4 typy narzędzi, których nie musisz tworzyć od podstaw

Grzegorz
Grzegorz
Project Manager

Wprowadzasz nowy produkt na rynek? Nie musisz wymyślać koła na nowo, szczególnie gdy nie ma to uzasadnienia biznesowego. Mnogość rozwiązań dostępnych na rynku pozwoli ci zaoszczędzić czas i pieniądze. Zobacz przykłady gotowych rozwiązań, które przyspieszą i urozmaicą twój projekt.

Załóżmy, że do jednego z projektów potrzebujesz systemu fakturowania, ale nie planujesz wykorzystywać go w innych działaniach. Po co więc budować takie rozwiązanie od podstaw? To jedna z wielu sytuacji, w której skorzystanie z gotowego narzędzia jest najlepszym pomysłem.

Poniżej znajdziesz przykłady czterech rozwiązań, które możesz z łatwością zaimplementować do swojej aplikacji, zamiast budować system od zera.

1. System fakturowania

Na rynku jest już wiele rozwiązań, pozwalających na automatyczne wystawianie faktur. Możesz więc wybierać spośród aplikacji desktopowych, webowych lub mobilnych, które oferują całą gamę funkcji niezbędnych do obsługi procesów księgowych. Część z nich dotyczy również zarządzania zasobami ludzkimi.

Jeśli chcesz stworzyć aplikację webową, wykorzystującą system fakturowania, pomyśl o wykorzystaniu jednego z narzędzi, które umożliwiają integrację za pomocą API. Nie będziesz musiał ręcznie zarządzać fakturami, a dzięki wykorzystaniu gotowego modułu nie musisz myśleć o stawkach VAT czy zmieniających się przepisach podatkowych. Co więcej, eliminujesz niepotrzebną złożoność i otrzymujesz łatwy w utrzymaniu system.

Są jednak wyjątki — na przykład, gdy chcesz zintegrować system do faktur z innym, niszowym oprogramowaniem. Być może jednak tańszym i szybszym rozwiązaniem będzie możliwość wykonania dedykowanej integracji przez firmę oferującą dany system.

2. Zarządzanie subskrypcjami

Budowa aplikacji wykorzystującej system do zarządzania płatnościami subskrypcyjnymi od podstaw musi mieć uzasadnienie biznesowe. Zanim zaczniesz pracę nad takim narzędziem, pomyśl o wykorzystaniu jednego z dobrze znanych rozwiązań, jakim jest np. Chargebee. Wystarczy integracja przez API, aby twoja aplikacja sprawnie obsługiwała model subskrypcyjny.

Pozwoli ci to na zautomatyzowanie płatności cyklicznych i ustawienie scenariuszy płatniczych, współgrających z twoim modelem biznesowym. Gotowe oprogramowanie do zarządzania subskrypcjami obsługuje cykle życia subskrypcji i ułatwia ustawianie wersji próbnych czy wysokość rabatów. Pomaga również w zapobieganiu mimowolnym rezygnacjom, automatycznie powiadamiając klientów, gdy ich karta płatnicza straciła ważność lub gdy na powiązanym koncie bankowym brakuje środków.

Dlaczego lepiej wdrożyć gotowe rozwiązanie, zamiast budować własne oprogramowanie do zarządzania subskrypcjami (tym bardziej, gdy potrzebujesz go tylko do jednego projektu)? Rozwiązania takie jak Chargebee umożliwiają zarządzanie płatnościami za pośrednictwem znanych bramek płatniczych, jak Stripe lub portfeli cyfrowych, jak Amazon Pay czy Apple Pay. Unikniesz dzięki temu długotrwałego i kosztownego procesu uzyskania niezbędnych licencji, certyfikatu zgodności ze standardem PCI, opłatami regulacyjnymi, budowaniem relacji z bankami itp.

3. Programy do mailingu

Aplikacja, która ma na celu angażowanie użytkowników, powinna wykorzystywać oprogramowanie do wysyłki wiadomości w odpowiedzi na określone działanie użytkowników. Popularne rozwiązania, jak SendGrid czy Mailchimp zapewniają wygodny interfejs użytkownika i edytory wizualne, dzięki którym przygotowanie wiadomości za pomocą gotowych modułów zajmie kilka minut.

Liczba dostępnych funkcjonalności znacznie usprawnia pracę. Nie musisz więc tracić czasu na ich dodatkową implementację, a nawet masz możliwość zintegrowania aplikacji webowej z innym oprogramowaniem biznesowym. Masz więc elastyczne i skalowalne rozwiązanie do wysyłki maili na wyciągnięcie ręki, bez konieczności angażowania zespołu programistów.

Jak myślisz, dasz radę w krótkim czasie stworzyć oprogramowanie do maili transakcyjnych z nowoczesną infrastrukturą, monitorowaniem skuteczności wysyłanych wiadomości i niemal zerowym downtimem?

4. System zarządzania treścią

Kolejnym rozwiązaniem, którego możesz potrzebować w następnym projekcie, jest system zarządzania treścią (CMS), zwłaszcza jeśli twoja strona lub aplikacja będzie oparta w dużej mierze na treściach tworzonych przez administratora lub użytkowników.

W tym przypadku również warto rozważyć skorzystanie z gotowych komponentów, pozwalających na zarządzanie dowolnym typem treści. Jeśli więc twoja aplikacja webowa jest już gotowa, ale musisz od czasu do czasu dodać lub edytować treść, pomyśl o użyciu komponentu opracowanego i rozwijanego na zasadach open source.

Wiele zależy od tego czy i jakich wtyczek i szablonów potrzebujesz do swojego projektu. Być może najlepszym rozwiązaniem okaże się WordPress, najpopularniejszy CMS. Szybka implementacja, przydatne wtyczki i łatwość obsługi to tylko niektóre z zalet tej platformy. Weź to pod uwagę, jeśli potrzebujesz systemu zarówno do prostego, jak i zaawansowanego zarządzania treścią.

Rozważ wszystkie za i przeciw

Niewątpliwą zaletą gotowych rozwiązań są ich różnorodne funkcje, więc nie musisz tracić czasu na tworzenie ich od podstaw. Wystarczy zintegrować narzędzie za pomocą API i dostosować je do swoich potrzeb. Dostawcy oprogramowania zapewniają dobrze napisaną dokumentację i wsparcie eksperckie — wynika to z tego, że takie rozwiązania są tworzone przez programistów dla programistów. Możesz więc skupić się na tworzeniu produktu przyjaznego dla użytkowników za pomocą kilku linijek kodu.

Co więcej, korzystanie z gotowych aplikacji pozwala uniknąć problemów związanych z ich utrzymaniem i dodatkowych kosztów. Takie rozwiązania zwykle oparte są na miesięcznej opłacie w systemie subskrypcyjnym, co wiąże się ze sporą oszczędnością czasu i pieniędzy.

Related Posts
22 lutego 2023
Najlepsze praktyki do zbudowania solidnej architektury API
API to tkanka łącząca dzisiejsze ekosystemy technologii i biznesu. Firmy, które wiedzą, jak wdrożyć tę…
Czytaj więcej
25 stycznia 2024
Podsumowanie 2023 – przełomowy rok obfity w zmiany i sukcesy
Przyszedł czas na tradycyjne podsumowanie roku! Śmiało możemy powiedzieć, że skala zmian, jakie zaszły w…
Czytaj więcej
16 marca 2023
Jak wysłać e-mail w PHP używając Twilio SendGrid?
Każdy właściciel strony internetowej rozumie, że wysyłanie wiadomości e-mail jest jednym z kluczowych elementów budowania…
Czytaj więcej