LifeTraq – platforma zgodna z HIPAA używana przez Departament Więziennictwa w Południowej Karolinie (USA)
LifeTraq to interaktywna platforma behawioralna, która ma na celu kompleksowe wsparcie osób doświadczających trudności. System jest wykorzystany przez agencję rządową (tzw. South Carolina Department of Corrections) i wdrożony w najcięższych więzieniach w Stanach Zjednoczonych, ośrodkach dla osób uzależnionych, a także w systemie edukacji.
Ten rewolucyjny projekt został zainicjowany przez amerykańskiego przedsiębiorcę stawiającego sobie za cel poprawę jakości życia osób doświadczających problemów. Dzięki zaawansowanym funkcjonalnościom i analizie zebranych danych, platforma ma wspomagać oraz motywować uczestników projektu do zmiany życia na lepsze.
Stworzenie pierwszej aplikacji w USA, która zrewolucjonizuje życie tysięcy osób doświadczających trudności
Szczytny cel i kompleksowość przedstawionego projektu postawiły przed naszym zespołem wiele ciekawych wyzwań. Na początkowym etapie pracy głównym zadaniem zespołu było sprawne przejęcie projektu od poprzednika i zapewnienie pełnego wsparcia ze strony produktowej. Kolejny krok dotyczył stworzenia funkcjonalnej wersji aplikacji, która ma pomagać w wyjściu z nałogów, depresji, a także wspierać system resocjalizacji.
Dostosowaliśmy również platformę do wymagań HIPPA – jest to ustawa o przenośności i odpowiedzialności danych zdrowotnych uchwalona w 1996 roku, która stała się prawem federalnym. HIPAA określa krajowe standardy w celu ochrony przed udostępnieniem wrażliwych danych medycznych pacjenta bez jego zgody bądź wiedzy.
Jak pomogliśmy klientowi osiągnąć cele biznesowe?
Na początkowym etapie pracy głównym zadaniem zespołu było sprawne przejęcie projektu od poprzednika i zapewnienie pełnego wsparcia ze strony produktowej. Kolejny krok dotyczył stworzenia funkcjonalnej wersji aplikacji, która umożliwia korzystanie ze specjalnie zaprojektowanej ścieżki motywacyjnej, zbieranie określonych punktów, uczestnictwo w kursach i zdobywanie nagród. W systemie gromadzone są też dane, które pomogą trenerom wspierać osoby doświadczające trudności.
Wdrożyliśmy również szereg funkcjonalności w celu dostosowania platformy do HIPAA, w tym szyfrowanie danych w bazie, weryfikację dwuetapową, a także wiele zabezpieczeń wewnętrznych.
Przykładowo, więzień korzystający z programu zdobywa punkty za dobre zachowanie, a także realizuje wyznaczone wyzwania, co pozwala mu otrzymać nagrody. Niektóre z nich związane są nawet ze wsparciem lokalnych społeczności – przykładowo za zdobycie określonej liczby punktów na dzielnicy więźnia może powstać nowy projekt, np. plac zabaw dla dzieci. Zaprojektowana przez nas ścieżka może być edytowana przez trenerów i dopasowywana do potrzeb użytkowników.
Dzięki wykorzystaniu odpowiednich narzędzi i technologii dostarczyliśmy stabilne oraz bezpieczne środowisko na którym opiera się nasz kompleksowy system. Wdrożyliśmy też efektywne integracje z różnymi narzędziami i wykorzystaliśmy je w niestandardowy sposób, aby stworzyć rozwiązanie szyte na miarę, jak choćby kluczowa integracja z aplikacją Jotform, która umożliwia tworzenie ankiet, testów, itp. oraz przyznawanie punktów.
Ważnym elementem projektu było zadbanie o intuicyjny design, a także zaprojektowanie całej aplikacji z elementami grywalizacji w celu zwiększenia zaangażowania użytkowników. Produkt miał działać bezpośrednio na tabletach, które otrzymają więźniowie – w tym celu musieliśmy wdrożyć szereg zabezpieczeń uniemożliwiających dostęp do aplikacji osobom z zewnątrz.