio zaprojektowany?

Prawidłowo przeprowadzone prototypowanie aplikacji pozwala na zweryfikowanie mocnych i słabych stron produktu, dzięki czemu można go udoskonalić jeszcze przed rozpoczęciem kosztownych prac. Znacznie łatwiej zmodyfikować prototyp oprogramowania niż gotowy interfejs

Prototyp nie tylko pokazuje, jak produkt będzie działał, ale daje też możliwość zweryfikowania pierwotnych oczekiwań i naszego wyobrażenia o systemie. Jest to też doskonały sposób na zaoszczędzenie czasu, pieniędzy i nerwów.

Szukasz firmy, która pomoże Ci stworzyć profesjonalną aplikację? Napisz do nas i otrzymaj darmową konsultację projektu. 

Related Posts
28 stycznia 2021
Proces tworzenia aplikacji w pigułce – 6 kluczowych etapów
Jak wygląda proces tworzenia aplikacji? Z jakich etapów się składa i co wpływa na jego…
Czytaj więcej
2 marca 2020
Software house, freelancer czy własny zespół — jak zbudować projekt IT?
Gdy masz pomysł na produkt, budżet i plan dalszego rozwoju, czas znaleźć idealny zespół, który…
Czytaj więcej
13 września 2022
Rejestr ryzyk — jakie ma znaczenie w zarządzaniu projektem IT?
Analiza ryzyka to element składowy zarządzania projektowego, która pozwala przygotować się na nieplanowane sytuacje w…
Czytaj więcej