Ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej?

Jan
Jan
Content Writer

Rynek aplikacji mobilnych rośnie bardzo dynamicznie. Według raportu Grand View Research, globalny sektor osiągnął wartość 206,85 miliarda dolarów w 2022 roku i ma wzrosnąć do 755,50 miliarda dolarów do 2030 roku, co oznacza roczną stopę wzrostu (CAGR) na poziomie 13,8%.

Za tak imponującymi wzrostem stoi kilka czynników. Przede wszystkim coraz więcej ludzi na świecie posiada smartfony i korzysta z nich codziennie. Statista podaje, że liczba użytkowników urządzeń mobilnych wynosiła 5,31 miliarda w 2022 roku, co stanowi 67,1% światowej populacji. Użytkownicy spędzają średnio 4 godziny i 48 minut dziennie przed ekranami swoich urządzeń mobilnych, z czego większość czasu przypada na korzystanie z aplikacji mobilnej. Po trzecie, rozwijające się technologie takie jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe umożliwiają tworzenie coraz bardziej zaawansowanych i spersonalizowanych aplikacji mobilnych.

Wszystko to sprawia, że rynek ten jest bardzo atrakcyjny dla przedsiębiorców i deweloperów. Należy jednak pamiętać, że rozwój aplikacji zwykle wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Na koszt aplikacji mobilnej wpływa wiele czynników, takich jak rodzaj aplikacji, platforma systemowa, funkcjonalność, design czy jakość kodu.

W tym wpisie blogowym przeanalizujemy je wszystkie, by lepiej zrozumieć, skąd biorą się określone koszty. Zastanowimy się też, czy można je w jakiś sposób obniżyć.

Jakie są rodzaje i cechy aplikacji mobilnych?

Na rynku dostępnych jest wiele typów aplikacji mobilnych, które różnią się od siebie funkcjonalnością i przeznaczeniem. Oto kilka podstawowych przykładów:

 • Aplikacje informacyjne – dostarczają użytkownikom aktualne wiadomości, informacje branżowe lub inne treści. Przykładem takiej aplikacji jest Onet, która oferuje dostęp do najnowszych informacji z kraju i ze świata.
 • Aplikacje e-commerce – umożliwiają zakupy online i płatności. Przykładem takiej aplikacji jest Allegro, która jest największym serwisem aukcyjnym w Polsce.
 • Aplikacje społecznościowe – umożliwiają interakcję między użytkownikami, tworzenie grup, udostępnianie treści itp. Przykładem takiej aplikacji jest Facebook.
 • Aplikacje edukacyjne – oferują możliwość nauki i rozwoju umiejętności. Przykładem takiej aplikacji jest Duolingo, która pomaga w nauce języków obcych.
 • Aplikacje rozrywkowe – zapewniają różnorodne formy rozrywki, takie jak gry, streaming muzyki czy filmy. Przykładem takiej aplikacji jest Netflix.

Jak złożoność funkcjonalności i interfejsu wpływa na koszt aplikacji mobilnej?

Wycena aplikacji mobilnej zależy od wielu czynników, jednak jednym z ważniejszych jest stopień złożoności. Im więcej zaawansowanych funkcji chcemy zaimplementować, tym więcej czasu i pracy będzie potrzebne do jej stworzenia. Do tego należy również doliczyć stopień skomplikowania interfejsu użytkownika (UI) i jakość doświadczenia użytkownika (UX).

Funkcjonalność – najogólniej mówiąc – to zbiór wszystkich możliwości i zadań, które aplikacja mobilna może wykonać. Może być podstawowa, średnia lub zaawansowana, w zależności od stopnia skomplikowania i integracji z innymi systemami lub usługami.

Podstawowa to taka mająca niewiele funkcji i prosty interfejs np. kalkulator, latarka itp.

Średnia poszerza możliwości i umożliwia np. logowanie, rejestrację czy wyszukiwanie informacji bądź ofert. Funkcjonalność zaawansowana natomiast oferuje dodatkowe usługi, takie jak płatności online, geolokalizacja, rozpoznawanie głosu czy twarzy, sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe.

Interfejs użytkownika (UI) to sposób, w jaki aplikacja mobilna prezentuje się i komunikuje z użytkownikiem. UI składa się z elementów graficznych, takich jak ikony, przyciski, menu czy kolory. Doświadczenie użytkownika (UX) z kolei to sposób, w jaki użytkownik odbiera aplikację pod względem użyteczności, wartości oraz łatwości obsługi. UX zależy od wielu czynników, takich jak szybkość działania aplikacji, łatwość nawigacji, dostosowanie do różnych urządzeń czy rozwiązywanie problemów użytkownika.

Podział aplikacji mobilnej ze względu na stopień skomplikowania:

1. Aplikacja mobilna o podstawowej złożoności – koszt do 100 000 zł

2. Aplikacja mobilna o średniej złożoności – koszt 150 000 – 350 000 zł

3. Aplikacja mobilna o dużej złożoności – koszt powyżej 350 000 zł

Warto jednak pamiętać, że koszty mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja zespołu developerskiego, stopień dostosowania aplikacji do konkretnych wymagań czy dodatkowe usługi lub integracje.

 

podział kosztów ze względu na stopień skomplikowania aplikacji

Jak platforma i system operacyjny wpływają na koszt stworzenia aplikacji mobilnej?

Kolejnym czynnikiem wpływającym na koszt tworzenia aplikacji mobilnej jest wybór platformy i systemu operacyjnego. Dwie najpopularniejsze platformy mobilne to Android i iOS (dostarczane przez Google i Apple). Tworzenie aplikacji na każdą z tych platform ma swoje zalety i wady. Android ma większą liczbę użytkowników na świecie, co oznacza większy potencjalny zasięg dla naszej aplikacji. Jednak Android jest również bardziej zróżnicowany pod względem urządzeń i wersji systemu, co oznacza większe wyzwanie dla programistów. iOS ma lojalną grupę użytkowników, którzy są skłonni wydawać więcej pieniędzy na aplikacje. Warto przy okazji dodać, że na rynku istnieją również inne systemy operacyjne mobilne, takie jak czy KaiOS czy HarmonyOS. Mają one jednak śladowy udział w rynku.

Nieco tańszym rozwiązaniem w porównaniu do aplikacji natywnych są aplikacje cross-platformowe. W tym przypadku programiści piszą jeden kod źródłowy, który następnie uruchamiany jest na wielu platformach. React Native i Flutter należą do najpopularniejszych frameworków cross-platformowych.

Frameworki cross-platformowe mają wiele zalet:

 • Oszczędność czasu i pieniędzy – nie musimy tworzyć osobnych aplikacji dla każdej platformy, co oznacza mniej pracy dla programistów i niższe koszty developmentu i utrzymania.
 • Szybsze dotarcie do użytkowników – nie musimy czekać na zatwierdzenie i publikację aplikacji w różnych sklepach, co pozwala szybciej zdobyć rynek i uzyskać feedback.
 • Jednolitość interfejsu i funkcjonalności – aplikacja wygląda i działa tak samo na różnych urządzeniach, co poprawia doświadczenie i satysfakcję użytkowników.
 • Zmiany i aktualizacje – nie musimy zmieniać kodu w wielu miejscach, co ułatwia dostosowywanie aplikacji do zmieniających się potrzeb i naprawianie błędów.

Ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej w różnych regionach świata?

Koszty pracy programistów mogą się znacznie różnić w zależności od kraju i regionu, w którym pracują. Zazwyczaj stawki godzinowe lub stałe programistów są wyższe w krajach rozwiniętych, takich jak USA czy Europa Zachodnia. Jednak nie tylko koszty życia mają znaczenie. Ważne są również inne czynniki, do których należą jakość usług, poziom komunikacji, kultura biznesowa czy strefa czasowa.

Według danych opublikowanych przez youTEAM średnie stawki godzinowe programistów mobilnych w różnych regionach świata w 2022 roku przedstawiały się następująco:

 • Ameryka Północna: 77 USD
 • Europa Zachodnia: 75 USD
 • Europa Wschodnia: 58 USD
 • Ameryka Łacińska: 61 USD
 • Azja i Pacyfik: 28 USD
 • Afryka: 33 USD

Z tego wynika, że koszty pracy programistów są najwyższe w Ameryce Północnej, a najniższe w Afryce. Jednak nie oznacza to, że należy wybierać najtańszą opcję. Warto również brać pod uwagę jakość usług i umiejętności programistów w danym regionie. Na przykład, Polska jest uznawana za jedną z najlepszych lokalizacji dla outsourcingu usług IT, ze względu na wysoko wykwalifikowanych i kompetentnych programistów oraz korzystne warunki biznesowe.

Jak testowanie i utrzymanie wpływają na koszt stworzenia aplikacji mobilnej?

Koszt tworzenia aplikacji mobilnej nie kończy się na jej zaprogramowaniu. Aby zapewnić poprawność działania, bezpieczeństwo i odpowiednią satysfakcję użytkowników, należy ją również przetestować pod różnymi aspektami (np. funkcjonalnym, wydajnościowym czy bezpieczeństwa). Testowanie aplikacji to proces, który polega na sprawdzeniu jej działania na różnych urządzeniach, systemach operacyjnych i warunkach sieciowych oraz na wykrywaniu i usuwaniu błędów lub usterek. Jest on niezbędny, ponieważ pozwala na zachowanie wysokiej jakości produktu, uniknięcie negatywnych opinii na jego temat.

Aby aplikacja była nadal użyteczna i atrakcyjna dla użytkowników, należy ją aktualizować i rozwijać w zależności od zmian technologicznych lub potrzeb rynku. Utrzymanie aplikacji mobilnej to proces, który polega na dodawaniu nowych funkcji lub poprawianiu istniejących, naprawianiu błędów lub luk bezpieczeństwa oraz dostosowywaniu aplikacji do nowych wersji systemów operacyjnych lub platform.

Utrzymanie aplikacji jest konieczne, ponieważ pozwala na podtrzymanie zainteresowania i lojalności użytkowników oraz na utrzymanie przewagi konkurencyjnej na rynku. Według danych opublikowanych przez Codeagency, koszty utrzymania aplikacji mobilnych wynoszą średnio od 5% do 20% ceny początkowej.

Podsumowanie: Jak obniżyć koszty?

Jeśli chcemy zmniejszyć wydatki na tworzenie aplikacji mobilnych, mamy kilka możliwości do wyboru. Po pierwsze, możemy skoncentrować się na najważniejszych funkcjach i prostym designie. Po drugie, warto skorzystać z gotowych rozwiązań i narzędzi, takich jak szablony interfejsu użytkownika, biblioteki kodu czy frameworki, które pomogą nami stworzyć aplikację szybciej i łatwiej. Możemy także zlecić część lub cały projekt specjalistycznej firmie, dzięki której możemy znacznie obniżyć koszty. Studio Software ma bardzo bogate portfolio aplikacji mobilnych, a koszt projektu zwykle obniżany jest przez to, że tworzymy aplikacje cross-platformowe.

Jeśli masz pytania dotyczące samego procesu tworzenia lub chcesz sprawdzić, ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci chętnie odpowiedzą na każde Twoje pytanie.

Related Posts
11 października 2023
Tworzenie aplikacji na Androida w React Native
React Native jest jednym z najpopularniejszych frameworków do tworzenia aplikacji mobilnych. Według danych dostarczonych przez…
Czytaj więcej
29 listopada 2019
Wycena projektu IT – jak zrobić to dobrze?
Podanie ostatecznej ceny projektu, który nie istnieje, brzmi jak wróżenie z kryształowej kuli. Jak więc…
Czytaj więcej
22 maja 2023
Tworzenie Aplikacji Mobilnych: Od Planowania do Wdrożenia
Użytkownicy, w ujęciu globalnym, nie rozstają się ze swoimi smartfonami przez ponad 5 godzin na…
Czytaj więcej