Jak wybrać software house do projektu IT?

Adam
Adam
CEO & Co-founder

Wybór software house’u nie należy do najłatwiejszych zadań. Doświadczenie danego zespołu ma wpływ na efekt końcowy projektu, więc warto poświęcić czas na zweryfikowanie firm dostępnych na rynku. Jak wybrać software house do projektu IT? 

Zanim wybierzesz software house, który będzie odpowiedni dla twojej firmy, weź pod uwagę, że będziesz współpracować z danym zespołem projektowym przez co najmniej kilka miesięcy. Decyzja ta musi być więc dobrze przemyślana. 

Poniżej znajdziesz kilka ważnych rzeczy, o których powinieneś pamiętać, wybierając software house do twojego kolejnego projektu. 

Zrozumienie potrzeb twojej firmy

Zacznij od określenia swoich potrzeb i celów biznesowych oraz od ustalenia realistycznego planu wprowadzenia produktu na rynek. Na tym etapie powinieneś wiedzieć, czy ma to być aplikacja webowa, czy mobilna. Może potrzebujesz rozwiązania, łączącego różne technologie (jeśli tak, to jakie)? Czy projekt ten wymaga zaangażowania kilku, czy kilkunastu programistów?

Im więcej szczegółów przekażesz zespołowi projektowemu, tym łatwiej będzie określić, czy dany software house może spełnić twoje wymagania. 

Jeśli wiesz, jakich technologii wymaga twój projekt, łatwiej będzie ci wybrać software house, specjalizujący się w danej dziedzinie. Jeśli jednak nie umiesz tego określić, doświadczona firma programistyczna powinna pomóc ci w wyborze najlepszej technologii, na podstawie twojego pomysłu na aplikację. 

Znajdź software house, który dołoży wszelkich starań, aby zrozumieć twoją obecną sytuację na rynku oraz cele biznesowe. Potrzebujesz partnera technologicznego, który odpowie na twoje potrzeby i spełni oczekiwania w każdym aspekcie, dotyczącym twojego projektu. 

Przejrzystość od początku

Znajdź software house, który uczciwie odpowie na wszystkie twoje pytania. Najlepsi gracze na rynku są świadomi swoich ograniczeń, więc wiedzą, kiedy powiedzieć “nie” potencjalnemu klientowi. Ich głównym celem jest wprowadzenie na rynek produktu, który pomoże ci zwiększyć wydajność firmy. 

Oczekuj więc, że zostaniesz poinformowany o wszelkich problemach lub ograniczeniach, związanych z projektem. Software house musi być z tobą szczery oraz powinien informować cię na bieżąco o wszystkich rzeczach związanych z projektem. 

Co więcej, software house powinien wyjaśnić wszystkie koszty zawarte w przygotowanej wycenie, abyś dokładnie wiedział za co płacisz. Nawet jeśli masz ograniczony budżet, nie skupiaj się na najtańszych rozwiązaniach. Skoncentruj się na rzeczywistych kosztach i weź pod uwagę, że najtańsza opcja nie oznacza najlepszej. Wybierając najtańszą ofertę na rynku, możesz zapłacić nawet 2-3 razy więcej za ostateczny projekt. 

Zastanów się, czy na pewno chcesz współpracować z software housem, który przygotowuje wycenę w ciągu jednego dnia, bez dokładnego poznania twoich potrzeb. Opracowanie wyceny powinno być poprzedzone wieloma pytaniami i analizą twojego projektu. 

Zapytaj też o doświadczenie programistów, którzy wyznaczeni są do pracy przy twoim projekcie. Warto wiedzieć o tym jeszcze przed rozpoczęciem projektu, unikniesz dzięki temu nieprzyjemnych niespodzianek. 

Wdrożenie do projektu

Jak będzie wyglądać wasza współpraca? Czy software house zorganizuje warsztaty dla twojego zespołu? Warto znaleźć firmę, która wytłumaczy ci, jak ustalać priorytety i korzystać z narzędzi do zarządzania projektami. 

Software house powinien też wyjaśnić ci różnice między metodologiami, wykorzystanymi przy zarządzaniu projektem, pomóc zrozumieć cały proces i dać jasne wytyczne, dotyczące projektu. 

Im więcej szczegółów otrzymasz od software house’u, tym lepszą kontrolę będziesz mieć nad projektem IT. Dzięki temu współpraca z zespołem będzie też przebiegać w swobodnej atmosferze. 

Warto też zapytać software house o podejście do zdalnej współpracy, zarządzania projektami i komunikacji. Wszystko to pozwoli ci podjąć decyzję, czy ewentualna współpraca będzie przebiegać bezproblemowo. 

Doświadczenie software house’u i opinie klientów

Z pewnością bardziej prawdopodobne jest, że zaufasz firmie z bogatym portfolio i udokumentowanym doświadczeniem niż komuś, kto stawia pierwsze kroki na rynku. Właśnie dlatego wiarygodni partnerzy technologiczni umieszczają przykłady dotychczasowej pracy na swoich stronach www. 

Zajrzyj do sekcji z portfolio i poszukaj podobnych projektów. Jeśli software house ma doświadczenie z podobnymi aplikacjami, prawdopodobieństwo, że firma dokładnie odpowie na twoje oczekiwania i cele biznesowe jest znacznie większe. 

Sprawdź też referencje na stronie internetowej software house’u i przejrzyj znane strony z recenzjami, takie jak Clutch (recenzje naszych klientów możesz znaleźć tutaj). Poznasz nie tylko opinie o firmie, ale też jej klientów, doświadczenie i projekty. Wszystko to pomoże ci podjąć decyzję, czy zespół jest odpowiedni dla twojego projektu. 

Jak wybrać software house? To jeszcze nie wszystko

Aby podjąć decyzję, której nie będziesz żałować, możesz wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych rzeczy. 

Zwróć uwagę na to, czy software house zadaje dużo pytań. Oczywiście ich liczba i złożoność będzie zależeć głównie od skomplikowania projektu i twoich wymagań. Pamiętaj jednak, że im więcej pytań otrzymasz od software house’u, tym bardziej zespół angażuje się w twój projekt

Kolejną rzeczą, jaka może ci pomóc w podjęciu decyzji jest to, czy software house, poza dostarczeniem produktu końcowego, oferuje też utrzymanie aplikacji i wsparcie techniczne. 

Wybór odpowiedniego partnera technologicznego na podstawie powyższych wskazówek zaoszczędzi ci sporo stresu. Weź pod uwagę wszystkie wspomniane czynniki, a z pewnością znajdziesz software house, który ma doświadczenie w tworzeniu podobnych aplikacji. 

Powodzenia!

Related Posts
2 lutego 2024
Diamenty Forbesa: Blurify wśród najlepszych firm w Polsce
Mamy to! Zostaliśmy wyróżnieni w 16. edycji rankingu Diamentów Forbesa. To ogromne osiągnięcie, które pokazuje,…
Czytaj więcej
26 września 2022
Jak Design Sprint pomaga jasno zdefiniować założenia produktu?
„Design Sprint nadaje startupom supermoc: zanim podejmą jakiekolwiek kosztowne zobowiązania, mogą się szybko przenieść w…
Czytaj więcej
25 października 2019
Czym jest discovery call i dlaczego ma znaczenie w tworzeniu skutecznej aplikacji webowej?
Potrzebujesz aplikacji internetowej, poświęciłeś sporo czasu na znalezienie software house’u, który sprosta twoim oczekiwaniom i……
Czytaj więcej