Jak organizujemy pracę zdalną podczas pandemii koronawirusa (COVID-19)?

Grzegorz
Grzegorz
Project Manager

Kilka tygodni temu obudziliśmy się w nowej rzeczywistości i koronawirus skutecznie zatrzymał nas w domach. Mimo to, Studio Software nadal prężnie działa i robimy wszystko, aby nasi klienci nie odczuli różnicy. 

Praca zdalna nie jest dla nas niczym nowym, każdemu z nas zdarza się pracować z domu kilka razy w miesiącu. Obecnie wszyscy pracujemy zdalnie, więc musieliśmy nieco przeorganizować naszą pracę i dostosować się do nowych okoliczności. 

Trzymamy się zasad

Na co dzień korzystamy z komunikatorów i oprogramowania do wideokonferencji. Cenimy sobie interakcje twarzą w twarz, więc ustaliliśmy, że każdy podczas wideorozmów będzie miał włączoną kamerę. To nie tylko uczłowiecza komunikację, ale też znacznie poprawia jej jakość. 

Informujemy się też nawzajem o naszej dostępności danego dnia. Wykorzystujemy do tego kanał #homeoffice na Slacku, więc każdy z nas wie, w jakich godzinach pracują dane osoby z zespołu. Trzymamy się jednak zasady dotyczącej godzin (pomiędzy 10 a 15), w których każdy z nas jest dostępny.

Dodatkowo zmieniamy nasz status na Slacku za każdym razem, gdy mamy przerwę na lunch lub inne aktywności. Informujemy też z wyprzedzeniem o oczekiwanych nieobecnościach (co najmniej 30 minut przed spotkaniem), np. podczas daily. 

Jako że wygodę i efektywność stawiamy na pierwszym miejscu, każdy z nas może przyjść do biura po sprzęt potrzebny do pracy z domu, jak laptopy, monitory, urządzenia peryferyjne itp. 

Wykorzystujemy oprogramowanie do zdalnych spotkań

Wszystkie spotkania — zarówno wewnętrzne, jak i te z klientami — odbywają się w przestrzeni wirtualnej. Umożliwiają nam to narzędzia, takie jak Google Meet czy Zoom. Możliwość zintegrowania Zooma z Kalendarzem Google i Google Meet pozwala na automatyczne dodanie wideokonferencji do każdego z wydarzeń, co znacznie ułatwia nam pracę. 

Teraz korzystanie z narzędzi do wideokonferencji stało się jeszcze łatwiejsze, dzięki bezpłatnemu dostępowi do zaawansowanych ustawień Hangout Meets, udostępnionemu przez Google ze względu na obecną sytuację. Możemy więc organizować spotkania z większą liczbą uczestników, nagrywać je i zapisywać na Dysku Google. 

Nasz zespół nadal może więc prowadzić efektywną komunikację, a każda ze stron angażuje się w projekt równie mocno, jak wcześniej. Zaangażowanie całego zespołu i skupienie na realizacji wyznaczonych celów sprawiają, że wszystkie procesy przebiegają jak dotychczas

Nadal powiększamy zespół

Mimo zdalnego trybu pracy nie przerywamy rekrutacji i nadal szukamy osób, które dołączą do naszego zespołu. Tutaj z pomocą również przychodzi technologia, więc rozmowy rekrutacyjne przeprowadzamy w formie wideokonferencji. 

Sam proces rekrutacji niewiele różni się od tradycyjnego, nadal więc możesz spodziewać się zadania do wykonania oraz szczegółowych rozmów, pozwalających nam poznać cię lepiej. 

Chcesz do nas dołączyć? Sprawdź listę aktualnych ofert w zakładce Kariera.

Pamiętamy o przerwach na kawę

Nic nie łączy ludzi tak bardzo, jak wspólna kawka w biurowej kuchni, dlatego uznaliśmy, że tradycja musi zostać podtrzymana. Przenieśliśmy sesje kawowe do przestrzeni zdalnej, aby chociaż trochę poczuć się jak w biurze

W ciągu dnia rezerwujemy więc kilka 15-20-minutowych przerw na wirtualną kawę, podczas których łączymy się za pomocą Google Meet. To czas, w którym każdy może dołączyć do dyskusji na dowolne tematy z całym zespołem lub w grupach projektowych. Takie drobne i z pozoru nieistotne rzeczy spajają nas jako zespół i zwiększają naszą produktywność. 

Pewne rzeczy się nie zmieniają

Bez względu na to, czy pracujemy zdalnie, czy z biura, część rzeczy pozostaje bez zmian. Nadal używamy Jiry do zarządzania projektami czy Dysku Google do przechowywania i udostępniania plików

Nasz zespół zawsze chętnie korzysta z materiałów, umożliwiających rozwój i zapoznanie się z różnymi metodologiami, stosowanymi w świecie IT, ale w obecnej sytuacji zauważyliśmy jeszcze większe zainteresowanie naszą biurową e-biblioteką. Teraz każdy ma jeszcze więcej czasu na pochłanianie kolejnych e-booków i uzupełnianie zaległości w lekturach. To dla nas kolejna okazja do poszerzenia wiedzy i testowania różnych podejść w programowaniu i zarządzaniu projektami. 

Tym, co pozwala nam wykonywać pracę bez zakłóceń, jest zmotywowany zespół ludzi pełnych pasji, mających wspólne cele. Dzięki naszym wspólnym aktywnościom swobodnie czujemy się w swoim towarzystwie i nawet w obecnej sytuacji działamy razem i jesteśmy jednym zespołem!

A ty, jak radzisz sobie z pracą zdalną podczas rzeczywistości zdominowanej przez wirusa? Trzymaj się zdrowo!

Related Posts
17 sierpnia 2017
Firma programistyczna bez JIRY – czy to możliwe?
Praca w zespole nie jest łatwa. Szczególnie, gdy w jego skład wchodzi więcej niż kilka…
Czytaj więcej
6 maja 2020
Zarządzanie projektami podczas kryzysu — jak to zrobić skutecznie?
Spójrzmy prawdzie w oczy, w związku z obecną sytuacją na rynku, niektóre z twoich projektów…
Czytaj więcej
17 kwietnia 2020
Co to jest Event Storming?
Pracujesz nad projektem IT, ale zauważyłeś, że zmierza on w nieco innym kierunku, niż powinien?…
Czytaj więcej