Refaktoryzacja kodu – czym jest i kiedy jej potrzebujesz?

Karol
Karol
CTO & Co-founder

Tworzenie profesjonalnej aplikacji powinno uwzględniać nie tylko wdrażanie nowych funkcjonalności, ale również regularne sprawdzanie kodu i częste testowanie danego systemu. Gdy w grę wchodzi pośpiech i nacisk na przygotowywanie wyłącznie nowych funkcjonalności, jakość kodu może diametralnie spadać. Jak zachować wysoką jakość tworzonego rozwiązania i zadbać o czytelny, optymalny, nieredudantny kod? W wielu przypadkach konieczna będzie tzw. refaktoryzacja kodu.

Zastanawiasz się, jakie sygnały wskazują na to, że należy jak najszybciej rozpocząć takie działanie? W poniższym artykule przedstawimy wszystkie niezbędne informacje dotyczące tego zagadnienia i pokażemy, dlaczego refaktoryzacja może mieć znaczący wpływ na sukces projektu. Poznaj biznesowe zalety refaktoryzacji i sprawdź jak z powodzeniem rozwijać swój produkt.

Refaktoryzacja kodu – co to właściwie jest?

Refaktoryzacja to nic innego jak proces poprawy istniejącego kodu, którego celem jest uzyskanie lepszej czytelności kodu, łatwiejsze dodawanie nowych funkcji i umożliwienie rozwijania produktu na szeroką skalę.

Refaktoryzacja kodu ma duże znaczenie jeśli planujesz skalować aplikację w przyszłości – często okazuje się, że aktualna aplikacja nie ma możliwości obsługi zwiększonego ruchu użytkowników, co w efekcie stopuje jej rozwój. Poprawa kodu pozwoli na stworzenie skalowalnego rozwiązania, dzięki któremu produkt będzie bardziej elastyczny i dostosowany do obecnych trendów technologicznych, a jego rozwój przyjdzie z łatwością.

Choć proces ten nie przynosi tak widocznych i namacalnych rezultatów jak wdrażanie nowych funkcjonalności, jest on niezwykle ważny dla przyszłości Twojego projektu. Pomijanie refaktoryzacji może doprowadzić do długu technologicznego, a wyjście z niego może być bardzo czasochłonne i kosztowne. Zastanawiasz się czym jest dług technologiczny? Zobacz poniższy artykuł:

Dlaczego refaktoryzacja jest ważna z biznesowego punktu widzenia?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, refaktoryzacja niesie za sobą wiele korzyści biznesowych, które mają znaczenie przy późniejszym rozwoju projektu. Czas podsumować wszystkie zalety, jakie płyną z refaktoryzacji kodu:

  • poprawia jakość i czytelność kodu
  • zapobiega nagromadzeniu się błędów
  • ma znaczenie długoterminowe i umożliwia późniejszy rozwój projektu
  • ułatwia skalowanie aplikacji w przyszłości
  • wpływa na oszczędność kosztów
  • ułatwia pracę developerom
  • pozwala na łatwiejsze wprowadzanie nowych funkcjonalności
  • pozwala na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa systemu – mimo że powinno być to robione regularnie, to często dopiero przy refaktoryzacji aktualizuje się biblioteki / frameworki do nowszych wersji, które mają dłuższy czas supportu / maintenance’u

Poprawny kod gwarantuje stabilność, jakość i elastyczność tworzonego systemu, a jego brak może spowodować problemy na późniejszym etapie projektu. W związku z tym, jeśli zajdzie potrzeba refaktoryzacji kodu w Twoim projekcie – nie odkładaj jej na później. Im szybciej zdecydujesz się na ten proces, tym lepiej wpłynie to na całe przedsięwzięcie.

5 sygnałów wskazujących na konieczność refaktoryzacji

Istnieją widoczne sygnały, które świadczą o konieczności przeprowadzenia refaktoryzacji kodu w danym systemie. Zobacz, co może wskazywać że przyszedł czas na refaktoring.

1. Komunikacja od developerów. W wielu przypadkach developerzy sami zgłaszają potrzebę refaktoryzacji kodu, co zwykle oznacza, że nie warto zwlekać z działaniem. Konieczność pracy z chaotycznym i nieczytelnym kodem jest nie tylko demotywująca dla osób zaangażowanych w projekt, ale również negatywnie wpływa na jego rozwój.

2. Widoczne błędy. Coraz częściej pojawiające się błędy i problemy przy wdrażaniu nowych funkcjonalności świadczą o tym, że projekt potrzebuje zmian. Zignorowanie takich sygnałów prowadzi do nagromadzenia się błędów, co z kolei przyczynia się do wielu nieprawidłowości w działaniu aplikacji.

3. Spowolnienie aplikacji. W sytuacji, gdy zauważasz, że aplikacja działa coraz wolniej (co może mieć związek z punktem powyżej), a wdrażanie nowych funkcjonalności przychodzi trudniej, monitoruj jej stan – może przyszedł właśnie czas na refaktoryzację kodu.

4. Przestarzały stack technologiczny. Korzystanie z systemów opartych na przestarzałych technologiach może nie tylko spowalniać aplikację, ale także zwiększać ryzyko wycieku danych, co wiąże się z dodatkowym kosztem. Jeśli zatem Twój projekt oparty jest na tego typu systemach, refaktoryzacja może być konieczna, jeśli chcesz skutecznie rozwijać produkt.

5. Kiepska architektura kodu. Nieczytelna i chaotyczna architektura jest zazwyczaj wynikiem pośpiechu, jaki został nałożony na projekt. Pospieszne wprowadzanie nowych funkcjonalności, brak regularnego code review i wdrażanie kodu przez różne osoby często przyczynia się do problemów w projekcie.

Refaktoryzacja kodu podstawą budowania produktów wysokiej jakości

Utrzymanie wysokiej jakości kodu jest niezbędne, jeśli chcesz sprostać oczekiwaniom użytkowników i z łatwością wdrażać kolejne funkcjonalności w aplikacji. To właśnie dlatego refaktoryzacja kodu jest inwestycją długoterminową, która przyniesie korzyści w postaci sprawnie działającego produktu, co pozwoli Ci osiągnąć swoje cele biznesowe i wyprzedzić konkurencję.

Jeśli zauważysz konieczność przeprowadzenia refaktoryzacji – nie zwlekaj z decyzją i zadziałaj możliwie jak najszybciej. Odkładanie tego procesu w czasie może zwiększyć liczbę problemów i wydłużyć czas refaktoringu.

Related Posts
24 czerwca 2021
Dług technologiczny na celowniku: jak skutecznie sobie z nim poradzić?
Dług technologiczny to powszechny problem, z którym boryka się wiele zespołów deweloperskich. Mimo że pojawia…
Czytaj więcej
10 listopada 2023
Jak zabezpieczyć dane pacjentów? Oto najważniejsze zasady
Sektor opieki zdrowotnej przeszedł znaczną transformację dzięki rozwojowi urządzeń IoT, sieci web oraz przyspieszającej cyfryzacji,…
Czytaj więcej
10 września 2020
Aplikacja webowa a strona internetowa — poznaj 3 główne różnice
Wiesz, jakie są kluczowe różnice między aplikacją webową a stroną internetową? A może używasz tych…
Czytaj więcej