Tworzenie Aplikacji Mobilnych: Od Planowania do Wdrożenia

Jan
Jan
Content Writer

Użytkownicy, w ujęciu globalnym, nie rozstają się ze swoimi smartfonami przez ponad 5 godzin na dobę. W Polsce w 2022 roku średni czas spędzony przed ekranami urządzeń mobilnych jest nieco krótszy i wynosi 4 godzin i 48 minut, tj. o 40 minut dłużej niż rok temu. Nic więc dziwnego, że branża – potocznie nazywanych – apek rozwija się tak dynamicznie. W 2022 roku wydano na tworzenie aplikacji mobilnych aż 167 miliardów dolarów, a w 2023 roku prognozuje się wzrost do 170 miliardów dolarów.

W efekcie pojawia się pytanie, jak stworzyć aplikację mobilną, która zadowoli końcowych odbiorców i przyniesie zyski jej twórcom? By odpowiedzieć na to pytanie, w tym wpisie blogowym rozbierzemy na czynniki pierwsze proces tworzenia aplikacji mobilnych. Pokażemy wszystkie jego etapy: od planowania, poprzez projektowanie i kodowanie, po testowanie i wdrożenie. Zademonstrujemy też najlepsze praktyki i narzędzia, zdradzając, jak unikać typowych błędów i problemów.

Analiza wstępna

Zanim zabierzemy się za tworzenie aplikacji mobilnych, warto dokładnie zbadać rynek. Nie ma sensu inwestować czasu i pieniędzy w coś, co nie ma szans na powodzenie. Dlatego należy dowiedzieć się, czego chcą i czego potrzebują nasi przyszli klienci poprzez szerszą analizę przeprowadzoną wśród użytkowników końcowych. Ponadto, analizując trendy i obserwując działania konkurencji, będziemy mogli ustalić cel i wartość naszego projektu, określić grupę docelową oraz profili użytkowników. 

Warsztaty produktowe

W tym przypadku bardzo pomocne mogą okazać się warsztaty produktowe. Takie spotkania, pomagając klientom uporządkować pomysły, zrozumieć działanie i przygotować się do procesu tworzenia. Podczas sesji uczestnicy dowiadują się m.in., jak przebiega tworzenie aplikacji mobilnych, w jaki sposób działają różne procesy, funkcjonalności oraz ścieżki użytkownika za pomocą sprawdzonych metod takich jak Event Storming, Design Sprint, Value Proposition Canvas.

Przykład aplikacji mobilnej do nauki języków obcych

Zakładając, że naszym celem jest stworzenie przykładowej apki mobilnej do nauki języków obcych, musimy przeprowadzić analizę wstępną. Dostarczy nam ona informacji na temat głównego celu aplikacji na platformy mobilne, funkcjonalności, grupy docelowej oraz konkurencji.

Cel

Pierwszym krokiem jest określenie głównego celu naszej aplikacji mobilnej oraz problemów, jakie ma ona rozwiązywać. W tym przypadku chcemy przede wszystkim pomagać użytkownikom w szybkim opanowaniu wybranego języka obcego. 

Funkcjonalność

Niezbędne jest określenie, jakie funkcje przyczynią się do osiągnięcia celu. Na przykład, nasza aplikacja do nauki języków obcych może zawierać lekcje audio i wideo z udziałem native speakerów, interaktywne ćwiczenia dostosowane do poziomu użytkownika, system punktacji i nagród, rankingi czy statystyki.

Grupa docelowa

Kolejnym istotnym krokiem jest zrozumienie oczekiwań potencjalnych użytkowników oraz funkcjonalności naszej aplikacji, które pozwolą realizować ich potrzeby. Nasz produkt może być przeznaczony dla osób w różnym wieku o zróżnicowanym poziomie zaawansowania. 

Konkurencja

Musimy dokładnie przeanalizować istniejące aplikacje do nauki języków obcych i zidentyfikować ich mocne i słabe strony. Przykładowymi konkurentami naszej aplikacji mogą być np. Duolingo, Babbel czy Busuu. Ważne, aby na tym etapie zidentyfikować elementy, które pozwolą nam wyróżnić się na tle konkurencji. 

Projektowanie aplikacji mobilnych: funkcjonalne i prototypowanie

Projektowanie funkcjonalne i prototypowanie to dwa etapy tworzenia aplikacji. Pierwszy z nich określa, jak ma działać, wyglądać i komunikować się z użytkownikiem nasza aplikacja. Do tego celu używamy różnych narzędzi, np. diagramów UML. Dzięki nim możemy zaplanować strukturę i organizację informacji, układ ekranów i przepływ danych w aplikacji.

Następnie tworzymy prototyp, czyli uproszczony model interfejsu użytkownika pokazujący rozmieszczenie elementów na ekranie. Służy on do przetestowania użyteczności i ergonomii aplikacji z udziałem potencjalnych użytkowników. W efekcie możemy sprawdzić, czy nasza aplikacja jest intuicyjna i spełnia oczekiwania użytkowników. Do najczęściej wykorzystywanych narzędzi należą Sketch, Adobe XD czy Figma. 

Projektowanie graficzne aplikacji mobilnych

Po zakończeniu tworzenia prototypu możemy przejść do kolejnego etapu. Projektowanie aplikacji mobilnych powinno się skupiać na zapewnieniu spójności wizualnej aplikacji poprzez odpowiedni dobór kolorów, czcionek, ikon i grafik. Ważne, by projekt był dostosowany do różnych wymiarów i orientacji ekranów oraz systemów operacyjnych. 

Pamiętajmy również o tym, żeby projekt graficzny był zgodny z projektem funkcjonalnym i prototypem oraz spełniał oczekiwania potencjalnego użytkownika i klienta. Projektowanie aplikacji mobilnych usprawniają narzędzia takie jak Photoshop, Illustrator czy Affinity Designer. 

Programowanie aplikacji mobilnych i testowanie

Programowanie aplikacji mobilnych oraz testowanie to kolejny etap. W trakcie tej fazy projektu zespół programistów zajmować się będzie pisaniem kodu źródłowego, integracjami z bazami danych i innymi systemami oraz sprawdzeniem poprawności i jakości działania aplikacji. 

Decydujemy tutaj, czy aplikacja powinna być napisana w języku natywnym (dedykowanym dla konkretnego systemu operacyjnego) lub hybrydowym (wspólnym dla różnych systemów). Musimy również wybrać najpopularniejsze frameworki i biblioteki, które ułatwią i przyspieszą tworzenie aplikacji mobilnych, dostarczając gotowe komponenty i funkcje

Programowanie aplikacji mobilnych umożliwiają narzędzia takie jak React Native, Flutter, Ionic czy Xamarin. Do pisania i edycji kodu źródłowego możemy używać edytorów tekstowych i środowisk programistycznych, takich jak Visual Studio Code, Android Studio, Xcode czy Eclipse.


W trakcie pisania kodu należy go na bieżąco testować pod kątem różnych aspektów. Do tego celu korzystamy z narzędzi takich jak Android Emulator, iOS Simulator czy Firebase Test Lab. 

Rodzaje testów aplikacji mobilnych:

Testy jednostkowe

Weryfikują poprawność działania poszczególnych fragmentów kodu, np. metod, klas czy funkcji.

Testy integracyjne

Oceniają poprawność współpracy różnych komponentów aplikacji, np. modułów, warstw czy usług.

Testy funkcjonalne

Kontrolują poprawność realizacji wymagań funkcjonalnych aplikacji, np. scenariuszy użytkowania czy przypadków testowych.

Testy wydajnościowe

Mierzą zachowanie aplikacji pod obciążeniem, np. czas odpowiedzi, zużycie zasobów czy skalowalność.

Testy bezpieczeństwa

Testują odporność aplikacji na ataki i zagrożenia, np. wstrzykiwanie kodu, podszywanie się czy przechwytywanie danych.

Testy kompatybilności

Sprawdzają poprawność działania aplikacji na różnych urządzeniach i systemach operacyjnych, np. rozdzielczościach ekranów, wersjach systemów czy przeglądarkach internetowych.

Wdrożenie produkcyjne i promocja aplikacji mobilnej

W tym momencie programiści tworzą wszystkie procesy, które zapewniają stabilność i wydajność aplikacji mobilnej. Przygotowują i zabezpieczają kompleksowo środowisko produkcyjne oraz podłączają domenę produkcyjną. Ustawiają jednocześnie serwery i przygotowują środowisko aplikacyjne, które można skalować.

Co więcej, na tym etapie nasza aplikacja musi spełniać wymagania techniczne i formalne narzucone przez dwie główne platformy dystrybucyjne dla systemów iOS oraz Android, czyli kolejno App Store i Google Play. 

Aby skutecznie wysyłać aplikacje do sklepów z aplikacjami, musimy spełnić szereg warunków. Pierwszym z nich jest założenie konta programisty na odpowiednich platformach, np. Programu Deweloperskiego Apple lub Google Play Console.

Następnie należy dostosować aplikację do wymogów technicznych i formalnych każdego sklepu. Pamiętajmy o grafikach i opisach, które będą widoczne dla użytkowników. Finalnym krokiem jest przesłanie aplikacji do recenzji i opłacenie opłaty za publikację.

Wymagania aplikacji mobilnych dla systemu iOS w App Store

  • Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie Apple aplikacje dla iOS muszą być zbudowane z użyciem Xcode 14.1 i SDK dla iOS 16.1. Powinny też wykorzystywać najnowsze API i funkcje dostępne w iOS 16, takie jak widgety na ekranie blokady, mapy 3D, skróty Siri czy udostępnianie treści.
  • Warunkiem akceptacji jest zgodność z zasadami recenzji App Store, które dotyczą m.in. treści, jakości, prywatności i bezpieczeństwa. Aplikacje powinny też spełniać wytyczne dotyczące identyfikacji wizualnej i promocji w App Store.

Wymagania aplikacji mobilnych dla systemu Android w Google Play

  • Aplikacje dla Androida muszą być zgodne z urządzeniami obsługiwanymi przez Google Play i posiadają certyfikat Play Protect. Warunkiem koniecznym jest też zgodność z zasadami Google Play, które dotyczą m.in. treści, prywatności, monetyzacji i reklam.
  • Zgodnie z obecnymi wymogami dot. API, programista powinien tworzyć aplikację z myślą o systemach Android 13 dla nowych aktualizacji i Android 11 dla aktualizacji. 

Musimy także zapewnić ciągłe wsparcie i obsługę użytkowników, zbierać ich opinie i sugestie oraz wprowadzać poprawki i ulepszenia do aplikacji. Ponadto nie możemy zapominać o promocji. W praktyce oznacza to konieczność inwestycji w odpowiednie działania marketingowe, wykorzystując różne kanały komunikacji. 

Proces tworzenia aplikacji mobilnej

Aplikacje mobilne: największe wyzwania dla w 2023 r.

Tworzenie aplikacji mobilnych to skomplikowany proces, który wymaga rozległej wiedzy oraz pełnego zaangażowania wielu ekspertów z różnych dziedzin. Stąd, przed przystąpieniem do prac, warto zapoznać się z największymi wyzwaniami, jakie stoją przed twórcami i właścicielami. Oto kilka z nich: 

Dopasowanie aplikacji do różnorodnych odbiorców i rynków

Aplikacje mobilne powinny być dostosowane do potrzeb i oczekiwań użytkowników różnych grup docelowych. Należy więc uwzględnić takie aspekty jak język, waluta, nawyki zakupowe, regulacje prawne i standardy jakości. 

Zapewnienie jakości i bezpieczeństwa aplikacji

Aplikacje mobilne są podatne na błędy, awarie, ataki hakerskie i kradzież danych. Należy dbać o solidne testowanie, aktualizowanie i usuwanie błędów, a także stosować odpowiednie zabezpieczenia. 

Utrzymanie zaplecza mobilnego

Tworzenie aplikacji mobilnej wiąże się z wyzwaniem budowy i stałego utrzymywania zaplecza mobilnego. Większość przedsiębiorców dąży do szybkiego wejścia na rynek mobilny. Skupiają się na projektowaniu interfejsu użytkownika i wdrażaniu funkcji. Jednak zaplecze mobilne składające się z serwerów, baz danych, API, usług chmurowych i innych elementów infrastruktury, jest konieczne do zapewnienia wydajności, skalowalności i niezawodności aplikacji.

Zaufany partner to podstawa sukcesu aplikacji mobilnej

Aplikacje mobilne to nie tylko sposób na zarabianie pieniędzy, ale także możliwość budowania relacji z klientem i zwiększenie ich lojalności. Jednak sam proces tworzenia apki jest złożony i składa się z kilku etapów. Każdy z nich wymaga zrozumienia potrzeb odbiorców i konkurencji oraz zapewnienia odpowiedniej jakości i bezpieczeństwa. Dlatego tak istotne, aby nawiązać współpracę z partnerem posiadającym rozległą wiedzę oraz doświadczenie w zakresie tworzenia aplikacji mobilnych. 

Studio Software w swoim dorobku posiada wiele projektów, które zakończyły się sukcesem. Zapraszamy do zapoznania się z naszym portfolio. Znaleźć można tam m.in. opis wdrożenia, który realizowaliśmy dla firmy Vemcon. Co więcej, w przypadku dodatkowych pytań nasz zespół ekspertów chętnie podzieli się swoją wiedzą dotyczącą rozwoju aplikacji mobilnych. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami

Related Posts
28 stycznia 2021
Proces tworzenia aplikacji w pigułce – 6 kluczowych etapów
Jak wygląda proces tworzenia aplikacji? Z jakich etapów się składa i co wpływa na jego…
Czytaj więcej
17 października 2022
Projektowanie aplikacji mobilnych — Rola UI/UX
Statystyki podają, że ponad 6,3 miliarda osób używa smartfonów na całym świecie, co wyraźnie wskazuje…
Czytaj więcej
12 grudnia 2018
Ile kosztuje zbudowanie aplikacji podobnej do WhatsApp’a?
Wiele razy zapewne zastanawiałeś się ile może kosztować aplikacja mobilna, która będzie służyła do komunikacji…
Czytaj więcej