5 powodów, dla których warto wykorzystać język PHP w kolejnym projekcie

Przemek
Przemek
Software Developer

PHP to skryptowy język programowania, wykorzystywanym głównie do tworzenia statycznych i dynamicznych stron i aplikacji webowych. Ale czy to jedyne przeznaczenie tego języka? Jakie zalety ma język PHP i dlaczego warto go wykorzystać w następnym projekcie?

Język PHP – do czego służy?

Pierwsza wersja języka PHP została stworzona w 1994 roku przez Rasmusa Lerdorfa i już od początku język był regularnie aktualizowany i wzbogacany o nowe funkcjonalności. Najnowsza wersja PHP — 8.1.6 została wydana w maju 2022.

Do czego służy język PHP? Popularność tej technologii stale rośnie i obecnie w języku PHP przede wszystkim są tworzone witryny internetowe, w tym najpopularniejsze systemy zarządzania treścią, jak WordPress czy Drupal. Na język PHP postawiły też takie witryny jak Wikipedia czy Yahoo.

Kod PHP jest powszechnie używany do tworzenia witryn, sklepów internetowych i dedykowanych systemów informatycznych, jednak nie musisz ograniczać się do tworzenia kodu HTML. Język PHP umożliwia także budowanie baz danych, systemów CRM, API, PDF-ów, a także generowanie plików XML, XLS czy CSV.

Ponieważ dostępne są frameworki PHP, zyskujesz dodatkowe wsparcie, więc tworzenie aplikacji webowych czy stron internetowych jest szybsze i łatwiejsze.

framework php

Najpopularniejsze frameworki to Symfony, Laravel lub CodeIgniter

Zalety PHP — aplikacje webowe i strony budowane bez wysiłku

Popularność języka odzwierciedlają statystyki — 77,4% wszystkich serwisów internetowych napisano w PHP(stan 2022-05-07). Zastanawiasz się, dlaczego język PHP jest wybierany tak często? Poniżej znajdziesz jego główne zalety.  

  1. Oszczędność kosztów. Wykorzystanie języka PHP w web developmencie pozwala na obniżenie kosztów w aplikacjach internetowych. Wynika to głównie z tego, że jest to rozwiązanie typu open source, więc z większości frameworków i bibliotek można korzystać bezpłatnie. Co więcej, język wspierany jest przez międzynarodową społeczność, dzięki której PHP jest stale ulepszany.  
  2. Bezpieczeństwo. PHP nie bez powodu uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych języków programowania. Wszystko to dzięki wbudowanym zabezpieczeniom, zapewniającym ochronę przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem oraz chroniącym strony internetowe przed typowymi zagrożeniami.  
  3. Szybkość i wydajność. W porównaniu z innymi językami programowania, skrypty PHP uruchamiają się znacznie szybciej, więc strony internetowe lub aplikacje webowe oparte na PHP charakteryzują się lepszą szybkością ładowania i skróconym czasem odpowiedzi serwera. Ponadto język PHP działa na dowolnej platformie i przeglądarce internetowej. Inne języki programowania oraz różne silniki baz danych można również z łatwością zintegrować z PHP.
  4. PHP i aplikacje webowe. Od początku głównym celem języka było tworzenie witryn opartych na HTML-u. Jako dojrzały język z mnogością funkcjonalności i ulepszeń może być też z powodzeniem używany do wprowadzenia aplikacji webowej na rynek. 
  5. Łatwa składnia PHP. Technologia swoją popularność wśród programistów zyskała m.in. ze względu na jego przejrzystość i uporządkowaną strukturę, co wpływa na jego szybkie przyswojenie. Język jest więc prosty dla początkującego programisty, jednak różnorodność zaawansowanych funkcji pozwala profesjonalnym developerom sprawnie dołączyć do projektu w trakcie jego trwania. 

Dbaj o aktualizację PHP

Cykl życia każdej wersji PHP trwa około trzech lat,  z tym że aktywne wsparcie trwa około 2 lata, po tym czasie jest dostępne tylko wsparcie dotyczące krytycznych problemów z bezpieczeństwem. Kiedy dana wersja PHP się skończy, nie jest już aktualizowana, więc po tym czasie korzystanie z niej jest niebezpieczne.

Z kolei regularne aktualizacja wersji PHP w Twojej witrynie gwarantuje wysoki poziom wydajności. Jeśli używasz kodu, który jest przestarzały i nie jest obsługiwany w nowszej wersji PHP, Twoja witryna będzie zawierać błędy i może całkowicie przestać działać.

Oto główne korzyści z uaktualnienia witryn do najnowszej wersji PHP:

  • Bezpieczeństwo: Starsze wersje PHP mogą być bardziej podatne na cyberataki ze względu na nieaktualny kod. Każda kolejna wersja zwiększa korzystanie aplikacji ponieważ autorzy sukcesywnie pozbywają się elementów, które mogą powodować problemy, a przestarzały kod nie jest już obsługiwany. 
  • Zwiększona wydajność: Nowa wersja PHP może skrócić czas ładowania dzięki ulepszeniom wewnętrznego kodu i zmniejszeniu zużycia pamięci. Przyspieszenie wykonywania instrukcji dotyczy praktycznie każdej strony opartej na PHP. Może być to WordPress, PrestaShop, Joomla!, Drupal czy Magento. Jest to ważne dla wyszukiwarek, które indeksują strony oraz sprawdzają prędkość ich wczytywania. Im szybciej działają, tym lepiej i wpływa to na możliwość osiągnięcia wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania.
  • Wsparcie:  Najnowsze wersje PHP mają aktywne wsparcie, z regularnymi poprawkami błędów i łatkami bezpieczeństwa. Posiadają też regularne aktualizacje dotyczące nowych funkcji i ulepszeń. 

PHP — język programowania, który warto rozważyć w kolejnym projekcie

Popularność języka PHP sprawiła, że nadaje się on do tworzenia wszelkiego rodzaju projektów IT. Możesz więc nie tylko budować strony z dużą liczbą funkcjonalności czy aplikacje webowe, ale też platformy sprzedażowe lub duże projekty korporacyjne. 

Dzięki PHP zyskujesz swobodę wyboru systemu operacyjnego i serwera. To wszystko w połączeniu z prostą obsługą, szybkością programowania i wysoką wydajnością sprawia, że język PHP nadal jest jednym z najczęściej wybieranych przez programistów.  Chcesz rozpocząć nowy projekt i zastanawiasz się nad wyborem technologii? Skontaktuj się z nami, a my doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie.

Related Posts
9 listopada 2022
Node.js vs PHP: Która technologia lepiej się sprawdzi w Twoim projekcie?
Obecnie dyrektorzy ds. technologii (CTO) radzą sobie z wyzwaniami cyfrowej transformacji, budując infrastrukturę IT, która…
Czytaj więcej
19 grudnia 2022
Laravel vs Symfony — porównanie frameworków PHP
Jaką technologię wybrać budując swój projekt? Jeśli tworzymy aplikacje webowe w PHP,  to decydując się…
Czytaj więcej
23 sierpnia 2021
Wymagania niefunkcjonalne aplikacji – czym są i jak je poprawnie opisać w specyfikacji projektu?
Właściwe określenie wymagań funkcjonalnych i niefunkcjonalnych aplikacji to niezwykle istotny krok, jeśli planujesz stworzenie nowego…
Czytaj więcej