Kompetencje miękkie programistów — cechy idealnego developera

Bartosz
Bartosz
Project Manager

Umiejętności techniczne to tylko jeden z czynników, gwarantujących programistom zdobycie pracy marzeń. Okazuje się, że kompetencje miękkie programistów nie pozostają bez znaczenia — konkretne cechy charakteru, komunikatywność i podejście do pracy w grupie mają wpływ na rekrutację w branży IT.  

Niezmiennie, branża kładzie nacisk na umiejętności techniczne, co jest oczywiste, jednak to właśnie umiejętności miękkie są tym, co odróżnia zwykłych programistów od wymiataczy. Warto wspomnieć, że dla 77% pracodawców twarde i miękkie umiejętności są równie ważne

Wizerunek programistów jako antyspołecznych nerdów w kraciastej koszuli, zaszytych przed komputerem w piwnicy już od wielu lat nie jest aktualny. Programiści stanowią podstawę wielu firm i, nawet jeśli nie są urodzonymi mówcami i ekstrawertykami, mogą wiele wnieść do firmy.  

Które z miękkich kompetencji powinien mieć dzisiejszy programista, aby odnieść sukces?  

Umiejętności komunikacyjne 

Programiści spędzają sporo czasu na omawianiu projektów, a jak wiadomo, najlepsze pomysły rodzą się podczas swobodnych rozmów. Podstawą jest więc zbudowanie zespołu, w którym każdy będzie czuł się komfortowo i nie będzie miał oporów przed dzieleniem się swoimi pomysłami i doświadczeniami. Co więcej, zespoły nastawione na współdziałanie łatwiej rozwiązują problemy.  

Pamiętaj, że efektywna komunikacja to poświęcanie podobnej ilości czasu na słuchanie, jak i udzielanie się w dyskusji. Takie podejście pomaga zarówno w relacjach interpersonalnych, jak i w komunikacji przez internet. 

Efektywna komunikacja to również rozwiązywanie problemów, zanim eskalują. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zgłaszanie błędów i elementów wymagających zmiany od razu, jak zostaną zauważone.   

Powyższe zasady dotyczą zarówno komunikacji wewnętrznej, jak i rozmów z klientem. Jasne formułowanie myśli i umiejętność powiedzenia “nie”, gdy sytuacja tego wymaga i gdy wizja klienta odbiega od funkcjonalnego produktu usprawnia zarządzanie całym procesem projektowym. 

Cierpliwość dla zespołu i klientów

Umiejętne formułowanie myśli to jedno, powinieneś też mieć spore pokłady cierpliwości. Cierpliwość szczególnie pomaga, gdy programiści współpracują z osobami bez wiedzy technicznej, co wiąże się z wyjaśnianiem procesów w nietechniczny sposób. Cecha ta przydatna jest również, gdy klient prosi cię o dodanie prostej funkcjonalności, która w rzeczywistości wymaga wielu godzin kodowania.  

Zdarzają się też sytuacje, w których dany projekt trzeba zacząć od nowa. Mimo frustracji związanej z poczuciem zmarnowanego czasu, nie zapominaj, że zmiany często są niezbędne, aby stworzyć funkcjonalny produkt, który odniesie sukces. 

Zdolność adaptacji w zmieniającym się środowisku

Różnorodność projektów wymaga elastyczności i umiejętności szybkiego dostosowania się do zachodzących zmian. Wiąże się to również z wprowadzaniem nowych sposobów automatyzacji pracy. Radzenie sobie z tymi zmianami oraz z koniecznością użycia nowych frameworków i bibliotek znacznie usprawnia proces tworzenia projektów IT. 

Projekty mogą ewoluować, co wiąże się ze zmianą zespołu, pracującego przy danym produkcie. To również idzie w parze z adaptacją do nowych wymagań i pracy w grupie. Czasem też przetasowanie zespołów wpływa korzystnie na dany projekt, warto więc otworzyć się na nowe. Ostatecznie wszystko sprowadza się do pracy zespołowej. 

Kompetencje miękkie programistów, o których się zapomina: uczciwość i otwartość 

Mówienie prawdy to cecha często pomijana przez firmy rekrutujące programistów. Doprecyzowując, mowa o umiejętności przedstawienia innego punktu widzenia, szczególnie gdy zmiany, które sugerujesz poparte są twoim doświadczeniem. Klient nie zawsze ma rację, więc bądź wobec niego szczery, ale zrób to w sposób, który nie zaogni sytuacji między wami. 

Uczciwość i przejrzystość zdecydowanie poprawiają atmosferę w miejscu pracy, co znacznie pomaga zrealizować projekt zgodnie z planem. Jeśli więc widzisz, że praca idzie w złym kierunku, nie bój się poinformować o tym osób zarządzających projektem. Nawet jeśli coś poszło nie tak po twojej stronie, postaw na szczerość. Przyznanie się do błędu jest oznaką siły, z pewnością też zyskasz szacunek wśród współpracowników.  

Otwarta osobowość również jest pomocna. Osoby cechujące się otwartością chętniej przyjmują lub sugerują nowe pomysły i rozwiązania oraz mają wpływ na budowanie przyjaznego środowiska pracy, w którym członkowie zespołu swobodnie wyrażają swoje zdanie.  

Nastawienie na cel 

Skuteczne zarządzanie czasem, priorytetyzacja i skoncentrowanie się na tym, co najważniejsze pomagają dotrzymać terminu. Ważne jest więc monitorowanie czasu przeznaczonego na tworzenie produktu, połączone z umiejętnością określania możliwych do zrealizowania terminów

Oprócz planowania i ustalania priorytetów, powinieneś też zgłaszać wszelkie problemy, które mogą mieć wpływ na opóźnienie w projekcie. Jeśli okaże się, że potrzebujesz więcej czasu niż zakładano na ukończenie danego elementu, zgłoś to od razu. Zawsze dbaj o to, aby zarówno członkowie zespołu, jak i klienci mieli aktualne informacje. 

Dotrzymanie terminów jest ważne, ale pamiętaj też o zachowaniu balansu. Skuteczna i efektywna praca nie polega na spędzaniu 24 godzin dziennie przed ekranem.  

Umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach 

Programowania uczysz się przez całe życie, więc prędzej czy później zmierzysz się z problemem, który wstrzyma twoją pracę. Dlatego cenioną cechą jest przejmowanie inicjatywy i zastosowanie kreatywnego myślenia, aby projekt ruszył z miejsca. Mile widziane jest elastyczne podejście, ciekawość i empatia, ułatwiające spojrzenie na produkt oczami użytkownika. 

Powinieneś też wziąć odpowiedzialność za swoje błędy. Ponownie, mowa o zmierzeniu się z problemem, przeanalizowaniu co poszło nie tak, w jaki sposób naprawić błąd i jak uniknąć podobnych sytuacji. 

Wyciągaj wnioski, ucz się na swoich błędach i wykorzystuj zdobyte doświadczenie do poprawy jakości swojej pracy. 

Kompetencje miękkie programistów mają znaczenie 

Jak widać, umiejętności techniczne nie są jedynym czynnikiem, który decyduje o rozwoju kariery programisty. Bez nich oczywiście trudno byłoby stworzyć funkcjonalny projekt, jednak koncentrowanie się wyłącznie na kompetencjach twardych nie sprzyja tworzeniu wydajnego zespołu programistów, który dostarczy software wysokiej jakości na czas.  

Idealną kombinacją jest połączenie wiedzy technicznej z miękkimi kompetencjami. Projekty rzadko wdrażane są przez jedną osobę. Jako programista, powinieneś więc skupić się na efektywnej pracy w zespole i wyćwiczeniu kompetencji, które sprawnie doprowadzą projekt do końca. Dobra wiadomość jest taka, że wiele z nich można nabyć, pracując w zgranym zespole. 

Psst… Z chęcią uzupełnimy nasz zespół o świetnych programistów, więc jeśli czujesz, że jesteś odpowiednim kandydatem, napisz do nas

Related Posts
7 stycznia 2021
Studio Software w 2020 – podsumowanie roku
Przyszedł czas na gruntowne podsumowanie roku 2020 w Studio Software! Choć ten rok nie był…
Czytaj więcej
4 stycznia 2022
Co wydarzyło się w Studio Software w 2021 roku? [PODSUMOWANIE]
Jak zapamiętamy rok 2021 w Studio Software? To był bardzo inspirujący czas, który upłynął nam…
Czytaj więcej
25 września 2023
Powitajcie Blurify
Nadszedł wielki dzień! Bardzo się cieszymy, że możemy już oficjalnie podzielić się efektami zmian, jakie…
Czytaj więcej