Modernizacja aplikacji internetowych — czym jest i kiedy jest potrzebna?

Adam
Adam
CEO & Co-founder

Wysoka jakość produktów czy usług ma ogromne znaczenie dla rozwoju biznesu i powinna być utrzymywana na każdym poziomie budowania aplikacji. Jakość jest też niezbędnym elementem w procesie zdobywania klientów oraz przepustką do spełnienia oczekiwań użytkowników i wyróżnienia się na tle konkurencji. Jak modernizacja aplikacji może pomóc w dopasowaniu produktu do potrzeb odbiorców? 

W wielu firmach nadal wykorzystuje się systemy bazujące na przestarzałych technologiach, co negatywnie wpływa na ich jakość. Takie aplikacje nie są elastyczne, mogą działać z opóźnieniem, pojawia się coraz więcej błędów, zwiększa się ryzyko wycieku danych oraz brak funkcjonalności, które odpowiadają na aktualne potrzeby użytkowników — wszystko to generuje dodatkowe koszty. Co więcej, nieprawidłowości w działaniu systemu uniemożliwiają osiągnięcie celów biznesowych.  

Przystosowanie przestarzałych systemów do obecnych trendów może być trudne i  kosztowne, dlatego warto postawić na modernizację aplikacji, która usprawni jej działanie. Pozwoli to na dostosowanie do potrzeb stale zmieniającego się rynku i, co równie ważne, przyczyni się do oszczędności kosztów w przyszłości.  

Czym jest modernizacja aplikacji?

Według Gartnera aplikacja określana jako legacy jest systemem, który może opierać się na przestarzałych technologiach, mającym jednak znaczenie dla codziennych operacji. Takie aplikacje są produktami IT trudnymi do skalowania, rozwijania oraz wprowadzania zmian i nowych funkcjonalności. Niezbędna jest więc ich modernizacja.  

Według 45% respondentów jednej z ankiet Gartnera modernizacja aplikacji jest jedną z pięciu najważniejszych rzeczy w projektach IT, a 41% odpowiadających stwierdziło, że wśród priorytetów znajduje się rozszerzenie możliwości kluczowych aplikacji.  

Modernizacja aplikacji to aktualizowanie lub przekształcenie starszego oprogramowania w celu wydłużenia żywotności aplikacji. Pozwala to na dostosowanie systemu do obecnych trendów technologicznych, skalowalność aplikacji, zwiększenie oszczędności i produktywności oraz zapewnienie możliwości wprowadzania innowacji. Dzięki temu procesowi aplikacje mogą nadal spełniać oczekiwania współczesnych użytkowników.  

Modernizacja aplikacji internetowych pozwala też na zwiększenie ich bezpieczeństwa, bowiem stare technologie znacznie częściej narażone są na wycieki danych.  

Kiedy warto postawić na modernizację aplikacji?

Jakie sygnały świadczą o tym, że aplikacja nie dotrzymuje kroku zmianom technologicznym, więc czas na modernizację systemu? Poniżej znajdziesz główne powody modernizacji aplikacji internetowych. 

1. Zagrożenie bezpieczeństwa  

Przestarzałe frameworki i oprogramowania są jednym z pierwszych sygnałów wskazujących na konieczność modernizacji aplikacji. Systemy oparte o technologię, która nie jest już wspierana, są bardziej podatne na ataki i wyciek wrażliwych danych, ponieważ nie otrzymują już łatek bezpieczeństwa. Zdarza się więc, że dostosowanie przestarzałych systemów do obecnych standardów bezpieczeństwa jest już niemożliwe. 

2. Słaba wydajność systemu

Częste awarie czy powolne przetwarzanie danych to nie tylko niedogodności dla użytkowników, ale też straty dla firmy. Czas, jaki pracownicy muszą poświęcić na usuwanie błędów, generuje dodatkowe koszty, a konieczność pracy ze starszymi technologiami może przyczyniać się do pogłębienia rotacji w zespole. 

3. Wiek systemu i stary projekt 

Nawet jeśli twoja aplikacja jest stosunkowo nowa, może wymagać modernizacji i zmian koniecznych do nadążania za wymogami dynamicznie zmieniającego się rynku. Niestety, nadal wiele aplikacji opiera się na archaicznych infrastrukturach i przestarzałym kodzie. Powoduje to brak dostępności na urządzeniach mobilnych czy brak responsywności. 

4. Brak mobilnej dostępności 

Powszechne stosowanie smartfonów i stale zwiększająca się konkurencja na rynku wymusiły na firmach przejście do świata mobile. Jeśli system nie pozwala na dostęp do aplikacji z różnych urządzeń, zmniejszanie się liczby użytkowników, a w przyszłości ich całkowity brak jest tylko kwestią czasu. 

5. Wysokie koszty utrzymania aplikacji 

Głównym sygnałem do zmian jest sytuacja, gdy koszty utrzymania aplikacji przewyższają osiągane korzyści. Inwestowanie w przestarzały system, który w krótkim czasie może przestać być utrzymywany, w rzeczywistości przynosi ogromne straty. Modernizacja aplikacji internetowych, prowadząca do poprawy ich wydajności, pozwoli na generowanie wyższych przychodów w firmie. 

6. Zmiana procesów biznesowych w firmie 

To naturalne, że wraz z rozwojem biznesu zmieniają się potrzeby i procesy biznesowe w firmie. Często też wiąże się to z koniecznością rozbudowy aplikacji i dostosowania jej do bieżących wymogów grupy docelowej. Brak niezbędnych funkcjonalności sprawia, że produkt traci na atrakcyjności, co przyczynia się do zwiększenia kosztów i obniżenia produktywności.   

7. Zachowanie użytkowników  

Jeśli zauważasz spadek ruchu w aplikacji i pojawiają się negatywne opinie użytkowników, to znak, że system wymaga wprowadzenia zmian. Niezbędne jest wyeliminowanie usterek i awarii, które powodują niezadowolenie użytkowników, sprawdzenie zgodności z popularnymi usługami i systemami, czy chociażby zmiana przestarzałego designu.  

Gdy wykonanie prostych czynności wymaga zbyt wiele czasu i wysiłku ze strony użytkowników, prowadzi to do frustracji i zaprzestania korzystania z danej aplikacji. 

8. Brak dokumentacji  

Brak dokumentacji wiąże się ze sporą liczbą problemów i przeszkód w rozwijaniu aplikacji — trudno zidentyfikować błędy, bowiem nie wiadomo, jakie są zależności pomiędzy poszczególnymi elementami systemu. Nie łatwo też o deweloperów, którzy chętnie będą rozwijać tego typu systemy i pracować ze starymi technologiami. Jeśli w zespole nie ma już osoby, która była odpowiedzialna za tworzenie aplikacji, to tym bardziej moment na jej modernizację.  

Jak przygotować się do modernizacji aplikacji?

Skuteczna modernizacja aplikacji wymaga odpowiedniego przygotowania. Im więcej szczegółów przemyślisz przed rozpoczęciem prac, tym sprawniejszy będzie proces przekształcania oprogramowania. Poniżej znajdziesz listę rzeczy, które ułatwią rozwój produktu. 

1. Zgromadzenie informacji o systemie   

Ważne, aby zebrać jak najwięcej informacji o systemie — przydatna będzie szczątkowa dokumentacja i/lub dostęp do osoby, która ma najwięcej informacji o danej aplikacji. 

2. Wybór technologii   

Jedną z najważniejszych rzeczy jest analiza stosu technologicznego danej aplikacji, aby sprawdzić, czy używany język programowania lub frameworki nadal są aktualne i obsługiwane.  Wybór technologii powinien całkowicie zależeć od specyfiki produktu, co pozwoli na zbudowanie wydajnej aplikacji. Głównym celem powinno być uruchomienie aplikacji w środowisku zapewniającym zwrot z inwestycji. 

3. Zebranie informacji o użytkownikach  

Zachowanie użytkowników sporo mówi o tym, czy aplikacja spełnia swoje zadanie. Ważne więc, aby zebrać w jednym miejscu niezbędne informacje dotyczące użytkowników systemu. Określ, ilu użytkowników korzysta z aplikacji i jak często jest przez nich używana.

4. Przeanalizowanie ważnych danych w historii systemu 

Niezbędne jest też zebranie informacji związanych z wyciekami danych, awariami czy błędami, wpływającymi na zawodność całej infrastruktury. Ważne jest także przeanalizowanie planowanych zmian. 

5. Zaplanowanie budżetu i dalszych działań 

Przed modernizacją aplikacji należy ustalić, na jakie potrzeby ma odpowiadać system — niezbędne jest dostosowanie oprogramowania do zmieniających się warunków rynkowych, możliwości technologicznych i potrzeb klientów. Określ, które metryki powinny być używane do określenia sukcesu. Zaplanuj też regularne aktualizacje systemu, aby uniknąć konieczności modernizowania aplikacji w przyszłości. 

Modernizacja aplikacji — wyprzedź konkurencję

Odpowiednio przeprowadzona modernizacja aplikacji internetowych pozwoli na dostosowanie ich do stale zmieniających się wymagań technologicznych i potrzeb biznesowych. Dzisiejsi konsumenci są bardziej wymagający i mają wyższe oczekiwania niż kiedykolwiek, a tempo zmian na rynku IT nie zwalnia, zatem dostarczanie użytkownikom najlepszych rozwiązań, bez względu na zmieniające się technologie, jest koniecznością. 

Chcesz zmodernizować swoje oprogramowanie i poprawić wskaźniki biznesowe lub zastanawiasz się, czy twoja aplikacja wymaga zmian? Napisz do nas i sprawdź, jak możemy ci pomóc!

Related Posts
23 września 2019
Maile transakcyjne w aplikacji webowej — dedykowane oprogramowanie czy gotowe rozwiązanie?
Wybór systemu do wysyłki maili transakcyjnych nie należy do najłatwiejszych. Pewne jest to, że nie…
Czytaj więcej
25 października 2019
Czym jest discovery call i dlaczego ma znaczenie w tworzeniu skutecznej aplikacji webowej?
Potrzebujesz aplikacji internetowej, poświęciłeś sporo czasu na znalezienie software house’u, który sprosta twoim oczekiwaniom i……
Czytaj więcej
4 sierpnia 2022
JavaScript — 9 powodów, dlaczego jest tak popularny
„Każda aplikacja, którą można napisać w JavaScript, ostatecznie zostanie napisana w JavaScript”  — Jeff Atwood…
Czytaj więcej