Co to jest React.js i dlaczego warto go użyć w projekcie?
Planujesz stworzenie aplikacji webowej i zastanawiasz się nad wyborem technologii? Rozważ wykorzystanie React’a, który nieustannie zyskuje na popularności – dowiedz się, co sprawia, że ten język podbija serca zarówno developerów, jak i klientów.
W tym artykule przedstawimy Ci wszystkie kluczowe informacje dotyczące React.js i programowania – przeczytaj i przekonaj się, dlaczego wybór w kolejnym projekcie powinien paść właśnie na tą technologię.
Spis treści
Co to właściwie jest React.js?
React powstał w 2011 roku, kiedy to prace nad nim rozpoczął pracownik Facebooka – Jordan Walke. React.js nazywany jest JavaScriptową biblioteką i służy do tworzenia dynamicznych interfejsów. Warto podkreślić, że właściwy interfejs jest kluczem do odpowiedniej interakcji między użytkownikiem, a aplikacją. Jordan Walke dążył do uproszczenia procesu budowania interfejsu, aby zapewnić developerem większą wygodę i ułatwić im pracę.
Choć początkowo React.js miał być wykorzystany wyłącznie wewnątrz Facebooka, szybko ujrzał światło dzienne. W 2013 został udostępniony jako open source i był to moment przełomowy, gdyż obecnie odnotowuje szybki wzrost popularności. Co sprawia, że zyskuje przewagę? Jest szybki, bezpieczny i wspierany przez dużą społeczność. A to tak naprawdę tylko wybrane zalety – czytaj dalej, aby poznać szczegóły.
Kto korzysta z React.js?
Odkąd React.js został udostępniony, bardzo szybko zyskał w oczach programistów i jest wykorzystywany obecnie w wielu projektach znanych firm na całym świecie m.in. do tworzenia aplikacji webowych. Które rozwiązania oparte są właśnie o tę technologię? Poniżej wymieniamy kilka przykładów:
- social media (Facebook, Instagram, Pinterest),
- platformy video (Netflix),
- platformy e-learningowe (Udemy),
- rozwiązania SaaS (Asana),
- komunikatory (Skype).
Lista wszystkich firm korzystających z React.js dostępna jest tutaj. Ogromnym plusem tej technologii jest możliwość szybkiego i wygodnego tworzenia interfejsów szytych na miarę użytkownika, które będą intuicyjne i zapewnią prostotę użytkowania.
W naszych projektach regularnie wykorzystujemy technologię React.js. Jednym z przykładów jest projekt JakiKredyt.pl, czyli zaawansowana platforma umożliwiająca generowanie wniosków kredytowych. React.js zostal użyty do zbudowania warstwy frontendowej multiwniosku przeliczającym zdolność kredytową. Wybór rozwiązania okazał się bardzo skuteczny, w rezultacie powstał intuicyjny i unikalny interfejs użytkownika. Innym przykładem, gdzie w Studio Software wykorzystany został React, jest projekt Duuoo, czyli platforma wspierająca rozwój pracowników. Przy użyciu tej biblioteki można też łatwo wypuścić dobre jakościowo MVP.
React.js w programowaniu i jego największe zalety
- Wsparcie społeczności i nieustanny rozwój. Przy wyborze technologii do Twojego produktu, warto zwrócić uwagę na sprawdzone rozwiązania, które zapewnią bezpieczeństwo i stabilność. Za Reactem stoi Facebook i ogromna społeczność, która stale czuwa nad jego rozwojem. W związku z tym, że technologia ta jest coraz częściej wykorzystywana w różnorodnych projektach, społeczność nieustannie się powiększa, dodatkowo powstają coraz to nowsze ulepszenia i funkcje, a także nowe obszary zastosowań.
- Oszczędność czasu. Realizowanie projektów w optymalnym czasie to obecnie spora zaleta, a React bez wątpienia pomaga w sprawnym działaniu. Programiści mogą używać tych samym kompenentów na różnych poziomach, co zwiększa ich wydajność.
- Minimalizm. React jest lekki i łatwy do ściągnięcia. Pozwala skrócić czas ładowania strony lub aplikacji webowej, co z kolei bardzo dobrze wpływa na doświadczenia użytkownika, który z niej korzysta.
- Łatwy przepływ danych. Zaletą jest jednokierunkowy przepływ danych w aplikacjach webowych, a to zmniejsza ilość błędów i pozwala osiągnąć wysoką jakość pracy zapewniając stabilność kodu.
Warto też dodać, że przy odpowiednim nakładzie pracy można dostosować go pod SEO i sprawić, że strona będzie dobrze czytana przez roboty Google. Dodatkowo technologia ta charakteryzuje się skalowalnością, elastycznością i wysokim poziomem bezpieczeństwa.
Czy React jest przyszłościowy?
W związku z tym, że technologia ta cieszy się dużą popularnością na całym świecie, ma naprawdę duży potencjał. Jest ciągle rozwijana, a dzięki wsparciu społeczności ciągle powstają nowe funkcjonalności i narzędzia. Coraz więcej firm wybiera programowanie w React i używa go w swoich projektach, a im więcej osób go używa, tym szybciej się rozwija i jest bardziej stabilny.
Co to oznacza? Choć ciężko przewidywać przyszłość, wiele wskazuje na to, że React będzie się rozwijać i będzie bardzo stabilną technologią. Jeśli zatem zastanawiasz się nad wyborem technologii do swojego projektu, rozważ jego wykorzystanie.
Skontaktuj się z nami, a doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie indywidualnie dopasowane do Twoich potrzeb.