Konkretyzuj wymagania, czyli jak działa Product Backlog Refinement.

Gabriela
Gabriela
Project Manager

Product Backlog Refinement jest jednym z etapów sprintu. Nie jest to formalny proces scrumowy, ale pozostaje rekomendowany przez specjalistów.

Product Backlog Refinement- co to takiego?

Ogólne zasady sprintu są nam znane. Po zebraniu listy wymagań użytkownika produktu Product Owner jest zobowiązany do przedstawienia priorytetu wymagań, na podstawie którego tworzony jest ich rejestr (backlog). Product Backlog Refinement będzie więc – jak sama nazwa wskazuje – jego oczyszczaniem. Znaczy to mniej więcej tyle, co jego uszczegółowieniem i skonkretyzowaniem.

Obecność Product Ownera obowiązkowa

W samym spotkaniu uczestniczyć powinny Product Owner, Scrum Master oraz Development Team. Ich obecność jest bardzo istotna dla powodzenia całego spotkania. To przecież oni wytyczają kolejne cele i posiadają najszerszą wiedzę o tym jak produkt finalnie miałby wyglądać. Zadaniem PBR jest stworzenie warunków do zadawania pytań i dyskusji całego zespołu zaangażowanego w tworzenie produktu, tak by rozwiać wszelkie niejasności i wątpliwości dotyczące zlecenia.

Po co to wszystko?

Celem PBR jest uszczegółowienie i przez to rozszerzenie User Stories. Niejednokrotnie powstaną nowe historyjki. To dobrze. Im lepiej zdefiniowane stories, tym jaśniejszą mamy wizję naszego produktu. Podczas porządkowania i aktualizowania product backloga na wierzch wypłyną niektóre zaległości w pracy nad projektem. O to chodzi w tym procesie.

Rezerwuj czas dla PBR

Pielęgnacja backloga powinna mieć zarezerwowany czas w trakcie sprintu. Zazwyczaj jest to 5-10 % całego Sprintu – w zależności od złożoności projektu i doświadczenia zespołu. Najlepiej jakby PBR było stałym elementem sprintu, a ten odbywał się cyklicznie – minimum raz w tygodniu.

Bliżej ideału

Pamiętajmy, że i rozwój i ostateczna postać produktu jest i dla klienta, i dla nas sprawą najistotniejszą. Warto więc korzystać z gotowych, opracowanych przez specjalistów form pracy nad projektem. Product Backlog Refinement – tak prosty w realizacji – pomoże nam lepiej określać wymagania projektowe i przez tworzyć lepsze produkty.

Related Posts
19 czerwca 2017
7 sposobów na unikanie inflacji punktów przy estymacji zadań.
Opóźnienie realizacji projektu informatycznego to niestety dla programistów i Project Managerów rzecz, z którą czasami przychodzi…
Czytaj więcej
17 sierpnia 2017
Firma programistyczna bez JIRY – czy to możliwe?
Praca w zespole nie jest łatwa. Szczególnie, gdy w jego skład wchodzi więcej niż kilka…
Czytaj więcej
3 lipca 2017
Czujny Pan Jenkins, czyli trochę o Continuous Integration.
Ten, kto nie robi błędów, zwykle nie robi nic. Błędy  się więc zdarzają — rzecz…
Czytaj więcej