Co powinna zawierać propozycja rozwiązania od software house’u?

Adam
Adam
CEO & Co-founder

Na rynku znanych jest kilka dobrych praktyk, na których powinna opierać się szczegółowa wycena projektu IT. Im więcej informacji się w niej pojawi, tym lepiej, ponieważ wszystko to ma wpływ na ostateczny wynik prac. Co powinna zawierać propozycja rozwiązania od software house’u? 

Solidnie przygotowana propozycja składa się z wielu szczegółów, takich jak metodologia zarządzania projektem, role w zespole, budżet, technologia, harmonogram prac i wiele innych. 

Poniżej znajdziesz kluczowe informacje, które powinieneś otrzymać od zespołu projektowego wraz z wyceną. 

Metodologia

Metodologia tworzenia oprogramowania ma spore znaczenie. Jest to dla ciebie informacja, jak działa zespół oraz jak będzie wyglądał proces tworzenia produktu. Pomoże ci to więc zdecydować, czy sposób, w jaki pracuje zespół projektowy, jest zgodny z twoją wizją. 

Celem jest stworzenie przyjaznego środowiska pracy, co zdecydowanie wpłynie na efektywność przyszłej współpracy. 

Role w zespole projektowym

Przed przygotowaniem propozycji i wyceny, software house musi zdecydować, którzy specjaliści będą zaangażowani w projekt. Następnie szacuje się zakres prac i czas wymagany do jego ukończenia

Otrzymasz więc informację dotyczącą tego, którzy z członków zespołu będą zaangażowani w projekt w pełnym zakresie, a którzy z nich są potrzebni tylko do określonych zadań.

Na przykład, gdy projekt dotyczy głównie backendu, w skład zespołu wejdzie dwóch backend developerów i jeden frontend developer (każdy z nich full time) oraz tester i project manager w niepełnym wymiarze czasu pracy. 

Wymagana technologia

software house - technologie
Propozycja powinna zawierać informacje o planowanej technologii i frameworkach.

Propozycja powinna też zawierać szczegółowe informacje dotyczące wymagań technicznych i konkretnych technologii, które zostaną wykorzystane przy realizacji projektu. 

Ważne też, jak będzie zaprojektowana architektura klient-serwer, jakie frameworki będą użyte oraz czy aplikacja będzie hostowana lokalnie, czy w środowisku chmurowym.

Decyzja o wyborze technologii określa logikę działania aplikacji, więc ta część nie może zostać pominięta.

Funkcjonalności

software house - funkcjonalności
Ilość funkcjonalności w systemie ma kluczowe znaczenie dla wyceny.

Kolejną rzeczą, jaka powinna pojawić się w propozycji software house’u jest lista wymagań systemowych i funkcjonalności w odniesieniu do czasu i pracy wymaganych do ich ukończenia

Każda z funkcjonalności powinna zostać rozłożona na mniejsze części, aby sprawdzić wszystkie przypadki użycia i dokładnie pokazać ile czasu potrzeba na ich zbudowanie. 

Konieczne jest też określenie powiązań między wymaganiami funkcjonalnymi a systemem, w tym ich utrzymanie i wsparcie. Każda funkcja może zawierać podfunkcje, więc zbudowanie wszystkich funkcjonalności może potrwać znacznie dłużej, niż się spodziewałeś.

Oczywiście, im więcej czasu trzeba przeznaczyć na zbudowanie jednej funkcji, tym droższy staje się projekt. Jest też wiele innych czynników, które wpływają na ostateczną cenę aplikacji, dlatego kładziemy tak duży nacisk na rzeczywiste koszty, które leżą u podstaw twojego projektu.

Dzięki temu wiemy, ile roboczogodzin wymaga dana funkcja, wliczając w to czas i nakład pracy programistów, testera i project managera.

Zobacz też: Szacowanie kosztów projektu IT — jak zrobić to dobrze?

Szacowanie kosztów

Jeśli mowa o kosztach, musisz pamiętać, że software development to nie tylko koszty technologii, ale też czas i ludzie. Ważne jest więc przedstawienie stawek godzinowych, podzielonych na konkretne role w zespole.

Ostateczna wycena obliczana jest więc na podstawie liczby roboczogodzin, koniecznych do ukończenia projektu, jednak pamiętaj o zależnościach, dotyczących potrzebnych zasobów. Wartość roboczogodzin może różnić się w zależności od poziomu doświadczenia i roli specjalisty IT.

Pomyśl o tym w ten sposób: młodszy programista potrzebuje więcej czasu, aby sprawdzić, jak najefektywniej wdrożyć dane rozwiązanie, podczas gdy senior developer zbuduje daną funkcję znacznie szybciej, bazując na wiedzy i doświadczeniu.

Szczegółowa wycena

Wraz z szacunkową wyceną, powinieneś też otrzymać wykaz wszystkich rzeczy, które mają wpływ na ostateczną cenę. Mogą to być więc spotkania zespołu, czas przeznaczony na testowanie funkcjonalności, tworzenie nowych środowisk, wymagania niefunkcjonalne i wiele innych.

Ważne także, aby software house wspomniał o wszystkich ograniczeniach, dodał swoje spostrzeżenia i założenia, którymi zespół kierował się podczas przygotowywania wyceny. 

Przede wszystkim pamiętaj, że każda funkcja powinna być rozłożona na czynniki, z uwzględnieniem wszystkich możliwych przypadków użycia. Każdy z tych elementów ma wpływ na cenę końcową.

Na przykład, jeśli potrzebujesz aplikacji webowej, obsługującej różne języki, ale na początku chcesz wdrożyć tylko jedną wersję językową, nie oznacza to, że pracy będzie mniej. Zespół musi bowiem przygotować infrastrukturę pod przyszłe modyfikacje (gdy zdecydujesz się na wdrożenie kolejnych wersji językowych). Jest to więc dodatkowy czas, jaki software house musi przeznaczyć na twój projekt.

Dodatkowe pytania

Mimo że zadajemy sporo szczegółowych pytań podczas discovery calla, ich liczba może wzrastać wraz ze złożonością projektu. Software house może więc oczekiwać od ciebie dodatkowych informacji — wszystko to ma spore znaczenie dla powodzenia projektu.

Propozycja od software house’u — co dalej?

Na koniec powinieneś otrzymać podsumowanie wszystkich elementów ważnych dla projektu, wraz z propozycją dalszych kroków. W tym momencie zazwyczaj organizowane jest spotkanie w celu omówienia propozycji software house’u. Pozwoli ci to zrozumieć, w jaki sposób obliczone zostały wszystkie koszty oraz co składa się na konkretną cenę projektu.

Pamiętaj, że zawsze jest czas na przedyskutowanie danej propozycji. Software house przygotowuje dla ciebie dedykowaną wycenę, więc jeśli uważasz, że budżet został przekroczony lub potrzebujesz więcej informacji o cenie, poproś zespół projektowy o spotkanie. 

Przeanalizujemy z tobą każdy element, aby odpowiedzieć na twoje wątpliwości. Jesteśmy otwarci na zmianę zakresu prac czy modyfikację funkcjonalności. Wszystko po to, abyś otrzymał dokładnie taki projekt, jakiego oczekujesz.

Szukasz niezawodnego software house’u do swojego następnego projektu? Skontaktuj się z nami na [email protected], aby otrzymać bezpłatną wycenę! 

Related Posts
18 lutego 2021
Jak powinna wyglądać profesjonalna specyfikacja projektu informatycznego?
Rozpoczynając współpracę z software house’m, dobrze jest przekazać potencjalnemu partnerowi jak najwięcej kluczowych informacji dotyczących…
Czytaj więcej
25 października 2019
Czym jest discovery call i dlaczego ma znaczenie w tworzeniu skutecznej aplikacji webowej?
Potrzebujesz aplikacji internetowej, poświęciłeś sporo czasu na znalezienie software house’u, który sprosta twoim oczekiwaniom i……
Czytaj więcej
12 grudnia 2019
Jak przeprowadzić idealny kickoff meeting (spotkanie startowe projektu)?
Spotkanie startowe w projekcie jest jak wyruszenie w dobrze zaplanowaną podróż. Dzięki temu, że nie…
Czytaj więcej