Docker – doskonałe narzędzie dla programistów i administratorów.

Michał
Michał
DevOps Engineer

Docker przede wszystkim pozwala w łatwy sposób kontrolować biblioteki systemowe. Tworzy również wspólne ramy, umożliwiające pracę na aplikacjach rozproszonych. Używając Dockerowych kontenerów, nie musisz martwić się o zależność środowiska, które mogą tworzyć problemy dla danej aplikacji. Ponadto, dzięki niemu w szybki sposób możesz uruchomić wiele izolowanych aplikacji.

Jak działają kontenery?

Docker gwarantuje, że stworzony przez nas kod będzie działać dokładnie tak samo na prawie każdym serwerze. Wystarczy jedynie umieścić program oraz jego zależności w lekkim, wirtualnym kontenerze, który następnie zamyka jego kawałek w kompletnym systemie plików. Dzięki temu zawiera on wszystko, co potrzebne do jego uruchomienia, a mianowicie: kod, narzędzia systemowe i biblioteki. Słowem – to, co może być zainstalowane na serwerze. Co więcej, kontenery Dockera oparte zostały na otwartych standardach, a to gwarantuje, że oprogramowanie będzie działać zawsze, bez względu na jego otoczenie.

Kontenery startują natychmiast, dzieląc to samo jądro systemu operacyjnego i tym samym zużywają mniej pamięci RAM. Zbudowane z warstwowych systemów plików obrazy, dzielą podobne pliki, co pozwala na ich wydajniejsze pobieranie oraz wykorzystywanie. Oprócz tego aplikacje oraz infrastruktura podstawowa są od siebie odizolowane, co również zapewnia dodatkową warstwę ochrony dla aplikacji.

Kontenery a maszyny wirtualne

Wydaje się, że te dwie technologie nie różnią się od siebie niczym szczególnym – mają podobne źródło izolacji, alokację zasobów oraz analogiczne korzyści. Jednak kontenery okazują się bardziej efektywne ze względu na podejście architektoniczne. Zawierają daną aplikację i wszystkie jej zależności oraz dzielą jądro z innymi kontenerami. Przez to działają jako wyizolowane procesy w przestrzeni użytkownika w systemie operacyjnym hosta. Nie można ich łączyć z żadną konkretną infrastrukturą, gdyż działają na każdym komputerze i na dowolnej chmurze. Maszyny wirtualne natomiast zawierają dokumenty oraz niezbędne pliki binarne i biblioteki.

Co zyskasz dzięki Dockerowi?

Przede wszystkim nie musisz już marnować czasu na konfigurację środowisk programistycznych i wykonywanie kopii kodu produkcyjnego, aby umożliwić uruchomienie lokalne. Należy zwrócić uwagę na izolowanie kontenerów, które rozwiązują wewnętrzne konflikty, a także pozwalają na korzystanie z najlepszych języków i narzędzi do tworzenia aplikacji.
Używanie kontenera gwarantuje, że program zawsze będzie działał zgodnie z przeznaczeniem w każdym środowisku. Możliwe jest to dzięki pakowaniu oprogramowania wraz z jego ustawieniami i zależnościami. Co więcej, pozwala wprowadzić dynamiczna zmianę aplikacji. Wystarczy wyizolować kontener, szybko wprowadzić niezbędne zmiany, a następnie udostępnić zaktualizowany kontener na produkcję. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zmiany są mniej uciążliwe niż w tradycyjnych modelach oprogramowania.

Docker jest idealnym narzędziem do tworzenia systemów informatycznych w oparciu o popularną architekturę mikroserwisów. Są to małe serwisy odpowiedzialne za pojedynczą funkcjonalność systemu, a każdy z nich może zostać zamknięty w swoim kontenerze, dzięki czemu stanowi niezależny byt, który pozwala tworzyć i rozwijać się w izolacji od reszty architektury. W integrowaniu stworzonych w ten sposób mikroserwisów pomagają takie narzędzia, jak Docker Compose oraz Docker Swarm. Uruchomienie całego środowiska lokalnie staje się z nimi o wiele łatwiejsze.

Related Posts
12 grudnia 2022
Context API vs Redux — co wybrać?
Co jest lepsze, Context API , czy Redux w projektach React? Odpowiedź na to pytanie…
Czytaj więcej
11 sierpnia 2022
React.js z punktu widzenia dewelopera — plusy i minusy
React JS wydaje się być wszędzie. Firmy duże i małe, używają go do tworzenia swoich…
Czytaj więcej
16 marca 2023
Jak wysłać e-mail w PHP używając Twilio SendGrid?
Każdy właściciel strony internetowej rozumie, że wysyłanie wiadomości e-mail jest jednym z kluczowych elementów budowania…
Czytaj więcej