Projektowanie aplikacji mobilnych — Rola UI/UX

Paweł
Paweł
UI/Graphic Designer

Statystyki podają, że ponad 6,3 miliarda osób używa smartfonów na całym świecie, co wyraźnie wskazuje na rozkwit branży aplikacji mobilnych. Co więcej, przeciętny Amerykanin sprawdza swój telefon 262 razy dziennie! To raz na 5,5 minuty. Aż 88% czasu mobilnego spędza się na aplikacjach na smartfonie. Co ta świadomość wnosi dla przedsiębiorców i założycieli startupów?

Rynek niewątpliwie ma potencjał, ale aby odnieść sukces w tej dziedzinie użytkownicy muszą przede wszystkim pobrać Twoją aplikację, a następnie regularnie z niej korzystać. Trzeba jednak być realistą, dane dotyczące startupów mówią, że średnio 70% nowych firm technologicznych upada – zwykle około 20 miesięcy po pierwszym pozyskaniu finansowania (z całkowitym finansowaniem około 1,3 mln USD).

Co więc zrobić, aby zbudowana aplikacja mobilna okazała się sukcesem, a Twoi użytkownicy regularnie jej używali? Odpowiedzią w tej kwestii jest projekt skupiony na potrzebach odbiorców. Wiąże się to z wcześniejszą analizą strategii biznesowej i dopasowaniem do grupy docelowej. W tym artykule omówimy, co sprawia, że dany projekt aplikacji jest dobry, intuicyjny i przyciąga użytkowników.

Dlaczego trzeba zadbać o odpowiedni projekt UX/UI?

Firmy decydujące się na stworzenie aplikacji mobilnych mogą mieć nadzieję na rozwój tylko wtedy, gdy bardzo poważnie podchodzą do estetyki projektowania interfejsu, prezentacji i użyteczności aplikacji – wszystkich elementów UI/UX. Bardzo ważne jest takie skupienie się na potrzebach użytkowników, żeby zapewnić im jak najlepsze doświadczenia podczas interakcji z aplikacją.

UI/UX są najważniejszymi czynnikami rozwoju aplikacji mobilnych i są często wykorzystywane w projektowaniu i rozwoju obecnych aplikacji. Są to funkcje, które wspierają się wzajemnie i jedna nie może dobrze działać bez drugiej. Dlatego przy tworzeniu oprogramowania trzeba traktować UI/UX jako wspólne etapy działań projektowych.

Dzięki dobrze zaprojektowanemu UX/UI użytkownik wie, jakie kroki ma podjąć w aplikacji. Na przykład zgrabny i intuicyjny interfejs użytkownika ma kluczowe znaczenie dla łatwości użytkowania. Gdy będzie prosty i zrozumiały, użytkownicy pozostaną przy Twojej aplikacji i prawdopodobnie będą polecać ją nowym użytkownikom. To z kolei prowadzi do większej liczby pobrań aplikacji i konwersji zakupowych.

Projekt UX aplikacji mobilnych — czym właściwie jest?

UX to skrót od określenia User Experience Design. Chodzi dokładnie o to, czego doświadczasz podczas korzystania z aplikacji mobilnej. Od zrozumienia, czego szukasz, gdy otwierasz aplikację, do tego, jak szybko aplikacja rozwiązuje Twoje problemy, po zdefiniowanie całej podróży użytkownika.

Na wczesnym etapie rozwoju produktu, w przypadku części Discovery podczas warsztatów produktowych przeprowadza się analizę konkurencji i badania nad personami użytkowników, aby jak najlepiej zrozumieć sposób działania odbiorcy. Dzięki temu zespół projektowy może łatwiej zidentyfikować rzeczywiste problemy i możliwości produktu. Jeśli aplikacja mobilna zaoferuje klientom dokładnie to, czego chcą, będzie z pewnością częściej używana.

Product workshops –
when do you need them?
Pobierz checklistę teraz! 👇 👇

Projektowanie UX polega na ulepszaniu doświadczeń użytkownika podczas interakcji z aplikacją. Obejmuje m.in.:

  • szczegółowe poznanie wymagań użytkowników
  • mapowanie podróży użytkownika w celu skonstruowania wydajnych ścieżek nawigacyjnych w aplikacji
  • architekturę informacji 
  • prototypowanie i testowanie punktów styku z użytkownikiem

Ostatecznym celem projektantów (lub programistów) UX jest sprawienie, aby wrażenia z aplikacji były wciągające i satysfakcjonujące dla użytkownika. Aplikacje ze świetnym  projektem UX skutecznie przyciągają klientów do dłuższych i częstszych sesji użytkowania.

Skuteczny projekt UI — nie zaciemnia obrazu aplikacji

Projekt UI, to skrót od User Interface Design oznaczający projektowanie interfejsu graficznego użytkownika. W tym wypadku chodzi nie tylko o wygląd produktu, ale także sposób jego funkcjonowania, polegający na zaangażowaniu odbiorcy w aplikację. 

Obowiązkiem projektantów UI, jest szczegółowe przedstawienie ogólnej prezentacji aplikacji, w tym menu nawigacji, rozmiarów ekranu i zastosowania kolorów marki. Z reguły, aby pokazać odbiorcy, jak będzie wyglądać interfejs graficzny aplikacji, podczas warsztatów przygotowuje się specjalne tablice inspiracji (np. Dribble) różnych innych aplikacji oraz ocenia się grafiki pod kątem użyteczności i atrakcyjności. 

Jakie elementy są kluczowe podczas projektowania UI?

  • Intuicyjność

Głównym celem, jaki powinna osiągnąć aplikacja, jest zaangażowanie i instynktowne działanie użytkownika. Skuteczny projekt UI obejmuje takie wdrożenie nawigacji i przycisków, dzięki czemu odbiorca wie, co ma robić w aplikacji. Jest takie powiedzenie, że „dobry projekt UI jest niewidoczny dla użytkownika”, co oznacza, że ​​tylko odpowiedni interfejs nie dezorientuje ludzi, jest przejrzysty i zawiera odpowiednie słowa oraz wizualną oprawę.

  • Szybkie reagowanie

Odpowiedni interfejs graficzny nie powinien powodować żadnych opóźnień ani spowalniać działania aplikacji. Odpowiada również o informowaniu użytkownika o wszystkich bieżących czynnościach, np. kiedy strona się ładuje, po potwierdzeniu zakupu, bądź o odebraniu czy sprawdzeniu danych.  

  • Spójność

Wielu użytkowników mogłoby poczuć zdezorientowanie, w przypadku braku znajomych funkcji nawigacji lub przycisków wezwania do działania. Dlatego też najważniejsze to utrzymać spójność z obiektami, z którymi zwykły użytkownik spotyka się codziennie. Elementy powinny być tak pogrupowane, żeby było jasne co i gdzie się znajduje, żeby żaden ruch nie był mylący. Gdy nowy użytkownik korzysta z aplikacji, powinien rozpoznać podstawowe przyciski dzięki zrozumieniu typowych ikon i symboli, takich jak krzyżyk lub czerwony znak wyjścia. Łatwa identyfikacja podobnych wzorców ułatwia poznawanie kolejnych funkcji.

  • Atrakcyjność

Jeśli aplikacja została zaprojektowana z myślą o jednolitej estetyce, korzystanie z niej jest znacznie przyjemniejsze. UI “sprzedaje” produkt, więc wizualnie ułatwia zrozumienie tego, jak wygląda realna aplikacja, można to niejako dotknąć. Dzięki temu ułatwia pozyskanie ewentualnych inwestorów w ramach dalszego rozwoju produktów i przyciąga użytkowników aplikacji.

  • Znajomość różnych systemów do wykorzystania w projekcie

Doświadczeni graficy interfejsu użytkownika zawsze postępują zgodnie z najnowszymi zasadami projektowania i wytycznymi systemów Apple i Android. Zapewniają one z góry określone standardy określające jakich wielkości grafik używać na różnych wersjach ekranu, aby zapewnić użytkownikom atrakcyjne i spójne wrażenia.

  • Ergonomia

Podczas projektowania aplikacji projektanci zwracają uwagę wygodę użytkownika, dlatego analizują  dostępne obszary ekranu i odpowiednio rozmieszczają ich zawartość oraz przyciski. Uwzględniają odpowiednie wielkości buttonów i fontów, szczególnie mając na uwadze skalowanie wielkości pod kątem ekranów smartfonów i tabletów. Na przykład biorą pod uwagę fakt, że button w wersji mobilnej nie może być mniejszy nić 15 px. Ważne jest też rozłożenie długich sekwencji osobne kroki, aby uprościć skomplikowane zadania.

Wygoda i intuicyjne działanie musi być widoczne w projekcie niezależnie od tego, czy użytkownik pracuje jedną ręką, czy dwiema i której ręki używa najczęściej.

UX/UI designProjektowanie aplikacji mobilnych to przede wszystkim zrozumienie użytkownika

Podsumowując, można śmiało powiedzieć, że przyszłość firm budujących aplikacje mobilne będzie w dużym stopniu polegać na innowacjach w zakresie technologii jak i dobrego zrozumienia roli UI/UX. Więcej o roli aplikacji mobilnych i technologii React Native możesz przeczytać z artykułu poniżej.

Projektanci UI/UX, którzy przejawiają empatię w stosunku do potrzeb użytkowników aplikacji, są w stanie zaoferować wyjątkowe wrażenia swoim odbiorcom. Jeśli zadbasz o to, by Twoja aplikacja była prosta i łatwa w użyciu, docelowy użytkownik pewnością zostanie w niej na dłużej. Funkcjonalność i prostota to dzisiaj podstawowe cechy aplikacji, które na całym świecie odnoszą sukces, gromadząc i utrzymując lojalnych odbiorców.

Rozwój technologiczny aplikacji mobilnych jest dzisiaj bardzo dynamiczny, dlatego też jeśli firmy chcą zwiększyć szanse na swoje sukcesy biznesowe, powinny zrobić wszystko, aby ich aplikacje mobilne działały jak w zegarku, przyciągając nowych odbiorców.

Jeśli szukasz niezawodnego partnera technologicznego, który zbuduje wyjątkową aplikację mobilną dla Twojej firmy, skontaktuj się z nami!  Dzięki głębokiej wiedzy technicznej i doświadczeniu w branży, nasz zespół programistów i projektantów może pomóc w realizacji Twoich najśmielszych pomysłów.

Related Posts
4 października 2022
Dlaczego warto używać React Native do tworzenia aplikacji mobilnych?
Spojrzenie na liczby użytkowników smartfonów robi wrażenie. Według danych Statista (2022),​​ 83,40% światowej populacji (6,648…
Czytaj więcej
16 stycznia 2023
Czym są aplikacje mobilne i jak dostosować je do swojego biznesu?
Pytanie zadane w tytule tego artykułu może się wydawać nieco dziwne. Jaki jest sens pytać…
Czytaj więcej
22 maja 2023
Tworzenie Aplikacji Mobilnych: Od Planowania do Wdrożenia
Użytkownicy, w ujęciu globalnym, nie rozstają się ze swoimi smartfonami przez ponad 5 godzin na…
Czytaj więcej