Najpopularniejsze języki programowania w pigułce. Jaki język wybrać w 2021 roku?

Tomasz

Czy wiesz, że na świecie nieustannie powstają nowe języki programowania? Niektóre źródła podają, że obecnie istnieje nawet od 700 do kilku tysięcy różnorodnych języków. Poznanie wszystkich jest praktycznie niemożliwe, ale swobodnie możemy wyróżnić najpopularniejsze języki programowania, szczególnie lubiane przez programistów i często wykorzystywane w projektach IT.

Czas na kompleksowe zestawienie – dowiedz się, co to jest język programowania, jakie zastosowanie mają najpopularniejsze języki, a także jak wybrać najlepszą technologię dostosowaną do Twoich potrzeb.

Co to jest język programowania? Krótka definicja na start

Język programowania jest zbiorem określonych reguł syntaktycznych i semantycznych, które wskazują jak powinno się budować określone wyrażenia, aby były “zrozumiałe” dla komputera. Język pozwala na bardzo precyzyjny zapis algorytmów, którą definiują jak ma działać dany system. Wiele z nich ma pisemną specyfikację swojej semantyki i składni, z kolei inne są zdefiniowane przez oficjalne implementacje.

Obecnie istnieje bardzo wiele języków programowania i każdy ma swoje konkretne zastosowanie. Wykorzystywane są przykładowo w przemyśle (sterowanie urządzeniami), do tworzenia aplikacji, czy budowy stron internetowych. Potrzeby są na tyle różnorodne, że do tej pory nie udało się stworzyć jednego i uniwersalnego, który sprawdzi się w każdym przypadku.

W oparciu o popularne rankingi cyklicznie przygotowywane przez podmioty takie jak Stack Overflow (portal społecznościowy dedykowany programistom), czy firmę Redmonk (firma analityczna zajmująca się tematyką programistyczną) wytypowaliśmy 5 najbardziej popularnych i lubianych języków. Odpowiadamy również na często zadawane pytanie odnośnie wykorzystania konkretnej technologii – sprawdź, jaki język programowania sprawdzi się w Twoim projekcie.

Najpopularniejsze języki programowania – JavaScript

Analizując dane przedstawione w badaniu Stack Overflow – Developer Survey 2020, to właśnie język JavaScript uplasował się na pierwszym miejscu pod względem popularności. Blisko 70% ankietowanych wskazało na JavaScript, co pozwoliło mu już ósmy rok z rzędu obronić pozycję lidera. Uwielbiamy przez developerów i często wykorzystywany w różnorodnych projektach, stale umacnia swoją pozycję.

najpopularniejsze języki programowania
Najpopularniejsze języki programowania wg Stack Overflow – JavaScript

Ten uniwersalny język skryptowy znajduje zastosowanie m.in. w tworzeniu dynamicznych stron www oraz budowie zarówno całego frontendu jak i backendu aplikacji. Na stronach często odpowiada za wszelkie “poruszające się” elementy, czyli przykładowo banery, animacje, interaktywne formularze, zmianę koloru przycisku po najechaniu na niego kursorem, itp. Z JavaScript mamy do czynienia na co dzień, korzystają z niego najpopularniejsze serwisy internetowe czy społeczne, jak chociażby Facebook (gdzie za aktualizację osi czasu odpowiada właśnie JavaScript), Gmail, czy YouTube.

Do jakich projektów warto użyć tego języka?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, szerokie zastosowanie JavaScript sprawia, że świetnie sprawdzi się on nawet przy bardziej skomplikowanych projektach. Podsumowując, zastosowanie JavaScript obejmuje:

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, szerokie zastosowanie JavaScript sprawia, że świetnie sprawdzi się on nawet przy bardziej skomplikowanych projektach. Podsumowując, zastosowanie JavaScript obejmuje:

 • tworzenie aplikacji webowych i mobilnych. Najpopularniejsze języki programowania wykorzystywane są często do tworzenia aplikacji, a JavaScript posiada wiele frameworków i bibliotek ułatwiających ten proces. Zdobyły one ogromną popularność, a do najbardziej rozpoznawalnych należą przykładowo: React, Angular, Vue, Nuxt, Next, Gatsby, React Native, Svelte, Express, Nest, czy Hapi.
 • tworzenie stron internetowych i wszelkich dynamicznych elementów,
 • gry – szczególnie z wykorzystaniem HTML5,
 • tworzenie aplikacji serwerowych. Wykorzystując środowisko uruchomieniowe Node.js, można uruchamiać aplikacje napisane w JavaScript poza przeglądarką, korzystając z silnika Chrome V8.
 • tworzenie zaawansowanych, interaktywnych animacji za pomocą technologii WebGL. Umożliwia ona również tworzenie gier przeglądarkowych, a nawet VR.

Python, czyli król w świecie data science i machine learning

Python to nowoczesny język programowania, którego zalety obejmują przede wszystkim przejrzystość i intuicyjność. Posiada rozbudowany pakiet bibliotek standardowych, a jego ideą jest klarowność kodu źródłowego.

Jest bardzo chętnie wykorzystywany przez programistów w różnorodnych dziedzinach, a obecnie zyskuje coraz większą popularność w przyszłościowych obszarach takich jak data science, czy machine learning. Biorąc pod uwagę dane dostępne w badaniu Stack Overflow, Python zajmuje pierwsze miejsce jeśli chodzi o najbardziej pożądane języki do nauki. Jego szerokie zastosowanie i intuicyjność są jednymi z czynników, które odpowiadają za wyraźny wzrost popularności.

Python – zastosowanie

 • tworzenie stron internetowych (backend). Można korzystać z wielu narzędzi usprawniających programowanie webowe w Pythonie, a także frameworków takich jak Django, czy Flask, które zwiększają efektywność procesu tworzenia aplikacji,
 • programowanie systemowe. Python umożliwia tworzenie narzędzi pozwalających na administrację systemów,
 • tworzenie baz danych,
 • programowanie gier,
 • interfejsy graficzne dla aplikacji desktopowych,
 • programowanie numeryczne, analiza danych,
 • uczenie maszynowe (machine learning), sztuczna inteligencja.

PHP dla web developmentu

Jaki język programowania świetnie sprawdza się w procesie tworzenia aplikacji webowych? Oczywiście mamy na myśli PHP, który już kolejny raz uplasował się wysoko na liście najpopularniejsze języki programowania.

Ma on wiele zalet. Wśród nich warto wymienić szybkość i wydajność, bezpieczeństwo, a także oszczędność kosztów. Oprócz tego, że jest to rozwiązanie typu open source i z zasobów języka można korzystać bezpłatnie, na rynku dostępnych jest stosunkowo wielu specjalistów PHP. Wybierając zatem ten język do swojego projektu, możesz obniżyć koszty całego przedsięwzięcia.

Za popularnością PHP stoją statystyki – okazuje się, że aż 79% serwisów internetowych zbudowanych jest właśnie w oparciu o ten język. Wśród nich są międzynarodowe giganty, m.in. Facebook, Wikipedia, czy Slack. Jeśli chcesz poznać inne powody, dla których warto wybrać właśnie PHP do web developmentu, zapoznaj się z tym artykułem.

Zastosowanie PHP

 • tworzenie stron internetowych i funkcjonalnych aplikacji webowych,
 • systemy B2B i B2C, systemy wewnętrzne,
 • aplikacje progresywne,
 • systemy zarządzania treścią (CMS-y),
 • sklepy internetowe (platformy e-commerce),
 • obsługa baz danych.

Technologia Java

Wysoko w rankingach uplasowuje się również język Java. Stworzony w 1995 przez firmę Sun Microsystems, stale jest rozwijany i ulepszany w szczególności za sprawą aktywnej społeczności tzw. Java Community Process. Głównie zalety tej technologii to wysoki poziom bezpieczeństwa i szybkość, a jej hasło przewodnie, choć nieco utopijne, w pewien sposób oddaje jej charakter – ‘write once — run everywhere’ (napisz raz, uruchom wszędzie).

Zastosowanie:

 • backendowe systemy aplikacji internetowych,
 • oprogramowanie gier,
 • szczególnie polecana do tworzenia dużych aplikacji i kompleksowych rozwiązań – często wykorzystywania w korporacjach i większych firmach ze względu na możliwość uruchomienia na systemach Linux i Windows.

Popularne języki pod szyldem “C”, czyli C++ i C#

Popularność języków programowania takich jak C++ czy C# widoczna jest w wielu badaniach i choć nie zajmują one zazwyczaj czołowych miejsc, najczęściej widnieją w pierwszej piątce (warto zerknąć choćby na ranking firmy Redmonk). W skrócie, C# jest językiem rozwijanym przez Microsoft i cechuje się nowoczesnością, a z jego wykorzystywaniem powstają bezpieczne i niezawodne aplikacje działające w ekosystemie platformy .NET. Stosowany jest do tworzenia wieloplatformowych aplikacji mobilnych, a także natywnego oprogramowania.

Z kolei C++ powstał w latach osiemdziesiątych XX wieku i niedługo później został uznany za jeden z najpopularniejszych języków programowania ogólnego przeznaczenia. Obecnie również jest doceniany i chętnie wykorzystywany w projektach. Szczególnie często znajduje zastosowanie w grach, aplikacjach stworzonych dla systemu Windows (przykładowo Photoshop), dobrze też sprawdza się w komunikacji sieciowej (programowanie serwerów), a także rozwiązaniach opartych o sztuczną inteligencję.

Popularność języków programowania – inne przykłady

Wśród popularnych języków programowania warto wskazać technologie takie jak chociażby rozwijany przez Fundację Mozilla Rust, który jest na pierwszym miejscu w kategorii najbardziej lubiane języki programowania wg Overstack. Wskazało na niego aż 86% badanych. Zgodnie z zamierzeniem jego twórców, ma być bezpieczny, współbieżny i praktyczny.

Z kolei Go znajduje się na trzecim miejscu języków “most wanted”, czyli wskazywanych jako pożądanych do nauki i poznania. Wysoko uplasował się również Rust, Kotlin, czy TypeScript, o którym pisaliśmy w jednym z naszych artykułów.

Jaki język programowania warto wybrać do swojego projektu?

Wybór właściwego języka programowania do projektu ma istotny wpływ na tworzenie i rozwój Twojej aplikacji webowej. Najpopularniejsze języki programowania, które wymieniliśmy wcześniej cechują się bezpieczeństwem, a także są rozwijane i aktualizowane dzięki wsparciu dużych społeczności. Warto zapoznać się z każdym z nich i skonfrontować wiedzę z Twoimi potrzebami. Na początku warto przeanalizować czynniki takie jak np. rodzaj projektu, jego kompleksowość, czy przykładowo budżet jakim dysponujesz. Specyfika projektu będzie w pewien sposób determinować, jaki język najbardziej będzie pasował do Twoich potrzeb.

Przykładowo, przy dużych aplikacjach internetowych najlepiej zdecydować się na Javę, z kolei jeśli Twój produkt miałby być oparty na rozwiązaniach z zakresu sztucznej inteligencji, dobrym pomysłem może być skorzystanie z Pythona. Przy produktach wewnętrznych, dobrze sprawdzają się języki takie jak PHP, czy JavaScript. Oczywiście każda sytuacja i dany projekt są inne, dlatego warto przeanalizować wszystko dokładnie przed podjęciem ostatecznej decyzji. Aby dowiedzieć się więcej na temat technologii aplikacji webowych, polecamy artykuł, w którym podpowiadamy jak ją dobrać.

Popularność języków programowania vs współczesne potrzeby

Jak widzisz, najpopularniejsze języki programowania to sprawdzone technologie, przetestowane w wielu projektach przy tworzeniu zaawansowanych rozwiązań i aplikacji codziennego użytku. Przyszłościowe języki cechują się wydajnością, bezpieczeństwem i często wspierane są przez dużą społeczność.

Trendy wskazują też na dużą przewagę technologii, które będą wspierać wszelkie rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji, gdyż ten obszar coraz częściej wkrada się w naszą codzienność i zyskuje coraz większe znaczenie. Współczesne trendy na pewno będą odgrywać dużą rolę przy wyborze technologii, a także wpłyną na kształtowanie się i powstawanie innych języków w przyszłości.

Related Posts
11 sierpnia 2022
React.js z punktu widzenia dewelopera — plusy i minusy
React JS wydaje się być wszędzie. Firmy duże i małe, używają go do tworzenia swoich…
Czytaj więcej
9 grudnia 2020
5 powodów, dla których warto wykorzystać język PHP w kolejnym projekcie
PHP to skryptowy język programowania, wykorzystywanym głównie do tworzenia statycznych i dynamicznych stron i aplikacji…
Czytaj więcej
10 września 2020
Aplikacja webowa a strona internetowa — poznaj 3 główne różnice
Wiesz, jakie są kluczowe różnice między aplikacją webową a stroną internetową? A może używasz tych…
Czytaj więcej