5 pytań na nasze 5 urodziny – wywiad z założycielami Studio Software, czyli Karolem i Adamem

Jagoda
Jagoda
Marketing Manager

W sierpniu Studio Software obchodzi 5-te urodziny! To świetna okazja, aby krótko podsumować dotychczasową działalność, opowiedzieć o projektach i zdradzić plany na przyszłość. Karol i Adam, czyli założyciele Studio Software podzielą się z Wami historią firmy i obecną działalnością – przeczytaj wywiad i dowiedz się więcej o naszej firmie.

studio software urodziny

1.Na początek opowiedzcie pokrótce jak to się wszystko zaczęło i jak powstało Studio Software?

Adam: Ok, zacznijmy w takim razie od samego początku i może odpowiedzmy sobie na pytanie, jak ogólnie zaczęła się nasza przygoda z branżą IT. Jeśli chodzi o mnie, to w sumie odkąd pamiętam interesowałem się przedmiotami ścisłymi i zagadnieniami technicznymi, ale muszę przyznać, że programowanie pojawiło się na mojej drodze przypadkowo. Szybko jednak odkryłem, że jest to strzał w dziesiątkę i mam ku temu predyspozycje. Na studiach technicznych poznałem Karola, który podobnie jak ja chciał się rozwijać w ciekawych projektach związanych z IT. Przełom nastąpił, kiedy w ramach naszej pracy inżynierskiej przygotowaliśmy funkcjonalną aplikację webową i mobilną na World Games 2017. Praca została wyróżniona i znalazła się w TOP 10 najlepszych prac. W międzyczasie zaczęły pojawiać się też różne zlecenia, które dały początek naszej firmie.

Karol: Mnie z kolei od bardzo dawna interesowało tworzenie stron www. Mając kilkanaście lat zacząłem tworzyć proste strony internetowe i z czasem pogłębiałem swoją wiedzę, dzięki czemu mogłem pracować nad coraz bardziej kompleksowymi rozwiązaniami. Tak jak Adam wspomniał, dużego powera do działania dało nam wyróżnienie w projekcie inżynierskim, gdzie zbudowaliśmy funkcjonalną aplikację webową i mobilną. Warto też wspomnieć, że początkowo pracowaliśmy z Adamem w innych firmach, a po godzinach realizowaliśmy autorskie projekty. W pewnym momencie ilość zapytań i dodatkowych zleceń sprawiła, że poważnie zaczęliśmy myśleć o rozpoczęciu działalności. Tak właśnie powstało Studio Software.

2. Pamiętacie swój pierwszy projekt? Jakie były główne wyzwania z którymi musieliście się zmierzyć i jak sobie z nimi poradziliście?

Adam: Tak, nawet czasem do tej pory go wspominamy. Jednym z pierwszych projektów, a jednocześnie większych wyzwań na początku drogi Studio Software było stworzenie platformy e-commerce (branża hydrauliczna). Powierzono nam przygotowanie wszystkiego od A do Z (kompleksowe zaprojektowanie i stworzenie platformy), dodatkowo platforma miała być zintegrowana z zewnętrznym systemem magazynowym. Nasz projekt otrzymał bardzo pozytywny feedback i byliśmy naprawdę zadowoleni z uzyskanych efektów. Co ciekawe, platforma wykorzystywana jest do dnia dzisiejszego. Myślę, że realizacja projektu bardzo pozytywnie wpłynęła na nasze nastawienie, wiarę we własne umiejętności i możliwości – tak naprawdę dała nam “kopa” do dalszych działań i nieustannego rozwoju.

Karol: Choć wysoko postawiona poprzeczka w postaci kompleksowości tego projektu było jednym z głównych wyzwań, musieliśmy też sprawdzić się w innym obszarze. Mianowicie konieczne było zaangażowanie dodatkowych osób do projektu, a tym samym pojawiły się nowe ciekawe wyzwania. Delegowanie obowiązków, weryfikacja dostarczonych zadań, odpowiednie planowanie i organizacja pracy zespołowej to tylko wybrane aspekty takiej współpracy. Na szczęście trafiliśmy na bardzo zgrany zespół – to na pewno ułatwiło zadanie. Cały czas jednak pracowaliśmy nad odpowiednią komunikacją i dobrą atmosferą, co jest kluczem do tworzenia unikalnych projektów i rozwiązań.

3. Jakie macie plany i cele na przyszłość? Jaki kierunek rozwoju przyjmie Studio Software?

Karol: Czujemy się bardzo dobrze w tym co robimy i cały czas chcemy umacniać naszą markę. Tworzenie dedykowanego oprogramowania z naciskiem na web development to nasz główny obszar działania, ale jesteśmy otwarci na różne dziedziny – specjalizujemy się również w rozwiązaniach chmurowych, integracjach, czy transformacji cyfrowej. Na tych polach odnosimy już spore sukcesy, ale naszym celem jest budowanie eksperckości i jeszcze większy rozwój, a co za tym idzie – realizacja coraz większych i bardziej wymagających projektów. Wiemy, że za sukcesem firmy stoją wyjątkowi ludzie, dlatego nieustannie inwestujemy w nasz zespół.

Adam: Dokładnie, zależy nam aby Studio Software było miejscem, gdzie nie tylko powstają innowacyjne pomysły i rozwiązania, ale również pracodawcą gwarantującym świetne warunki rozwoju dla naszych pracowników. Bierzemy udział w różnorodnych szkoleniach i trzymamy rękę na pulsie, aby być na bieżąco w obszarze nowych technologii. Zależy nam, aby ludzie czuli się tu dobrze i mogli rozwijać swoją karierę. Stoimy murem za kulturą work-life balance, słuchamy feedbacku swojego zespołu i na tej podstawie ciągle ulepszamy naszą organizację.

zespół studio software

4. Opowiedzcie coś więcej o realizowanych projektach. Który z nich był najbardziej inspirujący? Z którego jesteście dumni?

Adam: Jesteśmy dumni z wszystkich naszych projektów i tak naprawdę każdy był na swój sposób inspirujący i ciekawy, a co najważniejsze – nasze rozwiązania przyniosły konkretne korzyści naszym klientom. Wiele z nich osiągnęło komercyjny sukces, co świadczy o wysokiej jakości naszej pracy. Jednym z projektów o których lubię opowiadać jest SetPin, czyli dedykowane oprogramowanie do zdalnej kontroli dostępu dla hoteli i apartamentowców. Stworzyliśmy aplikację webową, która pozwala na zdalne zarządzanie zamkami elektronicznymi i służy automatyzacji najmu krótkoterminowego. Projekt ma ogromny potencjał i cały czas się rozwija.

Karol: Ten projekt był również bardzo ciekawy od strony technicznej – zajęliśmy się kompleksowym rozwiązaniem zarówno od strony hardware’owej jak i software’owej, dzięki czemu wzbogaciliśmy swoje dotychczasowe doświadczenie. SetPin rozwinął się na dużą skalę – jest wykorzystywany w setkach miejsc noclegowych w różnych miastach i cieszy się szybko rosnącą popularnością.

5. Już od dawna współpracujecie z różnymi startupami. Jakie rady możecie im dać odnośnie wyboru właściwego partnera technologicznego do współpracy?

Karol: Jeśli chodzi o wybór danego software house’a do współpracy, myślę, że warto zwrócić uwagę na kompleksowość oferowanych usług. W Studio Software towarzyszymy klientom na każdym etapie projektu, co bardzo pomaga i usprawnia cały proces. Warto sprawdzić, czy potencjalny partner może zarówno doradzić na polu biznesowym i pomóc obrać odpowiednią strategię działania, jak i dostarczyć funkcjonalny, nowoczesny produkt, który spełni założone cele. Kluczowa jest też elastyczność oraz dostosowanie modelu współpracy do danego klienta. Zalecałbym również sprawdzenie potencjalnego partnera pod kątem wykorzystywanych technologii. Muszą być one dobrze zdefiniowane, aby łatwo można było się zorientować, z których technologii korzysta i od jak dawna. Należy też zapoznać się z portfolio, aby zobaczyć czy projekty są pokrewne z tymi, które chcemy realizować oraz sposobem pracy i wykorzystywaną metodologią.

Adam: Mogę dodać, że dużo daje też odwiedzenie potencjalnego partnera bądź spotkanie online. Dzięki temu można sprawdzić szereg różnych aspektów, w tym tych najprostszych, a jednocześnie kluczowych do udanej współpracy – czy się dogadujemy, chcemy spędzać wspólnie czas nad rozwojem projektów, a także czy dany software house wykazuje zaangażowanie i będzie zarówno dobrym partnerem technicznym jak i biznesowym.

Related Posts
4 stycznia 2022
Co wydarzyło się w Studio Software w 2021 roku? [PODSUMOWANIE]
Jak zapamiętamy rok 2021 w Studio Software? To był bardzo inspirujący czas, który upłynął nam…
Czytaj więcej
18 stycznia 2023
Rok 2022 w pigułce – co wydarzyło się w Studio Software?
Rok 2022 w naszej firmie obfitował w wiele nowości oraz był czasem nieustannego rozwoju. Inspirujące…
Czytaj więcej
25 września 2023
Powitajcie Blurify
Nadszedł wielki dzień! Bardzo się cieszymy, że możemy już oficjalnie podzielić się efektami zmian, jakie…
Czytaj więcej