Legacy code: Jak sprawdzić, czy twój projekt wymaga zmian?

Karol
Karol
CTO & Co-founder

Mimo że ostatnie zmiany w projekcie były wprowadzane kilka lat temu, system nadal działa bez zarzutów, więc nawet nie pomyślałeś o jego modernizacji. Być może czas na zaktualizowanie projektu i dostosowanie go do obecnych trendów technologicznych? Ale jak sprawdzić, czy twój projekt wymaga zmian? 

Według raportu Legacy systems and modernization przygotowanego przez Deloitte jednym z głównych powodów modernizacji starszych systemów jest dostosowanie ich do danych technologii. Projektom określanym jako legacy brakuje elastyczności, a ze względu na przestarzałe języki programowania czy architekturę, związane są ze znacznym długiem technologicznym. 

Zobacz, na co zwrócić uwagę, aby sprawdzić, czy twój projekt wymaga zmian. 

1. Wiek projektu

Jedną z pierwszych rzeczy, jaka powinna pojawić się na twojej liście, jest sprawdzenie, kiedy projekt został napisany, na jakich platformach i jakich frameworków użyto. Zwróć uwagę języki programowania — czy nadal są używane, a jeśli tak, to czy wciąż w ten sam sposób.

Kod napisany dla starszych systemów operacyjnych lub frameworków może już nie być obsługiwany, lub konieczne jest wprowadzenie zmian, aby działał poprawnie. Im starszy projekt, tym bardziej prawdopodobne, że wymaga zmian

2. Użyte frameworki i języki programowania

Niektóre ze starszych produktów przestają otrzymywać aktualizacje oprogramowania, więc upewnij się, że język i frameworki wykorzystane w projekcie nadal są obsługiwane przez dostawców. Możesz na przykład sprawdzić na oficjalnej stronie frameworku, kiedy kończy się długoterminowe wsparcie (znane jako LTS) lub poszukać informacji o aktualizacji zabezpieczeń. 

Wszystkie te działania są ważne, przestarzałym lub rzadko używanym technologiom brakuje bowiem kompatybilności. Technologia uznana za legacy czy skomplikowana architektura utrudniają, czasem nawet uniemożliwiają, dodanie nowych funkcji. Jeśli więc aplikacja czy frameworki nie są już obsługiwane, zwiększa się prawdopodobieństwo, że twój projekt będzie musiał być przepisany. 

3. Liczba deweloperów pracujących nad projektem 

Jeśli tylko kilka osób w zespole rozumie dane zebrane w ramach projektu, warto przeanalizować system oraz sprawdzić ile firm i programistów nad nim pracowało. 

Gdy w projekt angażują się różne software house’y oraz programiści z różnym doświadczeniem, może to mieć spory wpływ na jakość kodu i jego strukturę. Wynika to z różnego podejścia do problemu, reprezentowanego przez dany zespół czy konkretnych specjalistów. 

4. Stałe utrzymanie i refaktoryzacja

Każdy projekt IT wymaga stałego utrzymania, aby mieć pewność, że działa zgodnie z założeniami. Upewnij się więc, że twój projekt jest regularnie przeglądany i testowany oraz sprawdź, czy został poddany refaktoryzacji. Refaktoryzacja ma spore znaczenie, gdy powstaje coraz więcej kodu — pozwala na wyeliminowanie problemów, zanim staną się kosztowne. Chcesz dowiedzieć się więcej o refaktoryzacji? Przeczytaj artykuł:

Kolejnym, równie istotnym aspektem, jest dokumentacja. Zwykle, gdy nad projektem pracują osoby z różnych zespołów, dokumentacja nie jest w pełni aktualizowana. Z pewnością wiesz, że niekompletna dokumentacja techniczna lub jej brak stają się bezużyteczne dla programistów

5. Technologie serwerowe

Rozwój technologii serwerowych sprawił, że to, co dziś nazywamy serwerami, znacznie różni się od technologii, które mieliśmy kilka lat temu. Sprawdź więc, czy twój projekt znajduje się w chmurze, czy może wykorzystano do niego przypadkowe serwery. Zwróć też uwagę na to, czy technologia była aktualizowana. 

Dlaczego to ma znaczenie? Jeśli projekt oparty jest na starszych systemach, może być niekompatybilny z nowoczesnym oprogramowaniem. Co więcej, przestarzałe systemy są bardziej podatne na ataki i wyciek wrażliwych danych, ponieważ nie otrzymują już łatek bezpieczeństwa. 

6. Wydajność systemu

Kolejnymi rzeczami, które mogą zapalić czerwoną lampkę, są niska wydajność systemu, brak elastyczności oraz wysokie koszty utrzymania. Brak możliwości dostosowania do nowoczesnych technologii powoduje też problemy dla użytkowników końcowych.

Według raportu Akamai, opóźnienie ładowania strony o sekundę może obniżyć współczynnik konwersji o 7%. Jeśli więc system jest bardzo powolny, nie skaluje się i nie działa tak, jak powinien, wymaga modernizacji. 

Może czas zaktualizować twój projekt IT?

Jeśli co najmniej trzy z wymienionych powyżej elementów opisują twój system, powinieneś uznać, że projekt wymaga zmian. Utrzymanie projektów opartych na legacy code jest kosztowne, negatywnie wpływa na zespół i generuje szereg problemów, dlatego powinieneś działać szybko. 

Każdy system czy technologia spowalniające rozwój firmy powinny zostać zmodernizowane. Wyeliminuj więc problemy, zanim cię przerosną i zamień kod na taki, który nie zdemotywuje twojego zespołu. 

Modernizacja systemu oczywiście może być kosztowna i czasochłonna, jednak prowadzenie firmy opartej na przestarzałej technologii może być jeszcze bardziej dotkliwe. Pamiętaj też o swoich klientach — zaktualizuj systemy, aby zminimalizować ryzyko ataków i naruszenia danych, zanim będzie za późno. 

Related Posts
18 lutego 2021
Jak powinna wyglądać profesjonalna specyfikacja projektu informatycznego?
Rozpoczynając współpracę z software house’m, dobrze jest przekazać potencjalnemu partnerowi jak najwięcej kluczowych informacji dotyczących…
Czytaj więcej
9 lipca 2020
Kryteria akceptacji — jaka jest rola każdej ze stron zaangażowanych w projekt IT?
Skuteczna komunikacja między klientem a zespołem programistów jest kluczem do sukcesu w projektach IT. Duży…
Czytaj więcej
2 marca 2020
Software house, freelancer czy własny zespół — jak zbudować projekt IT?
Gdy masz pomysł na produkt, budżet i plan dalszego rozwoju, czas znaleźć idealny zespół, który…
Czytaj więcej