Laravel vs Symfony — porównanie frameworków PHP

Mariola
Mariola
Content Writer
Krystian
Krystian
Senior Full Stack Developer

Jaką technologię wybrać budując swój projekt? Jeśli tworzymy aplikacje webowe w PHP,  to decydując się na określony framework należy wziąć pod uwagę potrzeby i rozmiar projektu. W świecie aplikacji webowych PHP od kilku lat znajdują się na szczycie listy popularności znajdują się Symfony i Laravel.

Oba frameworki mogą pomóc w opracowaniu aplikacji, które w pełni odpowiadają wszystkim wymaganiom biznesowym, a jednocześnie łatwo dostosowują się do przyszłych zmian. Mają wiele podobieństw pod kątem możliwości tworzenia wieloplatformowych i wielojęzycznych treści. Jednak pojawiają się między nimi istotne różnice. W tym artykule omówimy ich kluczowe cechy, aby lepiej wiedzieć, jak dopasowują się one do potrzeb projektu.

Symfony — czym się charakteryzuje?

Symfony to popularny framework typu open-source, który pomaga w tworzeniu skalowalnych aplikacji internetowych. Ta platforma została wcześniej nazwana konwencjonalnym językiem PHP. O samym PHP pisaliśmy więcej w poniższym artykule 👇

Podstawową koncepcją Symfony Framework jest wyeliminowanie trudności związanych z kodowaniem i oszczędność czasu w całym procesie tworzenia stron internetowych. Zawiera komponenty wielokrotnego użytku, pozwalające na realizację typowych zadań bez pisania długiego kodu. Jako oprogramowanie typu open-source, można je dostosować do unikalnych wymagań każdego programisty, implementując samodzielnie dowolny wymagany moduł. Oferuje też bezproblemową integrację z bibliotekami innych dostawców. A co za tym idzie, jest bardzo elastyczny.

Kluczowe funkcje Symfony obejmują:

 • pasek narzędzi do debugowania,
 • niezależność silnika bazy danych,
 • komponenty PHP wielokrotnego użytku, 
 • silne wsparcie społeczności. 

Dzięki Symfony możesz szybko i łatwo tworzyć złożone aplikacje online na dużą skalę. Jest to bardzo popularny framework, przy jego pomocy zostały stworzone tak znane aplikacje, jak: Spotify, Trivago i Dailymotion.

Laravel — najważniejsze informacje

Laravel jest kolejnym popularnym frameworkiem PHP o otwartym kodzie źródłowym, który pozwala na tworzenie skalowalnych aplikacji internetowych. Jest zbudowany przy użyciu komponentów Symfony. Bardzo popularny wśród programistów ze względu na szybkość i wydajność dostarcza wiele przydatnych narzędzi, takich  jak silnik szablonów Blade, Eloquent ORM i klasa Form Request. 

Opiera się na wzorcu MVC (Model View Controller), który dzieli aplikację na trzy części: 

 • modele —  zawierają dane
 • widoki —  wyświetlają informacje
 • kontrolery — obsługują dane wejściowe użytkownika

Kluczowe cechy Laravel’a:

 • Biblioteki i moduły
 • Wsparcie dla architektury MVC
 • Wsparcie ORM
 • System migracji baz danych

Laravel wykorzystuje się głównie do mniejszych projektów, które można szybko stworzyć. Na przykład można go zastosować, gdy chcemy sprawdzić działanie jakiejś prostej aplikacji.  Doświadczeni programiści PHP na całym świecie chwalą Laravel między innymi za stałą wydajność, bogate funkcje i możliwości adaptacji.

Jest to obecnie jeden z dominujących frameworków PHP na rynku. Przy jego pomocy stworzono ponad 1 35 974 stron internetowych. Jego popularność jest widoczna również w fakcie, że firmy takie jak CIS, Innovify i IndiaNIC używają Laravel’a w swojej działalności.

Symfony vs Laravel — podobieństwa i różnice

Podobieństwa

Zarówno Laravel, jak i Symfony to frameworki aplikacji internetowych typu open-source z dużą liczbą funkcji. Oba korzystają już z PHP 8.1 i mogą być używane w wielu różnych projektach tworzenia stron internetowych  oraz aplikacji webowych. Są to technologie wieloplatformowe i wielojęzyczne, przeznaczone licznej grupy użytkowników.

Oba frameworki oferują podobne funkcje jak np. routing, uwierzytelnianie, tworzenie szablonów, sprawdzanie poprawności formularzy i wiele innych.

Różnice

Do tworzenia lekkich aplikacji Laravel jest dobrym wyborem. Z drugiej strony, jeśli chcesz budować rozbudowane, solidne aplikacje, to Symfony jest lepszą opcją.

 • Dostęp do bazy danych

Symfony używa Doctrine co oznacza, że musisz opracować repozytorium, aby uzyskać dostęp do danych za pośrednictwem aplikacji. Natomiast Laravel stosuje  Eloquent, który daje dostęp do danych za pomocą funkcji SQL, co oszczędza czas i wysiłek.

 • Migracja

Symfony używa metody Doctrine do migracji danych, która natychmiast migruje dane. Ponieważ Laravel używa Eloquent, trzeba przeprowadzić migrację ręcznie.

 • Kodowanie

Symfony jest uważane za najlepsze w tworzeniu kodu, ponieważ ma  w sobie modułowość i wykorzystuje wiele funkcji wielokrotnego użytku. MVC jest używany zarówno w Laravel, jak i Symfony, ale Symfony lepiej się sprawdzi w złożonych projektach.

 • Popularność 

Pomimo tego, że nie powinno się opierać swojej decyzji o wyborze frameworka tylko na popularności, istnieje kilka zalet posiadania dużej bazy użytkowników. Chociaż Laravel jest najczęściej używanym frameworkiem PHP, Symfony wciąż zajmuje drugie miejsce na liście. Z tego powodu, zarówno jedna, jak i druga technologia posiada dużą społeczność użytkowników oraz świetną dokumentację. 

 • Wydajność 

Oceniając wydajność tych frameworków, warto zwrócić uwagę na to, jak szybko strona jest ładowana w trakcie szczytu obciążeń. Według Mobileappdaily, strony Laravel ładują się w 60 milisekund, podczas gdy strony Symfony ładują się w 250 milisekund. Strony Symfony buforują widoki i kod źródłowy, podczas gdy strony Laravel buforują tylko widoki.

 • Szybkość 

Utrzymywanie i zarządzanie tempem aplikacji na wiele sposobów W PHP Symfony można łatwo zarządzać i utrzymywać szybkość aplikacji. Można w tym celu usunąć niepotrzebne funkcje lub poprawić jakości kodu. Niestety, PHP Laravel nie ma żadnych możliwości zwiększenia prędkości. W większości zapewnia natomiast odpowiednią funkcjonalność kontroli wersji, co stanowi pomoc w migracji aplikacji.

 • Modułowość i skalowanie

Dla projektów internetowych opartych na MVC Laravel jest dobrym wyborem. Jednak będzie mało użyteczny, jeśli budujemy projekt, używając innej metodologii niż MVC. Z drugiej strony, modułowość Symfony jest wzmocniona przez włączenie komponentów wielokrotnego użytku.

Symfony wyróżnia się w dużych i złożonych projektach ze względu na zdolność do czystej obsługi ogromnych ilości kodu. Z tego powodu prawie każdy większe przedsiębiorstwo preferuje Symfony od Laravel. Ponadto modułowość i możliwość adaptacji Symfony sprawia, że łatwo jest rozbudować i skalować nawet najbardziej skomplikowane aplikacje internetowe.

 • Silnik szablonów 

Laravel używa silnika Blade, natomiast Symfony korzysta z Twig. Blade sprawia, że programiści PHP Laravel mogą używać tego samego kodu więcej niż raz, podczas gdy Twig wymaga ponownego zdefiniowania funkcji.

 • Koszty i czas 

Laravel jest lepszym frameworkiem dla projektów deweloperskich, gdy potrzeba szybkiego stworzenia aplikacji internetowej i optymalnej kosztowo.

laravel-vs-symfony comparison

Wybierz framework PHP dopasowany do potrzeb projektu

Złożona aplikacja internetowa lub aplikacja wymagająca niestandardowego programowania z unikalnymi funkcjami — wybierz 👉  Symfony

Może to być na przykład aplikacja korporacyjna, aplikacja internetowa do handlu elektronicznego lub usługa strumieniowego przesyłania muzyki i wideo.

Najbardziej znane marki, które używają Symfony do tworzenia swoich złożonych aplikacji i platform internetowych, to Spotify, BlablaCar, Dailymotion, Swiss Open Government Data, NatGeo, Trivago i wiele innych.

Mniejsze projekty wymagające szybkiej implementacji — wybierz 👉 Laravel 

Uwierzytelnianie, łatwa migracja baz danych i prosta konfiguracja ułatwiają i znacznie przyspieszają tworzenie aplikacji internetowych. Laravel jest preferowany przez programistów ze względu na szybki rozwój, wydajność i dużą szybkość.

Wśród najpopularniejszych użytkowników Laravel można znaleźć Deltanet Travel, MyRank, Laravel Tricks, Koel, Laravel Spreadsheet, Invoice Ninja, Canvas i inne.

Laravel czy Symfony — wnioski

Zarówno Laravel, jak i Symfony są świetne do tworzenia stron internetowych. Wybór między nimi zależy od wymagań biznesowych i funkcji, które chcesz dodać do swojej aplikacji.

Jeśli chcesz stworzyć prostą aplikację internetową przy minimalnych kosztach i w krótkim czasie, skorzystaj z Laravel. Z drugiej strony Symfony doskonale pasuje do złożonych aplikacji internetowych lub długoterminowych projektów rozwojowych, które wymagają niekonwencjonalnego podejścia do programowania. 

Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze konkretnej technologii do swojego projektu, skontaktuj się z doświadczonymi specjalistami. Chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i udzielą technicznych rekomendacji.

 

Related Posts
9 listopada 2022
Node.js vs PHP: Która technologia lepiej się sprawdzi w Twoim projekcie?
Obecnie dyrektorzy ds. technologii (CTO) radzą sobie z wyzwaniami cyfrowej transformacji, budując infrastrukturę IT, która…
Czytaj więcej
9 grudnia 2020
5 powodów, dla których warto wykorzystać język PHP w kolejnym projekcie
PHP to skryptowy język programowania, wykorzystywanym głównie do tworzenia statycznych i dynamicznych stron i aplikacji…
Czytaj więcej
15 sierpnia 2020
Czym jest MVP (Minimum Viable Product) i dlaczego jest ważne?
Masz świetny pomysł na nowoczesny produkt i nie możesz doczekać się, aż Twoje rozwiązanie podbije…
Czytaj więcej