Refaktoryzacja kodu – czym jest i kiedy jej potrzebujesz?

Karol
Karol
CTO & Co-founder

Tworzenie profesjonalnej aplikacji powinno uwzględniać nie tylko wdrażanie nowych funkcjonalności, ale również regularne sprawdzanie kodu i częste testowanie danego systemu. Gdy w grę wchodzi pośpiech i nacisk na przygotowywanie wyłącznie nowych funkcjonalności, jakość kodu może diametralnie spadać. Jak zachować wysoką jakość tworzonego rozwiązania i zadbać o czytelny, optymalny, nieredudantny kod? W wielu przypadkach konieczna będzie tzw. refaktoryzacja kodu.

Zastanawiasz się, jakie sygnały wskazują na to, że należy jak najszybciej rozpocząć takie działanie? W poniższym artykule przedstawimy wszystkie niezbędne informacje dotyczące tego zagadnienia i pokażemy, dlaczego refaktoryzacja może mieć znaczący wpływ na sukces projektu. Poznaj biznesowe zalety refaktoryzacji i sprawdź jak z powodzeniem rozwijać swój produkt.

Refaktoryzacja kodu – co to właściwie jest?

Refaktoryzacja to nic innego jak proces poprawy istniejącego kodu, którego celem jest uzyskanie lepszej czytelności kodu, łatwiejsze dodawanie nowych funkcji i umożliwienie rozwijania produktu na szeroką skalę.

Refaktoryzacja kodu ma duże znaczenie jeśli planujesz skalować aplikację w przyszłości – często okazuje się, że aktualna aplikacja nie ma możliwości obsługi zwiększonego ruchu użytkowników, co w efekcie stopuje jej rozwój. Poprawa kodu pozwoli na stworzenie skalowalnego rozwiązania, dzięki któremu produkt będzie bardziej elastyczny i dostosowany do obecnych trendów technologicznych, a jego rozwój przyjdzie z łatwością.

Choć proces ten nie przynosi tak widocznych i namacalnych rezultatów jak wdrażanie nowych funkcjonalności, jest on niezwykle ważny dla przyszłości Twojego projektu. Pomijanie refaktoryzacji może doprowadzić do długu technologicznego, a wyjście z niego może być bardzo czasochłonne i kosztowne. Zastanawiasz się czym jest dług technologiczny? Zobacz poniższy artykuł:

Dlaczego refaktoryzacja jest ważna z biznesowego punktu widzenia?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, refaktoryzacja niesie za sobą wiele korzyści biznesowych, które mają znaczenie przy późniejszym rozwoju projektu. Czas podsumować wszystkie zalety, jakie płyną z refaktoryzacji kodu:

  • poprawia jakość i czytelność kodu
  • zapobiega nagromadzeniu się błędów
  • ma znaczenie długoterminowe i umożliwia późniejszy rozwój projektu
  • ułatwia skalowanie aplikacji w przyszłości
  • wpływa na oszczędność kosztów
  • ułatwia pracę developerom
  • pozwala na łatwiejsze wprowadzanie nowych funkcjonalności
  • pozwala na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa systemu – mimo że powinno być to robione regularnie, to często dopiero przy refaktoryzacji aktualizuje się biblioteki / frameworki do nowszych wersji, które mają dłuższy czas supportu / maintenance’u

Poprawny kod gwarantuje stabilność, jakość i elastyczność tworzonego systemu, a jego brak może spowodować problemy na późniejszym etapie projektu. W związku z tym, jeśli zajdzie potrzeba refaktoryzacji kodu w Twoim projekcie – nie odkładaj jej na później. Im szybciej zdecydujesz się na ten proces, tym lepiej wpłynie to na całe przedsięwzięcie.

5 sygnałów wskazujących na konieczność refaktoryzacji

Istnieją widoczne sygnały, które świadczą o konieczności przeprowadzenia refaktoryzacji kodu w danym systemie. Zobacz, co może wskazywać że przyszedł czas na refaktoring.

1. Komunikacja od developerów. W wielu przypadkach developerzy sami zgłaszają potrzebę refaktoryzacji kodu, co zwykle oznacza, że nie warto zwlekać z działaniem. Konieczność pracy z chaotycznym i nieczytelnym kodem jest nie tylko demotywująca dla osób zaangażowanych w projekt, ale również negatywnie wpływa na jego rozwój.

2. Widoczne błędy. Coraz częściej pojawiające się błędy i problemy przy wdrażaniu nowych funkcjonalności świadczą o tym, że projekt potrzebuje zmian. Zignorowanie takich sygnałów prowadzi do nagromadzenia się błędów, co z kolei przyczynia się do wielu nieprawidłowości w działaniu aplikacji.

3. Spowolnienie aplikacji. W sytuacji, gdy zauważasz, że aplikacja działa coraz wolniej (co może mieć związek z punktem powyżej), a wdrażanie nowych funkcjonalności przychodzi trudniej, monitoruj jej stan – może przyszedł właśnie czas na refaktoryzację kodu.

4. Przestarzały stack technologiczny. Korzystanie z systemów opartych na przestarzałych technologiach może nie tylko spowalniać aplikację, ale także zwiększać ryzyko wycieku danych, co wiąże się z dodatkowym kosztem. Jeśli zatem Twój projekt oparty jest na tego typu systemach, refaktoryzacja może być konieczna, jeśli chcesz skutecznie rozwijać produkt.

5. Kiepska architektura kodu. Nieczytelna i chaotyczna architektura jest zazwyczaj wynikiem pośpiechu, jaki został nałożony na projekt. Pospieszne wprowadzanie nowych funkcjonalności, brak regularnego code review i wdrażanie kodu przez różne osoby często przyczynia się do problemów w projekcie.

Refaktoryzacja kodu podstawą budowania produktów wysokiej jakości

Utrzymanie wysokiej jakości kodu jest niezbędne, jeśli chcesz sprostać oczekiwaniom użytkowników i z łatwością wdrażać kolejne funkcjonalności w aplikacji. To właśnie dlatego refaktoryzacja kodu jest inwestycją długoterminową, która przyniesie korzyści w postaci sprawnie działającego produktu, co pozwoli Ci osiągnąć swoje cele biznesowe i wyprzedzić konkurencję.

Jeśli zauważysz konieczność przeprowadzenia refaktoryzacji – nie zwlekaj z decyzją i zadziałaj możliwie jak najszybciej. Odkładanie tego procesu w czasie może zwiększyć liczbę problemów i wydłużyć czas refaktoringu.

Related Posts
24 czerwca 2021
Dług technologiczny na celowniku: jak skutecznie sobie z nim poradzić?
Dług technologiczny to powszechny problem, z którym boryka się wiele zespołów deweloperskich. Mimo że pojawia…
Czytaj więcej
14 lipca 2021
Prototypowanie aplikacji w praktyce — jak zaprojektować dobry produkt?
Masz pomysł na aplikację, od miesięcy wymyślasz kolejne funkcjonalności i nie możesz się doczekać, aż…
Czytaj więcej
4 listopada 2020
Monolity vs. mikroserwisy – co sprawdzi się w Twojej firmie?
Zastanawiasz się nad wyborem architektury systemu w Twojej firmie? Szukasz odpowiedzi na pytanie, co sprawdzi…
Czytaj więcej