Ile kosztuje zbudowanie aplikacji podobnej do WhatsApp’a?

Adam
Adam
CEO & Co-founder

Wiele razy zapewne zastanawiałeś się ile może kosztować aplikacja mobilna, która będzie służyła do komunikacji (połączenia głosowe, wideo, chat) oraz umożliwi przesyłanie wybranych plików na każdym typie urządzenia. Być może masz nawet taki pomysł na startup, tylko nie bardzo wiesz jakie są ceny.    

Weźmiemy zatem pod lupę kilka funkcjonalności, koszty pracy programistów, designerów, testerów i spróbujemy co nieco przybliżyć Ci ten temat, abyś mógł podjąć dobrą decyzję. Zaczynamy! Oczywiście nie będziemy tu mówić o kopii 1:1 aplikacji Whatsapp, nad którą codziennie pracują dziesiątki deweloperów (nie tylko ze względu na funkcjonalności, ale głównie na skalę i szerokie grono odbiorców).

Najważniejsze funkcjonalności i roboczogodziny

Zacznijmy od funkcjonalności. Twoja aplikacja (niezależnie dla jakiego grona użytkowników ma być kierowana) z pewnością nie może pominąć pewnych rozwiązań, do których jesteśmy przyzwyczajeni:

 • przesyłanie bezpłatnych wiadomości,
 • importowanie kontaktów z wybranych social kont i telefonu,
 • darmowe przesyłanie zdjęć, gifów.

To tylko niektóre z podstawowych ficzerów, bez których każdy użytkownik tego typu aplikacji nie wyobraża sobie już żyć. Z pewnością aby wyróżnić się na rynku, aplikacja musi oferować coś innowacyjnego (np. dodatkowe ficzery, specyficzne grono odbiorców).

Aby realizacja Twojego zamówienia powiodła się bez większych problemów, zespół pracujący nad aplikacją (programowanie, testowanie, zarządzanie) powinien składać się z następujących osób:

 • 1 x PM
 • 2 x Mobile Dev
 • 2 x Web Dev
 • 1 x Tester
 • 1 x Designer & UX

Szacunkowo, jeśli skupimy się na podstawowej funkcji aplikacji, którą jest przesyłanie pomiędzy użytkownikami wiadomości w trybie online, zespół programistyczny będzie potrzebował na to ok. 200 godzin pracy. Będzie to podstawowa funkcja, która umożliwia wysyłanie i odbieranie wiadomości tekstowych. Importowanie kontaktów, a także przesyłanie zdjęć czy gifów, zakładanie konta – razem te funkcje zespół powinien zamknąć w ok. 2 miesiące (każda osoba to około 150 roboczogodzin miesięcznie) – wszystko zależy jednak od zaawansowania konkretnych funkcjonalności.

Sama aplikacja to nie tylko oprogramowanie. Ważny jest też wygląd oraz UX (user experience), które w znacznym stopniu decydują o postrzeganiu, nawigowaniu i odbiorze aplikacji. UI/UX to średnio 250 godzin pracy. Do tego doliczyć należy 20% na testowanie oprogramowania oraz 10-15% na zarządzanie samym projektem.

Kolejną rzeczą, o której musisz pamiętać, są koszty utrzymanie oprogramowania. W początkowych etapach “maintenance’u” wydatek ten oscyluje w okolicach 50-100 godzin na miesiąc. Ilość godzin potrzebną na to trudno jest oszacować na początku, jednak po 1-2 miesiącach będziesz wiedział już z jakimi kosztami musisz się miesięcznie leczyć.

Podstawowe koszty i wycena

Jeśli określiłeś już mniej więcej jakiego typu rozwiązanie chcesz udostępnić na rynku i zaplanowałeś wszystkie podstawowe i dodatkowe funkcje, wiesz mniej więcej ile potrzebnych będzie na to godzin, z jakich osób będzie się składał zespół, przyszedł czas aby skupić się na znalezieniu dostawcy oprogramowania oraz ustaleniu wstępnej wyceny Twojej aplikacji. Pamiętaj, że usługodawcę możesz znaleźć nie tylko w kraju, w którym mieszkasz i prowadzisz swój biznes, ale i za granicą, gdzie koszty budowy Twojej aplikacji mogą być znacznie niższe, szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej.

Sugerujemy, aby przyjrzeć się dostawcom oprogramowania w różnych regionach, gdyż tak jak powiedzieliśmy wcześniej, z pewnością dostrzeżemy kilka znaczących różnic cenowych. Jeśli chodzi o koszt rozwoju aplikacji, to mierzony jest on zazwyczaj w euro lub dolarach na godzinę za pracę programistyczną.

Stawki świadczone na poszczególnych rynkach kształtują się obecnie (2018 rok) na poziomie:

 • Europa Środkowo-Wschodnia – 25-80 $/1h
 • Europa Zachodnia – 60-120 $/1h
 • Indie – 20-70 $/1h

W ostatnich latach firmy programistyczne z Europy Środkowo-Wschodniej wiodą prym, jeśli chodzi o jakość i cenę dostarczanego oprogramowania. Stosunek ceny do jakości jest tam wciąż bardzo atrakcyjny, zatem czynnik ten w znacznej mierze decyduje o znalezieniu tam dostawcy.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że te podstawowe informacje pomogły Ci zobrazować jak powinieneś przygotować się finansowo na realizację swojego pomysłu na biznes (jeśli jest on podobny do funkcjonalności WhatsApp) i jak, z odpowiednio dobranym zespołem technologicznym, zbudować w satysfakcjonującym dla Ciebie czasie nowoczesną aplikację mobilną.

Related Posts
15 czerwca 2023
Ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej?
Rynek aplikacji mobilnych rośnie bardzo dynamicznie. Według raportu Grand View Research, globalny sektor osiągnął wartość…
Czytaj więcej
23 sierpnia 2021
Wymagania niefunkcjonalne aplikacji – czym są i jak je poprawnie opisać w specyfikacji projektu?
Właściwe określenie wymagań funkcjonalnych i niefunkcjonalnych aplikacji to niezwykle istotny krok, jeśli planujesz stworzenie nowego…
Czytaj więcej
1 września 2022
Jak wygląda proces tworzenia dedykowanego oprogramowania?
Dlaczego obecnie wiele firm decyduje się na tworzenie dedykowanego oprogramowania? Często wynika to z faktu,…
Czytaj więcej