Rok 2022 w pigułce – co wydarzyło się w Studio Software?

Jagoda
Jagoda
Marketing Manager

Rok 2022 w naszej firmie obfitował w wiele nowości oraz był czasem nieustannego rozwoju. Inspirujące szkolenia, nowe, wyzwaniowe projekty, a także szereg zmian i usprawnień w procesach wewnętrznych – trzeba przyznać, że dużo się działo! Podsumujmy zatem już tradycyjnie wszystkie najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w minionym roku. Życzymy sobie, aby 2023 przyniósł jeszcze więcej pozytywnych zmian oraz możliwości rozwoju!

Jesteśmy Gazelami Biznesu!

Bardzo się cieszymy, że zostaliśmy wyróżnieni prestiżową nagrodą Gazele Biznesu! Nagroda ta przyznawana jest przedsiębiorstwom, które dynamicznie się rozwijają, są godne zaufania i działają w sposób transparentny.

Studio Software nagrodzone od Gazele Biznesu

Gazele Biznesu to najstarszy i najpopularniejszy ranking małych i średnich firm w Polsce, regularnie organizowany przez Puls Biznesu. Pierwszy ranking ujrzał światło dzienne w 2000 roku i jest przygotowywany nieprzerwanie od tego czasu. Znalezienie się w gronie najwybitniejszych firm to dla nas duży zaszczyt – cieszymy się, że nasz wzrost jest widoczny i na tyle dynamiczny, że otrzymujemy wyróżnienia.

Wypracowanie wartości firmowych

Posiadanie własnych wartości firmowych to klucz do owocnej i efektywnej współpracy zarówno z klientami, jak i pracownikami. W Studio Software od dawna działaliśmy w oparciu o określone zasady, jednak wcześniej nie były one odpowiednio uporządkowane. W przypadku szybko rosnącej organizacji temat wartości staje się szczególnie istotny, gdyż w pewnym sensie determinuje to z kim i jak będziemy współpracować w przyszłości. Dlatego też zdecydowaliśmy, że z pomocą zewnętrznego eksperta przyjrzymy się bliżej naszym wartościom i wyróżnimy te, które są nam najbliższe.

Wzięliśmy udział w kilkugodzinnym warsztacie pod skrzydłami Małgorzaty Wardaszki-Deręgowskiej, która od lat buduje wartościowe marki i spójną, strategiczną komunikację dla rozwijających się firm. Wspólne burze mózgów, a także pomocne ćwiczenia pozwoliły nam przeanalizować dotychczasowy sposób pracy i podejście, którym kierujemy się przy realizacji projektów. Nasze wartości nie są jedynie pustymi sloganami, dlatego przy każdej z nich podajemy konkretne przykłady sytuacji, które potwierdzają, że rzeczywiście takimi zasadami kierujemy się w codziennym działaniu.

warsztaty wartości
Nasz zespół na warsztatach dotyczących wypracowania wartości firmowych

Zapraszamy na naszą dedykowaną podstronę, gdzie znajdziesz szczegóły. Poniżej przedstawiamy nasze wartości w pigułce:

 • Bazujemy na dobrych relacjach – Pracujemy na zaufanie naszych klientów. Stawiamy na szczerą komunikację i partnerstwo, dzięki czemu łatwiej nam budować długoterminowe współprace.
 • Gramy do wspólnej bramki – Uważamy, że sukces projektu to nasza wspólna odpowiedzialność. Traktujemy się na równi i otwarcie wyznaczamy granice.
 • Stawiamy na ciągły rozwój – Dążymy do bycia ekspertem merytorycznym dla naszych klientów. Dajemy przestrzeń do poszerzania wiedzy, aby oferować najwyższą jakość usług.
 • Cechuje nas szczera komunikacja – Nie unikamy trudnych tematów, szybko je sygnalizujemy i dążymy do wypracowania skutecznych rozwiązań.
 • Elastycznie dobieramy rozwiązania – Bo biznes to nie szklarnia. W projekcie podobnie jak w życiu napotykamy różne sytuacje, dlatego słuchamy potrzeb i wybieramy odpowiednie narzędzia.
 • Trzymamy rękę na pulsie – Będąc partnerem biznesowo-technologicznym kompleksowo wspieramy i doradzamy naszym klientom. Możesz nam powierzyć całość działań od A do Z.
 • Dbamy o obustronne zaangażowanie – Pozwala nam to skutecznie realizować założone cele, efektywnie realizować projekty i budować produkty dopasowane do Twoich potrzeb.

Mamy już ponad 50 osób w zespole

Nasz zespól stale się powiększa i w 2022 roku przekroczyliśmy już 50 osób! Zanotowaliśmy aż 37,5% wzrostu i nie zamierzamy na tym poprzestawać – w tym roku nowe osoby dołączyły do każdego z działów.

Większa ilość projektów oznacza coraz więcej możliwości, aby do nas dołączyć. Zapraszamy na naszą podstronę kariera, gdzie publikujemy wszyskie aktualne oferty pracy 🙂

Nowe projekty i ciekawe współprace

Zeszły rok obfitował również w ciekawe współprace i nowe projekty. W gronie naszych klientów z przyjemnością powitaliśmy WSiP. To jeden z najbardziej znanych wydawców podręczników szkolnych w Polsce, dla którego zbudowaliśmy aplikację webową do pozyskiwania, przechowywania i przetwarzania danych z ankiet dla nauczycieli zbieranych przez konsultantów edukacyjnych. Na początku współpracy przeprowadziliśmy również kompleksowe warsztaty produktowe, aby przeanalizować pomysł klienta, grupę docelową i zmapować kluczowe procesy w aplikacji. Dzięki temu efektywnie przeszliśmy do dalszych prac, szybko rozpoczynając proces developmentu.

W minionym roku rozpoczęliśmy również owocną współpracę z Wago – to znany na całym świecie producent nowatorskich komponentów połączeniowych do przewodów elektrycznych oraz kompleksowych rozwiązań w zakresie automatyki przemysłowej i budynkowej. Podobnie jak w przypadku WSiP, działania rozpoczęliśmy od warsztatów produktowych, które pomogły przełożyć wymagania biznesowe na technologiczne i uporządkować wizję klienta. Więcej na temat rezultatów warsztatów przeczytasz tutaj. Kolejnym krokiem było stworzenie aplikacji społecznościowej dla elektryków i hurtowni elektrycznych, która umożliwiłaby dzielenie się efektami prac w wewnętrznej sieci specjalistów.

Warsztaty produktowe dla Wago

Mieliśmy okazję również tworzyć aplikację mobilną z IoT dla niemieckiej firmy Vemcon, zajmującej się opracowywaniem nowoczesnych systemów do sterowania maszynami oraz uproszczeniem procesów w obsłudze projektów budowlanych. Wśród naszych klientów znalazł się również amerykański projekt TMBR (tworzymy pionierską aplikację do kompleksowego zarządzania obrotem drewna w USA), a także Workwise.

Usprawnienie wielu wewnętrznych procesów i rozwój pracowników

Rok 2022 był niezwykle pracowity pod kątem szlifowania naszych wewnętrznych procesów. Kolejny raz warto wspomnieć o wyzwaniach, które niesie za sobą dynamiczny rozwój – kwestia uporządkowania procesów i wyznaczenie nowych standardów pozwala utrzymać konieczny porządek, a także działać jeszcze bardziej skutecznie. W naszej organizacji ogromne znaczenie ma zapewnienie wielu możliwości rozwoju dla wszystkich członków zespołu i to determinuje nas do wprowadzania różnorodnych zmian.

Zmiany, które wprowadziliśmy objęły w dużej mierze dział administracji oraz HR, a ich efekty widoczne są w poniższych przykładach.

Stworzenie nowych ról w zespole – project lead

Ze względu na charakter i kompleksowość wybranych projektów, zdecydowaliśmy się wprowadzić nową funkcję w zespole mającą na celu koordynację procesów – project lead.

Celem nowych ról jest nie tylko koordynacja projektu, ale również wyznaczanie i kontrolowanie standardów jakości wytwarzania oprogramowania oraz wsparcie członków zespołu w ich rozwoju technicznym. Wdrożenie zmian przynosi już pierwsze efekty – znacznie poprawia się nasza komunikacja z klientem, a współpraca w zespole staje się bardziej efektywna. Nową rolę objęły osoby z największym doświadczeniem w danym zespole, co zdecydowanie ułatwia pracę.

Opisy stanowisk

Stawiając na rozwój naszych pracowników, przygotowaliśmy tzw. opisy stanowisk, które pomagają nam w uspójnieniu poszczególnych ról w zespole. Ustalenie standardów stanowisk jest bazą do oceny półrocznej i omówienia możliwości rozwoju danej osoby.

Posiadając kompleksowe opisy i wymagania związane z danym stanowiskiem, możemy efektywniej przeprowadzać procesy rekrutacyjne, a także zatrudniać osoby, które będą idealnie pasowały do naszej kultury oraz wymagań projektowych.

Appraisale w nowej odsłonie

W 2022 roku rozwinęliśmy proces ocen półrocznych, czyli tzw. appraisali. Zmieniliśmy zarówno model prowadzenia spotkania, jak i materiały niezbędne do oceny pracowników. W przypadku developerów, skupiliśmy się na ocenie technicznej oraz sprecyzowanej ocenie kompetencji miękkich (odpowiadającym charakterowi roli i obowiązkom).

Nowy wymiar appraisali przynosi zamierzone efekty – rozmowy są bardzo kompleksowe i rozwojowe, a także pozwalają się skupić na potrzebach danej osoby, jej umiejętnościach i możliwościach poszerzania wiedzy.

Kompleksowy audyt HR przeprowadzony przez zewnętrznego eksperta

Wprowadzanie zmian w organizacji powinno być przeprowadzane w oparciu o opinie i potrzeby pracowników. Zależy nam na tym, aby wszyscy czuli się komfortowo i mieli możliwość wyrażenia swojej zdania odnośnie sposobu funkcjonowania firmy.

W związku z tym z pomocą Martyny Lempert (https://www.twojhrbp.pl/) zbadaliśmy opinię zespołu na temat naszego onboardingu oraz wielu aspektów ogólnofirmowych: benefitów, wynagrodzenia, satysfakcji z projektu, procesów wewnętrznych, czy komunikacji firmowej. Wszystkie wyniki zaprezentowaliśmy na spotkaniu firmowym i na tej podstawie zaproponowaliśmy szereg usprawnień.

2022 = czas na integrację!

W 2022 zorganizowaliśmy wiele okazji do integracji zespołowych. Praca zdalna, a także stale powiększający się zespół nie ułatwiają nawiązywaniu kontaktów face-to-face, dlatego zadbaliśmy o to, aby raz na jakiś czas spotkać się na żywo w większym gronie i miło spędzić czas. W naszej pamięci na pewno na dłużej zostanie wyjazd integracyjny w Boszkowie – wakacyjny, słoneczny klimat, gry integracyjne i wieczorne imprezy to tylko niektóre z wesołych wspomnień tamtego czasu! W ciągu roku zorganizowaliśmy również spotkanie firmowe we Wrocławiu w restauracji Zielony Rower.

our team
Eventy firmowe w 2022

A to nie jedyne eventy, które odbyły się w ciągu ostatnich miesięcy. Wiemy, jak istotna jest integracja osób pracujących w jednym zespole, dlatego podczas tzw. integracji projektowych Summer Meets każdy zespół mógł wybrać dowolną atrakcję i spotkać się po pracy.

Tradycyjnie już organizujemy tzw. Jubilee, na którym doceniamy pracowników współpracujących z nami 3 oraz 5 lat. W tym roku świętowaliśmy z trzema osobami 5-lecie i aż z siedmioma trzeci rok współpracy. Wśród innych atrakcji, które urozmaicały nam czas w 2022 roku był dwukrotny challenge rowerowy, a także obstawianie wyników na Mundialu.

Nieustannie się szkolimy i zdobywamy certyfikaty

2022 był czasem wielu inspirujących szkoleń, zarówno z tematów technicznych, jak i kompetencji miękkich. Nasz zespół wziął udział m.in. w cyklu szkoleń dotyczącym AWS: “Amazon Web Services – tworzenie, wdrażanie i zarządzanie systemami rozproszonymi” prowadzonym przez zewnętrznego eksperta, Wojciecha Szczepuchę. Warsztaty były dedykowane specjalistom, których zadania są związane z administrowaniem systemami i sieciami, konfigurowaniem środowisk dla tworzonych aplikacji oraz dla których praktyczna wiedza w zakresie wyżej wymienionej kompetencji jest kluczowa do właściwego wyboru narzędzi pracy zespołów projektowych.

Ponownie uruchomiliśmy również cykle szkoleń wewnętrznych, gdzie jednym z ostatnio omawianych tematów były testy programistyczne Frontend – “podejścia, sposoby i praktyczna wiedza jak zapobiegać błędom podczas pisania kodu”.

Nie zapominamy także o rozwoju umiejętności miękkich – nasz zespół szkolił się z komunikacji w projektach IT, gdzie głównymi omawianymi obszarami były następujące aspekty:

 • budowanie relacji z klientem.
 • prezentacje biznesowe,
 • udział w spotkaniach biznesowych – w roli uczestnika oraz prowadzącego,
 • poprawność wypowiedzi, wymowa, rozwijanie słownictwa w j. angielskim,
 • style komunikacji i dostosowywanie ich do różnych typów rozmówcy.
Szkolenie dotyczące komunikacji z Ewą Załupską

Prowadzący, Piotr Jankiewicz, kompleksowo omówił każdy z obszarów i zaproponował ciekawe ćwiczenia, dzięki czemu mogliśmy praktycznie przećwiczyć wybrane aspekty.

W zeszłym roku szkoliliśmy się również z zespołowości w projektach i roli feedbacku, podczas którego pracowaliśmy nad współpracą i narzędziami komunikacji w zespole pod skrzydłami Ewy Załupskiej, która jest wykładowcą, doradcą i trenerem.

Wartościowe materiały – dzielimy się wiedzą

W zeszłym roku stworzyliśmy też wiele ciekawych materiałów, które dostarczały kompleksowej wiedzy dotyczącej warsztatów produktowych – powstała checklista, gdzie w pigułce podpowiadamy, kiedy opłaca się wybrać warsztaty i w jakich sytuacjach będą one najlepszą decyzją biznesową. Checklistę “warsztaty produktowe – kiedy Ci się to opłaca?” możesz pobrać bezpłatnie – polecamy!

Product workshops –
when do you need them?
Pobierz checklistę teraz! 👇 👇

Niedawno opublikowaliśmy również nowego e-booka – to materiał szeroko opisujący nasze warsztaty – wgłębiamy się w każdą z technik, które pomagają zrozumieć jak działa aplikacja i dostarczają wiedzy niezbędnej do rozpoczęcia procesu developmentu.

Pobierz swojego ebooka! 👇 👇

Wdrożyliśmy też szereg zmian na naszej stronie internetowej – zaktualizowaliśmy podstrony usługowe, dzielimy się również tym, jak wygląda u nas proces tworzenia oprogramowania. Dowiedz się więcej odwiedzając podstronę “Jak pracujemy”. Stale również rozwijamy naszego bloga, na którym regularnie zamieszczamy artykuły o tematyce technicznej i biznesowej. Sięgnij po dawkę wiedzy już teraz!

Jak widać, rok 2022 dostarczył nam wielu nowości i pozytywnych zmian. Liczymy, że w 2023 będziemy nadal tak efektywnie rozwijać naszą organizację i wdrażać kolejne nowości, a także jeszcze lepiej budować naszą kulturę organizacji 🙂

Related Posts
5 sierpnia 2019
Kompetencje miękkie programistów — cechy idealnego developera
Umiejętności techniczne to tylko jeden z czynników, gwarantujących programistom zdobycie pracy marzeń. Okazuje się, że…
Czytaj więcej
2 lutego 2024
Diamenty Forbesa: Blurify wśród najlepszych firm w Polsce
Mamy to! Zostaliśmy wyróżnieni w 16. edycji rankingu Diamentów Forbesa. To ogromne osiągnięcie, które pokazuje,…
Czytaj więcej
7 stycznia 2021
Studio Software w 2020 – podsumowanie roku
Przyszedł czas na gruntowne podsumowanie roku 2020 w Studio Software! Choć ten rok nie był…
Czytaj więcej