Low Code/No Code w automatyzacji procesów przemysłowych: możliwości i ograniczenia

Jan
Jan
Content Writer
Michał
Michał
Digital Transformation Director

Czy wiesz, że możesz tworzyć aplikacje i strony internetowe bez napisania ani jednej linijki kodu? To możliwe dzięki platformom Low Code i No Code (LCNC), które umożliwiają szybki rozwój oprogramowania za pomocą wizualnych narzędzi. LCNC to nie tylko chwilowa moda, a długofalowy trend znajdujący odzwierciedlenie w twardych danych. 

Rynek LCNC rośnie w zastraszającym tempie i według raportu Statista, może osiągnąć wartość 65 miliardów dolarów do 2027 roku. Nie dziwi więc, że coraz więcej firm przemysłowych decyduje się na wykorzystanie LCNC w swoich projektach. Według badania Gartner, 70 proc. aplikacji będzie wykorzystywać tę technologię do 2025 roku.

Mimo tak dużej popularności oraz powszechnie obowiązującego hurraoptymizmu, należy pamiętać, że są wyjątki, w których LCNC się nie sprawdzi. W niniejszym artykule szczegółowo omówimy te przypadki. 

Low Code No Code – co to jest?

Low Code i No Code to platformy i narzędzia, które umożliwiają tworzenie oprogramowania z minimalnym lub zerowym udziałem kodowania. Użytkownicy korzystają z intuicyjnego interfejsu, używając gotowych elementów, takich jak formularze czy wykresy, łącząc je prostymi regułami. 

Szeroka dostępność oraz niski próg wejścia, jeżeli chodzi o umiejętności programistyczne, bez wątpienia otwierają drzwi do innowacji i kreatywności, a także oferują znaczne oszczędności. Nie można jednak zapominać o pewnych ograniczeniach, które mogą okazać się kluczowe dla oprogramowania tworzonego dla przemysłu.

Tradycyjny rozwój oprogramowania, czyli custom development

Przeciwieństwem Low Code No Code jest tradycyjnie pisanie kodu przez wykwalifikowanych programistów. Jakie są zalety tego rozwiązania? Przede wszystkim oprogramowanie tworzone na zamówienie pozwala na precyzyjne dostosowywanie funkcji do specyficznych potrzeb danego sektora – bez względu na to, czy mówimy tutaj o produkcji, logistyce, czy np. transporcie. 

Za sprawą custom developmentu zyskujemy nieporównywalną elastyczność. Dodatkowo, software napisany od podstaw zwykle charakteryzuje się wyższym poziomem bezpieczeństwa, niezawodnością i oferuje dłuższe wsparcie, co jest bardzo istotne w kontekście bezproblemowego funkcjonowania naszej aplikacji przez długi czas. 

Low Code No Code vs Custom Development – przykłady zastosowania

Low-code/No-code:

 • Aplikacje biznesowe o standardowej funkcjonalności: Idealne do tworzenia aplikacji zarządzania zasobami ludzkimi, CRM, czy systemów zarządzania zamówieniami.
 • Prototypowanie i testowanie pomysłów: Umożliwia szybkie tworzenie prototypów, co pozwala na weryfikację koncepcji przed pełnym rozwojem.
 • Dla MŚP: Pozwala mniejszym firmom na szybkie stworzenie funkcjonalnych aplikacji bez specjalistycznej wiedzy technicznej.
 • Automatyzacja prostych procesów biznesowych: Efektywna przy prostych rozwiązaniach jak np. ankiety. 

Custom Development:

 • Wysoka specjalizacja: Np. integracja z nietypowymi systemami, obsługa skomplikowanej logiki biznesowej.
 • Zaawansowana optymalizacja i bezpieczeństwo: Pozwala na implementację specjalistycznych protokołów bezpieczeństwa i szyfrowania, dostosowanych do konkretnych wymagań i regulacji.
 • Sztuczna Inteligencja i zaawansowane systemy analityczne: Umożliwiają implementację wszędzie tam, gdzie wymagana jest niestandardowa, zaawansowana funkcjonalność.
 • Rozwiązania chmurowe: Rozwiązania wymagające specjalistycznej wiedzy i niestandardowej architektury.
 • Najwyższy poziom bezpieczeństwa: Custom development umożliwia pełną kontrolę nad zabezpieczeniami, co jest kluczowe w przypadku aplikacji przechowujących wrażliwe dane lub wymagających zgodności ze standardami, takimi jak GDPR, HIPAA itp. 

Cyfrowa transformacja w przemyśle – przypadki, w których Low Code nie da sobie rady

W sektorze przemysłowym cześć firm – mimo upływu lat – wciąż zmaga się z wieloma problemami związanymi z brakiem cyfryzacji. Do bardzo często spotykanych przykładów należą: brak automatyzacji audytów i trudności w zarządzaniu nadmiarem produktów w magazynach.

W takich sytuacjach, technologie Low Code i No Code nie zawsze są w stanie sprostać oczekiwaniom. Głównie dlatego, że mają ograniczenia w zakresie dostosowania funkcjonalności do konkretnych zadań. Z tego powodu poniżej przedstawione firmy korzystały z tradycyjnego developmentu. 

 • Achmea Holding N.V.

Achmea, największy ubezpieczyciel w Holandii, zmierzył się z potrzebą modernizacji swojego procesu audytowego. Przed wdrożeniem nowego oprogramowania, firma opierała się na narzędziach MS Office, co było nieefektywne. 

Wprowadzenie specjalistycznej aplikacji do zarządzania audytami wpłynęło na znaczne usprawnienie całego procesu. Kluczowymi zmianami było wprowadzenie ustrukturyzowanego podejścia do audytowania, dzięki czemu firma mogła lepiej powiązać dokumentację z konkretnymi wnioskami audytowymi.

Dodatkowo, system umożliwia tworzenie spersonalizowanych formularzy, które były automatycznie wypełniane danymi, co znacznie przyspieszyło proces audytowy. Te zmiany przyczyniły się do zwiększenia jakości oraz efektywności przeprowadzanych audytów.

 • DHL 

DHL Supply Chain, światowy lider w zarządzaniu łańcuchem dostaw, zastosował innowacyjne rozwiązanie w postaci systemu zarządzania magazynem (WMS) dla Baycrew, japońskiego detalisty mody. 

Wprowadzenie tego systemu pozwoliło na integrację z głównym systemem Baycrew, co z kolei umożliwiło efektywne zarządzanie zapasami detalicznymi i e-commerce. Kluczowym wynikiem wdrożenia WMS była prawie dwukrotna poprawa wydajności procesów magazynowych, pozwalając na przyjęcie i wysyłkę do 220 000 jednostek dziennie. 

System zapewnił także szybsze i bardziej efektywne procesy realizacji zamówień online oraz poprawił widoczność poziomu usług przez śledzenie kluczowych wskaźników KPI.

 • Kapica

Kapica, renomowany producent okien i drzwi z PVC oraz aluminium, borykał się z wyzwaniami w zarządzaniu zamówieniami B2B oraz logistyką. Główne problemy firmy dotyczyły opóźnień zwrotów stojaków, rozproszenia danych o zamówieniach oraz problemów w zarządzaniu dokumentacją. 

Rozwiązaniem okazała się stworzona przez nasz zespół zintegrowana mobilna aplikacja B2B, która umożliwia centralizację danych z różnych systemów, automatyzację monitorowania stojaków i zamówień oraz usprawnienie zarządzania dokumentacją. Sprawdź nasze case study.

Integracja danych w jednym miejscu ułatwiła dostęp do nich i zarządzanie informacjami, podczas gdy automatyzacja procesów dokumentacyjnych przyczyniła się do zwiększenia efektywności i redukcji błędów.

Low Code No Code – wybierz mądrze

W dynamicznie zmieniającym się świecie przemysłu, gdzie innowacje są kluczem do sukcesu, technologie Low Code i No Code stają się kluczowymi narzędziami. Oferują nie tylko oszczędność czasu i kosztów, ale także umożliwiają szybką adaptację do zmieniających się wymagań rynku. Ich potencjał jest ogromny, choć należy jednocześnie pamiętać o ich ograniczeniach. 

Tradycyjne metody programowania wciąż odgrywają niezwykle istotną rolę, zwłaszcza w projektach skupiających się na złożonych zadaniach, takich jak automatyzacja audytów czy zarządzanie zaległym stockiem. Są nieocenione wszędzie tam, gdzie wymagana są: niestandardowe funkcje dopasowane do charakteru przedsiębiorstwa, wysoki poziom bezpieczeństwa czy niezawodność. 

Rozwijaj swoje możliwości z Blurify!

Pomożemy Ci zweryfikować Twój pomysł na produkt – od 2015 roku pomagamy naszym klientom kształtować ich wizję i analizować pomysły poprzez innowacyjne warsztaty produktowe. Nasi specjaliści dostosują formę warsztatu do Twoich potrzeb biznesowych. Podczas prowadzenia sesji przyświeca nam podejście Kaizen Lean Management, skupiające się na ciągłym doskonaleniu wykonywanej pracy, a także podnoszenia wydajności zarówno pracowników, jak i kadry kierowniczej.

Skontaktuj się z nami i zacznij pracować nad swoim pomysłem już teraz!

Oferujemy również kompleksowe podejście do developmentu – wesprzemy Cię w rozwoju oprogramowania dla Twojej firmy. Już od ponad 8 lat współpracujemy z biznesem i przemysłem, tworząc aplikacje, które pomagają naszym klientom osiągać ich cele biznesowe.

Related Posts
11 maja 2021
Automatyzacja procesów biznesowych i digitalizacja firmy — główne korzyści
Odpowiednio prowadzona automatyzacja procesów biznesowych i digitalizacja firmy pozwalają na szybkie zdobycie przewagi konkurencyjnej. Ważne…
Czytaj więcej
22 kwietnia 2023
Środowisko AWS – o czym pamiętać przy wdrażaniu i skalowaniu?
Jeśli jesteś właścicielem startupu,  być może martwisz się skalowaniem swojej aplikacji wraz ze wzrostem jej…
Czytaj więcej
23 lutego 2022
Jak product discovery zwiększa szanse na sukces rynkowy Twojego projektu?
Product discovery jest jednym z pierwszych etapów tworzenia aplikacji, ułatwiającym zrozumienie oczekiwań klienta i potrzeb…
Czytaj więcej