- Oprogramowanie
Aplikacje webowe — jak wybrać najlepszą technologię do ich tworzenia?
Efektywne tworzenie aplikacji internetowych wymaga odpowiedniej technologii. Warto więc poświęcić czas na przestudiowanie dostępnych rozwiązań. Czym kierować się przy wyborze najlepszych technologii, wspomagających web development?
Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie — wiele bowiem zależy od potrzeb klienta, specyfiki prowadzonego biznesu, a co za tym idzie, rodzaju aplikacji i jej funkcjonalności.
Najważniejszą rzeczą przy wyborze technologii internetowych jest łatwość użycia i gwarancja, że pomoże ci ona stworzyć użyteczną aplikację webową. W tym artykule przyjrzymy się dostępnym rozwiązaniom, aby ułatwić ci wybór najlepszego z nich.
Tworzenie aplikacji webowych — przegląd najpopularniejszych technologii
Dla przypomnienia aplikacja webowa jest interaktywnym programem, pracującym na serwerze, dostępnym z poziomu dowolnej przeglądarki internetowej. Oznacza to, że aby mieć dostęp do aplikacji, nie trzeba instalować jej na urządzeniu, jednak niezbędne jest połączenie z internetem.
Aplikacja webowa składa się z części frontendowej (znanej również jako client-side) oraz z warstwy backendowej (server-side). Pierwsza warstwa odpowiada za wszystko, co użytkownik widzi i doświadcza bezpośrednio, natomiast część backendowa jest dla niego niewidoczna, odpowiedzialna jest bowiem za funkcjonowanie serwisu „od środka”.
Backend komunikuje się z frontendem i odpowiada za funkcjonalności. Za każdym razem, gdy użytkownik wykonuje jakąkolwiek akcję, przeglądarka wysyła żądanie do serwera, który zwraca informacje w postaci kodu frontendowego. Następnie przeglądarka interpretuje kod i wyświetla w formie przyjaznej dla użytkownika. Dzieje się tak na przykład, gdy użytkownik wypełnia formularz kontaktowy lub dokonuje płatności.
Frontend zwykle oparty jest na technologiach HTML, CSS i JavaScript, w połączeniu z bibliotekami React.js, Angular i Vue.js. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze technologie backendowe wraz z ich frameworkami:
- PHP (Symfony, Laravel)
- JavaScript (Node.js, Nest.js, Meteor.js)
- Ruby (Ruby on Rails)
- Python (Django, Pylons)
- Java (Spring)
Tworząc aplikacje webowe w Blurify, zwykle wybieramy PHP i JavaScript, ponieważ zapewniają stabilność i niezawodną wydajność. Ich głównymi zaletami są stale rozwijane frameworki, które idą w parze z dużą społecznością, naciskiem na bezpieczeństwo, łatwością pisania kodu i szeregiem gotowych rozwiązań.
Tworzenie aplikacji webowych – jak wybrać odpowiednią technologię?
Przed wyborem technologii, ułatwiającej tworzenie aplikacji webowych warto przeanalizować bieżące potrzeby. Poniżej znajdziesz kilka rzeczy, które pomogą Ci podjąć decyzję i wybrać odpowiednie technologie webowe.
1. Rodzaj projektu
Rodzaj projektu naprawdę ma niemałe znaczenie, ponieważ od tego zależy wybór stosu technologicznego aplikacji webowej. Jeśli więc dokładnie znasz swoje potrzeby, wiesz, co chcesz stworzyć i jak zaawansowany jest produkt, łatwiej będzie Ci określić jakiej technologii szukasz.
2. Wielkość projektu i jego złożoność
Kolejnym ważnym czynnikiem jest wielkość projektu. Jeśli masz zamiar stworzyć dużą aplikację internetową, nad którą pracują dziesiątki lub setki programistów, wybierz Javę. Jeśli natomiast aplikacja ma być oparta na sztucznej inteligencji czy rozwiązaniach uczenia maszynowego, najlepszym wyborem będzie Python. Z kolei PHP i JavaScript sprawdzą się najlepiej w przypadku produktów SaaS zaprojektowanych na przykład do obsługi wewnętrznych procesów firmy.
Przy mniejszych projektach warto skupić się na rozwiązaniach, które idą w parze z dużą liczbą gotowych komponentów, co znacznie usprawni i przyspieszy pracę. W takim przypadku bardzo dobrze sprawdzi się PHP w połączeniu z frameworkiem Symfony, ale oczywiście nie jest to jedyne rozwiązanie.
3. Budżet
Budżet również ma spory wpływ na ostateczny wybór technologii. Im bardziej skomplikowany i zaawansowany jest język programowania, tym wyższy koszt. Jednym z korzystnych rozwiązań backendowych jest PHP, zapewniający doskonałą jakość i pozwalający na zoptymalizowanie kosztów. Pamiętaj jednak, że ostateczna cena zależy od tego, czy potrzebujesz dodatkowej technologii.
Wiele też zależy od liczby dostępnych programistów, którzy specjalizują się w danej technologii. Oznacza to, że koszt zatrudnienia specjalistów AI lub ML lub inżynierów Java zwykle będzie wyższy niż przy współpracy z programistami PHP lub .NET.
4. Bezpieczeństwo
Ważne, aby przy wyborze technologii dla aplikacji webowych kierować się ich długoterminowym wsparciem i dostępnymi aktualizacjami. Polecam przeanalizowanie wersji frameworków oznaczonych LTS (long-term support, czyli długoterminowe wsparcie) i sprawdzenie na oficjalnej stronie frameworka, kiedy wsparcie będzie wyłączone. Na przykład, najnowsza stabilna wersja Symfony zawiera poprawki bezpieczeństwa, które będą obsługiwane do listopada 2023 roku.
Ponadto, należy zawsze przestrzegać wszystkich zasad i wskazówek dotyczących bezpieczeństwa i norm tworzenia bezpiecznego oprogramowania.
Konsekwencje wyboru niewłaściwej technologii dla aplikacji webowej
Wybór złej technologii dla Twojej aplikacji internetowej może mieć negatywny, długofalowy wpływ na cały projekt — zarówno na jego jakość, jak i ostateczny koszt. Jeśli dokładnie rozważysz wszystkie swoje potrzeby, unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek i trudności w dalszych etapach projektu. Na przykład, może się okazać, że dalszy rozwój aplikacji nie jest możliwy, a brak odpowiednich zabezpieczeń może spowodować wyciek wrażliwych danych. W rezultacie konieczne będzie przepisanie aplikacji, co jest kosztownym błędem.
Aby uniknąć wspomnianych wyżej sytuacji, warto rozważyć współpracę z software housem, który przez lata praktyki do perfekcji opanował proces tworzenia aplikacji webowych. Zyskasz dzięki temu pewność, że aplikacja będzie napisana w odpowiedniej technologii.
Szukasz firmy z bogatym portfolio, która przygotuje aplikację webową dostosowaną do twojego budżetu i potrzeb biznesowych? Skontaktuj się z nami i poproś o bezpłatną konsultację — z chęcią pomożemy!